Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki głosowania w najnowszym rozdaniu partycypacyjnym

Artur Olewiński
Niezmiennie powodzeniem wśród torunian cieszą się siłownie zewnętrzne
Niezmiennie powodzeniem wśród torunian cieszą się siłownie zewnętrzne Jacek Smarz
Największymi wygranymi budżetu obywatelskiego okazały się murale. Torunianie zadecydowali, że trzy projekty, zawierające w sumie aż 14 takich malowideł, doczekają się realizacji.

Część wyników znana była jeszcze przed głosowaniem. Mowa o Czerniewicach i Kaszczorku, gdzie wartość zgłoszonych projektów była niższa niż przyznana dla tych osiedli pula pieniędzy. Nie przeszkodziło to torunianom w pobiciu rekordu frekwencji w głosowaniu. Swoje głosy oddało ok. 20 proc. uprawnionych.
- Zagłosowało blisko 28 tys. osób - ponad 600 więcej niż przed rokiem. Wskazywaliśmy też większą liczbę projektów. Pamiętajmy, że nie zawsze decydujemy się na wybór trzech lokalnych i trzech ogólnomiejskich projektów - wylicza Paweł Piotrowicz, dyrektor magistrackiego Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.
Najdroższy i najtańszy
Najdroższym spośród 53 wybranych zadań do realizacji jest warta 940 tys. zł sieć placów sportowych, z listy ogólnomiejskiej. Będą one wyposażone w kioski multimedialne z aplikacją, która podpowie, jak ćwiczyć. Dodatkowo co tydzień swoją pomocą służył będzie użytkownikom wyszkolony instruktor. Place do ćwiczeń pojawią się na 7 osiedlach. Będą to: Czerniewice, Podgórz, Bydgoskie, Skarpa, Staromiejskie, Wrzosy oraz Rubinkowo.
Na drugim biegunie zwycięskich projektów znalazł się ten o wartości 3 tys. zł. Mieszkańcy Wrzosów zdecydowali, że na ul. Zbożowej pojawią się śmietniki - w tym takie na zwierzęce odchody. Na co jeszcze głosowali torunianie?
Sport i rekreacja
- Zdecydowanie przeważają projekty związane ze sportem i rekreacją oraz wypoczynkiem. Nie są to może wielkie zadania, jak to najdroższe, ale są za to wyjątkowo liczne. W drugiej kolejności są projekty drogowe - podsumowuje prezydent Michał Zaleski.
Zadania związane ze sportem i rekreacją stanowią 57 proc. wszystkich projektów. Drogowe oraz „inne”, np. monitoring lub murale - po 17 proc. Mniej jest tych, które integrują lokalne społeczności, np. świetlice i festyny osiedlowe - 9 proc. W gronie zwycięzców wyjątkowo doceniliśmy ideę malowania na toruńskich budynkach murali. Takie malowidło, również sfinansowane z partycypacyjnej kasy, można oglądać już przy ul. Ślaskiego.[break]
Podobnych naściennych dzieł będzie znacznie więcej
Malowane na ścianie
Jeden z nich pojawi się na SP nr 2. W ramach osobnego projektu pięć dzieł ozdobi ściany bloków na Skarpie. Osiem malunków o tematyce patriotyczno-historycznej powstanie dzięki projektowi z listy ogólnomiejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska