Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści z całego świata w Toruniu w poszukiwaniu szczęścia i sensu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Już od środy po mieście jeżdżą samochody z platformami na bilbordy, na których umieszczono część festiwalowych prac. Rozbłysnęły też LED-owe ekrany, prezentujące tym razem nie reklamy, lecz sztukę.

Już od środy po mieście jeżdżą samochody z platformami na bilbordy, na których umieszczono część festiwalowych prac. Rozbłysnęły też LED-owe ekrany, prezentujące tym razem nie reklamy, lecz sztukę.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196232" sub="„Gdzie jest sens?” - konkursowa praca Darii Zajczanki (Białoruś/Austria). Fot. archiwum festiwalu">

Ale główna wystawa 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach „Art Moves” otwarta zostanie w sobotę, tradycyjnie już na placu Rapackiego i na ul. Chopina.<!** reklama>

Festiwal organizują od pięciu lat plastycy Joanna Górska i Rafał Góralski, twórcy najdłużej w świecie działającego billboardowego „salonu wystawowego” - Galerii Rusz w Toruniu. Wielkoformatowe prace sprowadzane na festiwal to często sztuka zaangażowana - artyści mówią z bilbordów o sytuacji człowieka jako jednostki i jako członka społeczeństwa. W tym roku są wśród autorów znane w świecie sztuki nazwiska, jest też silna grupa artystek, które mierzą się głównie z kwestią poszukiwania szczęścia.

Na głównej festiwalowej wystawie zobaczymy prace Rikrita Tiravanii (laureata Nagrody Hugo Bossa przyznawanej przez Muzeum Guggneheima) oraz Alicii Eggert, Susan O’Malley i Christine Wong Yap ze Stanów Zjednoczonych, Petera Liveresidge’a z Wielkiej Brytanii, Anatola Knotka z Austrii, Egora Krafta z Rosji, a także Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego.

„Art Moves” został poprzedzony Konkursem Sztuki na Bilbordach, którego hasło brzmiało tym razem: „Gdzie leży sens? Na górze czy na dnie?”. Wpłynęło 1450 prac 784 artystów z 62 krajów. Międzynarodowe jury główną nagrodę przyznało Marii Wawrzyniak i Michałowi Leśniczakowi z Polski. Na festiwalowej wystawie zobaczymy pracę tych dwojga artystów, a także dzieła wyróżnionych uczestników konkursu: Radosława Żubryckiego i Kevina Duffa z Wielkiej Brytanii, Roya Meuwissena z Kanady, Darii Zajczanki z Białorusi i Austrii, Tabera Calderona z USA, Benjamina Bora z Węgier, Sayyeda Mehrana Zare z Iranu oraz Przemysława Bukowskiego i Jerzego Skakuna z Polski. Otwarciu festiwalu, połączonemu z wręczeniem nagrody głównej konkursu, towarzyszyć będzie koncert zespołu Twilite.

Gdzie, kiedy?

  • Piątek, 14 września, godz. 19, Brama Klasztorna - otwarcie festiwalu i koncert grupy Twilite
  • 14.9.-16.10 - wystawa na pl. Rapackiego i ul. Chopina
  • 12.9.-11.10. - wystawa na ekranach LED (ul. Kraszewskiego, Szosa Chełmińska, Czerwona Droga, ul. Jana Pawła II) i na mobilnych bilbordach, jeżdżących po całym mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska