Nasza Loteria

To dzieje się z organizmem, gdy brakuje w nim witaminy F. Sprawdź, czy u Ciebie nie jest zbyt niski poziom witaminy F

mf
Witamina F została odkryta na początku XX wieku. Choć jest dość mało znana jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest kluczowe.  Witamina F wpływa m.in. na skórę a także pracę mózgu i serca. Masz takie objawy? To znaczy, że brakuje w Twoim organizmie witaminy F.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Witamina F została odkryta na początku XX wieku. Choć jest dość mało znana jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest kluczowe. Witamina F wpływa m.in. na skórę a także pracę mózgu i serca. Masz takie objawy? To znaczy, że brakuje w Twoim organizmie witaminy F.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Witamina F została odkryta na początku XX wieku. Choć jest dość mało znana, jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest kluczowe. Witamina F to tak naprawdę określenie dwóch tłuszczów: kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu linolowego (LA). By organizm prawidłowo funkcjonował, ich poziom powinien być odpowiedni. Witamina F wpływa m.in. na skórę, a także pracę mózgu i serca. Jak poznać, że jest jej zbyt mało? Oto szczegóły!

Witamina F co to jest? To warto wiedzieć

Witaminę F zawierają dwa rodzaje tłuszczu– ALA i LA. Są to niezbędne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Są dostarczane do organizmu z zewnątrz. Jak czytamy na zdrowie.wprost.pl odgrywają kluczowe role.

  • Są źródłem kalorii,
  • Budują strukturę komórki,
  • Pomagają we wzroście i rozwoju. ALA odgrywa ważną rolę dla prawidłowego wzrostu, wzroku i rozwoju mózgu,
  • Są konwertowane na inne tłuszcze,
  • Pomagają w sygnalizacji komórkowej. ALA i LA są wykorzystywane do wytwarzania związków sygnalizacyjnych, które pomagają regulować ciśnienie krwi, krzepnięcie krwi, odpowiedzi układu odpornościowego i inne ważne funkcje organizmu.

Witamina F znalazła zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Jest dodawana do wielu preparatów przeznaczonych zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Jest nietoksyczna, bezpieczna i łagodna dla wrażliwej skóry dziecka. Witamina F korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci – redukuje zmiany trądzikowe i inne stany zapalne. Ponadto ja czytamy na stronie zywieniemaznaczenie.pl pomaga utrzymać odpowiedni poziom wody w skórze zapewniając jej elastyczność i odpowiednie nawilżenie.
Witamina F stosowana jest również na dużą skalę w medycynie..

Polecamy

Pokarmy bogate w witaminę F

Witaminy F nie trzeba suplementować, jeśli spożywamy produkty zawierające ALA i LA. Chociaż większość źródeł żywności zazwyczaj zawiera oba, wiele z nich ma wyższy udział jednego tłuszczu niż drugiego. Oto ilości LA w niektórych popularnych źródłach żywności:

  • olej sojowy: 7g/15 ml
  • oliwa z oliwek: 10 g/15 ml
  • olej kukurydziany: 7 g/15 ml
  • nasiona słonecznika: 11 g/28 g
  • orzechy pekan: 6 g/28 g
  • migdały: 3,5 g/28 g.

Wiele produktów bogatych w LA zawiera również ALA, choć w mniejszych ilościach. Jednak szczególnie wysokie proporcje ALA można znaleźć w produktach takich, jak:

  • olej lniany: 7 g/15 ml
  • nasiona lnu: 6,5 g/28 g
  • nasiona chia: 5 g/28 g
  • nasiona konopi: 3 g/28 g
  • orzechy włoskie: 2,5 g/28 g.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak ryby, jaja oraz mięso i produkty mleczne (od krów karmionych trawą) przyczyniają się do wzrostu ilości ALA i LA, ale są głównie bogate w inne rodzaje tłuszczów omega-6 i omega-3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska