Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2023 - ile wyniesie? Trzeba będzie wpuścić kontrolera do domu? Sprawdźcie!

wt
Abonament RTV 2023 - ile wyniesie? Kontrole odbiorników rtv przeprowadzane są przez pracowników Poczty Polskiej. Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Czy trzeba płacić kary nałożone przez Pocztę Polską? Co na to przepisy prawa? Zobaczcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Abonament RTV 2023 - ile wyniesie? Kontrole odbiorników rtv przeprowadzane są przez pracowników Poczty Polskiej. Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Czy trzeba płacić kary nałożone przez Pocztę Polską? Co na to przepisy prawa? Zobaczcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Abonament RTV 2023 - ile wyniesie? Kontrole odbiorników rtv przeprowadzane są przez pracowników Poczty Polskiej. Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Czy trzeba płacić kary nałożone przez Pocztę Polską? Co na to przepisy prawa? Zobaczcie!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Spis treści

Obecnie za odbiornik radiowy trzeba zapłacić 7,50 zł miesięcznie, a za radiowo telewizyjny 24,50 zł. Od przyszłego roku stawki te ulegną zmianie.

Polecamy

Tyle będzie kosztować Abonament RTV w 2023 roku

Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV prezentują się następująco:

 • opłata za odbiornik radiowy - 8,70 zł
 • opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł

Abonament RTV powinni opłacać wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany radioodbiornik lub telewizor. Nawet w przypadku korzystania z sieci kablowej lub satelitarnej. Prawdopodobnie w 2023 roku będzie można także skorzystać ze zniżek, jeśli zdecydujemy się na opłacenie Abonamentu RTV z góry.

Te osoby nie muszą płacić za abonament RTV 2023 - lista

Pamiętajmy także, że w Polsce ponad 3 miliony osób nie muszą opłacać Abonamentu RTV. Kto jest na liście zwolnionych? Zobacz w naszej galerii.

Oto lista osób zwolnionych z płacenia Abonamentu RTV

Poczta Polska informuje również, że nadal będzie można skorzystać ze zniżek, jeśli zapłacimy za abonament RTV za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Opłacić abonament RTV powinni wszyscy, którzy posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Opłata abonamentowa jest naliczana raz, bez względu na to ile odbiorników posiadamy.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Tylko nieliczne grupy nie muszą płacić abonamentu. Są to:

 • osoby po 75. roku życia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi,
 • osoby bezrobotne,
 • osoby pobierające świadczenia przedemerytalne,
 • osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy,
 • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub renty socjalne,
 • osoby niesłyszące,
 • osoby niewidome,
 • osoby pobierające zasiłek dla opiekuna,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • osoby po 60 roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż równowartość 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Kto musi płacić abonament?

Najprościej ujmując, abonament muszą płacić posiadacze odbiorników radiowych i/lub telewizyjnych. Liczy się nie tylko domowy sprzęt, ale też ten w samochodzie. Płacimy jednak tylko jedną stawkę, nie zależnie ile mamy telewizorów czy radia. Co ważne, z abonamentu nie zwalnia nas fakt, że płacimy też abonament na rzecz telewizji kablowej lub satelitarnej.

Abonament RTV. Prawie 40 tys. wezwań do zapłaty

Jak doniósł portal Wirtualnemedia.pl, liczba wezwań do zapłaty abonamentu RTV od początku roku sięgnęła blisko 40 tys. Kontrole przeprowadzane są przez pracowników Poczty Polskiej. Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki.

Obowiązkowi rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych podlegają nie tylko prywatne osoby z telewizorami i tunerami radiowymi, ale także firmy, użytkownicy samochodów służbowych i prywatnych, jeśli nie mają zarejestrowanego urządzenia w domu.

Jednak jak zauważają prawnicy z Kancelarii Prawnej Media, cytowani przez Wirtulnemedia.pl, ustawę o opłatach abonamentowych uchwalono w kwietniu 2005 roku. Nikt na polskim rynku nie korzystał wówczas z telewizorów Smart TV, które niekoniecznie muszą być podłączone do anteny i dekodera, umożliwiających odbiór linearnych kanałów telewizyjnych. Zgodnie z przepisami opłatom podlega "odbiornik dostosowany do natychmiastowego odbioru programu". Zdaniem prawników z Kancelarii Prawnej Media osoba, która korzysta tylko z platform streamingowych typu Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, Viaplay, nie musi płacić. Podobnie wygląda sytuacja z użytkownikami smartfonów, które są wyposażone na przykład w aplikacje Spotify lub służące do odbioru radia internetowego.

Abonament RTV. Co z odbiornikami w aucie?

Sprawdzenie zawartości telewizora lub smartfona bez zgody właściciela jest niemożliwe. Inaczej wygląda sytuacja z radioodbiornikami w samochodach. Mogłoby się wydawać, że wystarczy zajrzeć przez szybę, zrobić zdjęcie, sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu odprowadza abonament i wyciągnąć ewentualne konsekwencje. Zdaniem przedstawicieli Kancelarii Prawnej Media, taka kontrola nie spełnia jednak wszystkich przesłanek ustawy.

"Z przepisów ustawy o opłatach abonamentowych można wyczytać, że przedmiotem kontroli jest wykonywanie dwóch obowiązków: obowiązku rejestracji odbiornika i obowiązek uiszczania opłat. Jak poprzednio wskazywaliśmy, obydwa obowiązki powstają, gdy spełnione zostaną łącznie trzy przesłanki obowiązku abonamentowego: posiadanie odbiornika, odbiornik jest urządzeniem technicznym dostosowanym do odbioru programu oraz stan odbiornika umożliwia natychmiastowy odbiór programu" — podkreślają Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Aby kontrola mogła skutkować nałożeniem 225 zł kary za niepłacenie abonamentu za tuner radiowy, pracownicy Poczty Polskiej musieliby przedstawić więcej dowodów aniżeli tylko zdjęcie odbiornika za szybą auta.

Kontrolerzy Poczty Polskiej. Czy wpuszczać do domu?

Zdaniem prawników, osobom odmawiającym kontroli w domach, czy mieszkaniach, także nie grożą żadne konsekwencje. Wynika to z konstytucyjnie gwarantowanej zasady legalizmu (zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie oraz w granicach prawa) oraz wolności wyrażonej w art. 50 Konstytucji – w drugim zdaniu tego przepisu czytamy, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Jak zaznaczają przedstawiciele Kancelarii Prawnej Media "ustawa o opłatach abonamentowych, ani akt do niej wykonawczy, czyli rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 10 września 2013 roku w sprawie kontroli wykonywania obowiązków związanych z opłatami abonamentowymi – nie określa jednak w jaki sposób miałaby być przeprowadzona kontrola wykonywania obowiązku abonamentowego. W związku z tym użytkownik samochodu i lokator nie mają obowiązku dopuszczenia osoby kontrolującej do przeprowadzenia kontroli w ich pojeździe lub, odpowiednio, lokalu".

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska