Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak zmienia się Twój organizm, gdy regularnie jesz pomidory. Poznaj odpowiedzi

mfred
Wideo
od 16 lat
Pomidory to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie, jeśli nie najbardziej popularne. Spożywane są praktycznie w każdym zakątku globu w różnej postaci. Całych warzyw jak również jego przetworów. Jedno jest pewne. Pomidory zawierają wiele składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oto powody, dla których warto sięgać po pomidory.

Skąd pochodzą pomidory?

Pomidory były znane mieszkańcom współczesnego Meksyku, a także Peru, Ekwadoru i Boliwii. Do Europy trafiły w XV wieku za sprawą hiszpańskich konkwistadorów. Były określane jako „złote jabłka”. Początkowo uważano, że pomidory są trujące, dlatego pełniły początkowo głównie funkcje dekoracyjne.
Do Polski przywiozła je królowa Bona, która za czasów panowania Zygmunta Starego importowała z Włoch duże ilości warzyw i owoców. Ostatecznie pomidory w Polsce przyjęły nazwę pomme d`or czyli "złote jabłko".
Popularność zyskały dopiero w XIX wieku. Rozpoczęto hodowlę różnych odmian pomidorów i zagościły w kuchni wielu krajów, a zwłaszcza w Hiszpanii i Włoszech. W Polsce dopiero po I wojnie światowej stały się popularne.

Polecamy

Czym jest pomidor?

Pomidory należą do rodziny psiankowatych rosnących na wysokość od 30 do 200 cm. Kwiaty pomidorów są żółtego koloru, a rośliny te owocują latem. Kolor i smak pomidorów zależy od konkretnej odmiany. Z punktu widzenia botaniki jest to owoc, został jednak zakwalifikowany jako warzywo.
Obecnie mamy bardzo dużo odmian pomidorów i są one dostępne w sklepach przez cały rok. Najsmaczniejsze jednak są te, które dorastają i wydają owoce latem, zerwane prosto z krzaka. Pomidory do swojego rozwoju wymagają bowiem ciepła.

Wartości odżywcze pomidorów
Pomidory są bardzo zdrowe i dostarczają wielu cennych dla naszego organizmu składników odżywczych.

  1. Jest to źródło kwasu jabłkowego, kwasu cytrynowego, kwasu szczawiowego, białka, tłuszczy roślinnych, błonnika, cukrów roślinnych, węglowodanów,
  2. witaminy A, C, E, K, witamin z grupy B oraz minerałów cynku, fosforu, fluoru, jodu, magnezu, kobaltu, miedzi, manganu, żelaza, potasu, sodu i wapnia.
  3. W składzie pomidora znajduje się silny przeciwutleniacz – likopen.

>>>>NA CO KORZYSTNIE WPŁYWA TEN ZESTAW SKŁADNIKÓW? SPRAWDŹ TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska