Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Rafako zerwała umowę z toruńską Fundacją Lux Veritatis na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” i żąda ponad 25 mln zł

OPRAC.: (iwo)
Instytucja została powołana w 2018 roku na mocy umowy, którą zawarto między Fundacją Lux Veritatis z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim. Do tej pory instytucja uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 180 mln złotych. Jej wkład własny wynosił 90 mln złotych. Głównym celem muzeum jest utrwalenie chrześcijańskiej historii Polski oraz podkreślenie najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się świadomości i mentalności narodowej, a także dzisiejszej Europy.
Instytucja została powołana w 2018 roku na mocy umowy, którą zawarto między Fundacją Lux Veritatis z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim. Do tej pory instytucja uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 180 mln złotych. Jej wkład własny wynosił 90 mln złotych. Głównym celem muzeum jest utrwalenie chrześcijańskiej historii Polski oraz podkreślenie najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się świadomości i mentalności narodowej, a także dzisiejszej Europy. ze zbiorów PPG
Głośno zrobiło się wokół Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Firma Rafako z Raciborza odstępuje od umowy i żąda od Fundacji Lux Veritatis zapłaty prawie 25,5 mln złotych z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia z umowy.

Zarząd spółki Rafako, jak się dowiedzieliśmy, analizuje podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez osoby związane z inwestycją.

Spółka Rafako żąda prawie 25,5 mln zł

Zarząd Spółki Rafako wypowiedział Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które prowadzi Fundacja Lux Veritatis umowę na budowę obiektu oraz ugodę na usunięcie usterek. Spółka żąda zapłaty prawie 25,5 mln złotych za dokończenie budowy i waloryzację. Jako główny powód spółka podaje całkowity brak współdziałania, a wręcz utrudnianie przez inwestora wykonania umowy oraz ugody.

Rafako tak widzi sprawę

Tuż przed wyborami parlamentarnymi poprzedni Zarząd Rafako zawarł ugodę z Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis (Światło Prawdy), co pozwoliło na wydanie zgody na użytkowanie budynku i otwarcie go zgodnie z intencją fundacji jeszcze przed wyborami. Równocześnie inwestor przedstawił listę usterek, które miały być usunięte już po otwarciu muzeum.

Po ogłoszeniu wyniku wyborów do parlamentu Fundacja Lux Veritatis - zdaniem wykonawcy i koordynatora robót - "przestała całkowicie współpracować z Rafako, a wręcz zaczęła utrudniać realizację zobowiązań, które ta w interesie fundacji na siebie przyjęła".

Polecamy

"Podpisana ugoda była wyjątkowo korzystna dla fundacji. Głównie dlatego, że pozwalała jej na pilne rozliczenie środków z pomocy publicznej, ale także dlatego, że akceptowała wątpliwą listę usterek oraz znacznie przesuwała płatność, mimo oddania obiektu do użytkowania oraz prace dodatkowe. Dzięki temu porozumieniu w blasku fleszy, z udziałem członków poprzedniego rządu, muzeum zostało otwarte".

Rafako twierdzi, że inwestor "płaci uprzywilejowanym podwykonawcom bez naszej wiedzy i niezgodnie z zasadami zawartych umów, nie przyjmuje harmonogramu prac oraz - co najważniejsze - nie reguluje naszych faktur".

"Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności są wypłacane niezgodnie z umową środki firmie budowlanej, co do której są wątpliwości związane z zawyżaniem przez nią cen rynkowych w celu nieuzasadnionego zwiększania swojego wynagrodzenia".

Muzeum pochłonęło ok. 180 mln złotych

Przypomnijmy: Instytucja została powołana w 2018 roku na mocy umowy, którą zawarto między Fundacją Lux Veritatis z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim. Do tej pory instytucja uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 180 mln złotych. Jej wkład własny wynosił 90 mln złotych. Głównym celem muzeum jest utrwalenie chrześcijańskiej historii Polski oraz podkreślenie najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się świadomości i mentalności narodowej, a także dzisiejszej Europy.

Polecamy

Obiekt otwarto w październiku 2023 roku, co relacjonowaliśmy TUTAJ

- Nie rozumiem postępowania fundacji i tej obstrukcji przy dokończeniu prac, które jednakże nie przeszkadzają w funkcjonowaniu tego obiektu. Wygląda, że mimo otrzymania tak olbrzymiego wsparcia, fundacja zamierza jeszcze "zaoszczędzić" na inwestycji kosztem Rafako. Dlatego odstąpiliśmy od umowy oraz niekorzystnej dla spółki ugody i domagamy się zapłaty prawie 25,5 mln złotych tytułem należnego nam wynagrodzenia, ponieważ większa część tej kwoty obejmuje prace już wykonane, natomiast pozostała odnosi się do zakresu usterek, które Rafako zamierzała wykonać zgodnie z zawartą ugodą, niestety muzeum uniemożliwiło nam to" - komentuje Robert Kuraszkiewicz, prezes Rafako.

Spółka RAFAKO nie uznaje jednocześnie wcześniejszego odstąpienia od umowy i ugody przez fundację Lux Veritatis, która zarządza muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

"Zarząd Spółki jest zdeterminowany, aby odzyskać należne Rafako środki i przedstawić opinii publicznej wszelkie okoliczności prowadzenia budowy obiektu finansowanego ze środków publicznych".

Oświadczenie toruńskiego muzeum w sprawie odstąpienia od umowy

Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu 2023 roku toruńskie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" poinformowało o zerwaniu ugody z firmą Rafako.

W komunikacie fundacja podała, że powodem odstąpienia miało być "niewywiązywanie się przez Rafako z obowiązków wynikających z ugody".

- Wykonawca nie przedstawił muzeum szczegółowego harmonogramu rzeczowo-finansowego planu naprawczego mimo udzielenia mu dodatkowego terminu na wypełnienie tego zobowiązania. Brak harmonogramu uniemożliwia muzeum kontrolę prawidłowości usuwania usterek i wad w zakresie sposobu ich usunięcia, kosztu i terminów. W protokole odbioru końcowego budynku podpisanym w dniu 13 października 2023 roku wyspecyfikowano 3 424 usterki - tłumaczyło w grudniu muzeum.

Zdaniem toruńskiego muzeum, do dnia grudniowego odstąpienia od ugody i umowy, Rafako miało poinformować o usunięciu 642 usterek. 10 stycznia bieżącego roku Rafako wystosowało wniosek o sprostowanie komunikatu prasowego dotyczącego odstąpienia od umowy i ugody, który pojawił się na stronie Radia Maryja.

Polecamy

Jak podkreślono w komunikacie raciborskiej spółki, w "publikacji prasowej podano nieprawdziwe informacje". Zdaniem Rafako, muzeum przedstawiono szczegółowy harmonogram rzeczowo-finansowy planu naprawczego już 10 listopada ubiegłego roku, wraz z kolejnymi uzupełnionymi pismami.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska