Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biogazownia prawie gotowa

Karolina Rokitnicka
Dziś rozpoczął się tegoroczny skup kukurydzy. Umowy podpisano z około 90 rolnikami, dla których budowa biogazowni jest niezwykle ważną inwestycją.

Dziś rozpoczął się tegoroczny skup kukurydzy. Umowy podpisano z około 90 rolnikami, dla których budowa biogazowni jest niezwykle ważną inwestycją.<!** Image 2 align=none alt="Image 220281" sub="Rozruch biogazowni może nastąpić już w październiku / Fot.: Karolina Rokitnicka">

- Próbne rozruchy biogazownia ma już za sobą. Konieczne są jeszcze pewne drobne prace, zanim rozpoczniemy pełną działalność. Prawdopodobnie nastąpi to już w październiku - informuje prezes Biogazowni Sp. z o.o. w Rypinie Janusz Cieszyński.

Budowa biogazowni to szansa dla rolników. Będą oni mieli zagwarantowany zbyt kukurydzy. W tym roku spółka przeprowadzi drugi skup płodów rolnych potrzebnych do wytworzenie energii odnawialnej. Zacznie się on w poniedziałek. Spółka podpisała umowy na dostawę kukurydzy z około 90 rolnikami. Skupi 26 tys. ton kukurydzy.

- Umowy z rolnikami podpisujemy na przełomie stycznia i lutego. Nie ma już możliwości skupu w tym roku kukurydzy od osób, z którymi nie podpisaliśmy kontraktu. Do negocjacji zapraszamy na początku roku. Wówczas będą podpisywane umowy na skup w 2014 roku - zapowiada prezes Janusz Cieszyński.

W związku z tym, że biogazownia skupuje gigantyczne ilości płodów rolnych i są one dostarczane tirami, trzeba liczyć się z tym, że na drogach dojazdowych do biogazowi, w najbliższym czasie odbywać się będzie wzmożony ruch. Biogazownia Rypin wpis do rejestru biogazowi prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego otrzymała w maju tego roku. Budową tej inwestycji zajęła się spółka, w której udziałowcami są rolnicy zrzeszeni w Grupie Producentów Trzody Chlewnej, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska oraz prywatni udziałowcy. Udało im się pozyskać prawie 16 milionów złotych wsparcia z Funduszu Spójności rozdzielanego przez Ministerstwo Gospodarki. Cała inwestycja pochłonęła około 28,5 miliona zł. Wykonaniem prac zajęło się wybrane w drodze przetargu niemieckie przedsiębiorstwo MT-Energie, mające siedzibę w Paczkowie.

Energię wytwarzaną przez biogazownię kupi Energa. Ciepło, które powstaje przy produkcji, trafi do MPEC-u, a następnie do budynków w Rypinie. Umowy na odbiór energii i ciepła zostały już podpisane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska