Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz swoje własne DNA

Alicja Cichocka
Będziemy tropić czerwone ludki, przejedziemy się ekologicznym pociągiem, przeżyjemy kosmiczną katastrofę. Dziś pierwszy dzień największego w regionie święta nauki i sztuki.

Będziemy tropić czerwone ludki, przejedziemy się ekologicznym pociągiem, przeżyjemy kosmiczną katastrofę. Dziś pierwszy dzień największego w regionie święta nauki i sztuki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 117181" sub="Dr Marek Pawłowski prezentuje przekrój rury akceleratora cząstek, element Wielkiego Zderzacza Hadronów, który prezentowany jest na 9. Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki / Fot. Paweł Wiśniewski">W ciągu czterech dni na 9. Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się w sumie 170 imprez. Pierwsze wystartują dziś o godz. 9. Na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK będzie można wyizolować, a potem zobaczyć własne DNA. Z kolei na godz. 10 przybycie do Torunia zapowiedziały... skrzaty.

Te malutkie brodate ludki, ubrane w charakterystyczne buty i czerwone czapeczki zorganizowały w Toruniu zlot. Tajemniczych przybyszów w Parku Etnograficznym będą tropić młodzi uczestnicy interdyscyplinarnych warsztatów. Spróbują je znaleźć, spisać i poznać ich zwyczaje. Dla ułatwienia każdy z festiwalowiczów otrzyma czerwoną czapeczkę, aby jak najbardziej upodobnić się do istot, które będzie śledził („Czerwone czapeczki rządzą”, początek o godz. 10).

<!** reklama>W tym samym czasie w Piwnicach pod Toruniem fani astronomii będą obserwować kwazary, pulsary i radiogalaktyki dzięki 32-metrowemu radioteleskopowi. Tuż po tym na wielką ratunkową wyprawę wybiorą się młodzi ekolodzy. Cel? Ocalić Ziemię przed totalnym zaśmieceniem. „Pociąg do Ekologii” wyruszy o godz. 13 ze szkoły podstawowej przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich.

Z ekologicznego pociągu będzie można przesiąść się do bolidu i wystartować w zawodach Formuły 1. Imprezy o godz. 16 w Instytucie Fizyki UMK nie mogą przegapić fani Roberta Kubicy. „Formuła 1 okiem fizyka” to wykład z pokazem, w którym specjaliści wyjaśnią, jak proste prawa fizyki mogą pomóc, ale i zaszkodzić mistrzowi Formuły 1.

Oficjalnie festiwal zacznie się o godz. 18 w Dworze Artusa dyskusją o kosmicznych ludobójcach - planetoidach, które mogą uderzyć w Ziemię. Gwiazdą inauguracji będzie prof. Edward Bowell. Dyskusję wzbogacą polscy naukowcy, m.in. dr Tomasz Kwiatkowski, astrofizyk z Poznania, który bada planetoidy bliskie Ziemi.

Miasto będzie żyło pierwszym dniem festiwalu aż do wieczora. Po zmroku na zwiedzających otworzy się Fort IV. Dorośli z pochodniami i przewodnikiem, a dzieci bawiąc się w podchody poznają historię i zakamarki zabytkowego miejsca. Przygotowano wspólne ognisko i poczęstunek - żołnierską grochówkę.

Na najbardziej widowiskową z imprez trzeba poczekać do soboty. Jak w wehikule czasu przeniesiemy się w burzliwy początek XIX wieku. Po 200 latach Toruń raz jeszcze zmieni się w stolicę Polski, na koniu do miasta wjedzie książę Józef Poniatowski, w bitwie z Austriakami wojska polskie ocalą toruński most.

Festiwal organizuje UMK wraz magistratem i Towarzystwem Naukowym w Toruniu. Budżet całego przedsięwzięcia to 230 tys. zł. Po raz piąty mecenasem festiwalu jest toruńska spółka Cereal Partners Poland Toruń-Pacific.

Warto wiedzieć

  • Szczegółowy program festiwalu na: www.festiwal.torun.pl
  • Codziennie na łamach naszej gazety polecamy najciekawsze imprezy festiwalu. Każdego dnia na wybraną, dostępną bez wejściówek i zapisów, będzie zapraszał jej prowadzący.

<!** Image 3 align=right alt="Image 117181" sub="Dr Tomasz Kwiatkowski, astrofizyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu">Jak uniknąć trafienia?

Opinia. Gość festiwalu zaprasza

Ziemia jest tarczą w kosmicznej strzelnicy. Od czasu do czasu uderzają w nią odłamki skalne, zwane planetoidami, które w najlepszym razie spalają się w atmosferze, powodując efektowne fajerwerki, a w najgorszym doprowadzają do globalnych katastrof. Dla mieszkańców naszej planety ważne są więc odpowiedzi na cztery pytania: kto w nas strzela, czym strzela, jak często strzela i czy można uniknąć trafienia. Tych właśnie zagadnień dotyczyć będzie dyskusja panelowa z udziałem prof. dr. Edwarda Bowella, światowej klasy specjalisty od tych zagadnień. Wprowadzeniem w temat spotkania będą krótkie prezentacje każdego z uczestników, po których rozpocznie się dyskusja, która może dać odpowiedź na zasadnicze pytanie: jak uniknąć trafienia? W spotkaniu, oprócz trzech astronomów, weźmie też udział paelobiolog, prof. dr hab. Józef Kaźmierczak. Badania przeszłości naszej planety pokazują bowiem, że kosmiczne kolizje mogły zmienić bieg ewolucji, doprowadzając do wyginięcia jednych i rozwoju innych gatunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska