MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bogdanki - pałac i park

Witold Witt
W malowniczych okolicach rezerwatu „Dolina Osy”, w dolinie rzeczki Łasinki ulokowała się wieś Bogdanki oddalona od Grudziądza o około 20 km.

W malowniczych okolicach rezerwatu „Dolina Osy”, w dolinie rzeczki Łasinki ulokowała się wieś Bogdanki oddalona od Grudziądza o około 20 km.

<!** Image 2 align=right alt="Image 35115" sub="Pałac w Bogdankach jeszcze dziś prezentuje się bardzo okazale ">Jej klejnotem jest neogotycki pałac i przydworski park z połowy XIX w.

W parku można znaleźć piękne okazy starych drzew stanowiące fragmenty pierwotnej jego kompozycji, a na szczycie wzniesienia lipową altanę.

Ciekawy projekt

Pałac stanowi przykład romantycznych form neogotyckich z końca XIX w. Zbudował go ówczesny dziedzic dóbr Konrad Laudien. Warto przytoczyć fachowy opis architektoniczny pałacu zawarty w materiałach Muzeum w Grudziądzu.

„Budowla założona na planie prostokąta, o bogatej bryle składającej się z trójkondygnacyjnej części środkowej opiętej sterczynami na narożach, dwukondygnacyjnych dobudówkach oraz czworobocznej trójkondygnacyjnej wieży widokowej zwieńczonej sterczynami. Całość murowana z cegły i otynkowana, podpiwniczona na wysokim fundamencie. Dachy pulpitowe oraz płaskie kryte papą. Główne wejście stanowi portyk składający się z czterech filarów, dźwigających taras pierwszego piętra. W okresie powojennym taras oszklono i przykryto dachem pulpitowym przez co niestety zatracił swój pierwotny charakter. Układ wnętrz częściowo przebudowany. Sień i salon na jednej osi.”

W Bogdankach oprócz pałacu zachowały się stare budynki gospodarcze z przełomu XIX/XX w. Na szczególną uwagę zasługuję dwukondygnacyjny spichlerz zbudowany w szachulec z zegarem na szczycie. Na dawnym folwarku stoi jeszcze stara obora, stodoła i kuźnia.

Boginsdorf, znaczy Bogdanki

Odwiedzając Bogdanki wypada przedstawić trochę historii tej miejscowości. Po raz pierwszy wymieniają Boginsdorf krzyżackie księgi szkodowe z 1414 r. Właścicielem majętności był wówczas rycerz Augustyn. W 1440 r, kupił je Jan Cegenberg, chorąży ziemi chełmińskiej i wybitny przedstawiciel antykrzyżackiego Związku Pruskiego. W czasach polskich właścicielami Bogdanek byli m. in. Sadlińscy, Lichtencheinowie i Dąbrowscy.

Za długi jezuitom

W drugiej połowie XVII w. Feliks Dąbrowski przekazał majątek za niespłacone długi jezuitom z Grudziądza.

<!** reklama left>W 1671 r. właścicielami ziemi została Kuria Chełmińska. W stuleciu XVIII dobra przechodzą z rąk do rąk. Wśród właścicieli znajdziemy Antoniego Osmańskiego, Kajetana Garczyńskiego, Ignacego i Ksawerego Pawłowskich i Ksawerego Zakrzewskiego.

W okresie pruskim, w 1836 r. Bogdanki zakupił ówczesny właściciel Salna Adolf Fryderyk Osman, ale już w 1849 r. jego syn Teodor sprzedał Bogdanki rodzinie Laudienów, która gospodarzyła tam do 1945 r. Ostatnim dziedzicem pałacu, parku i 2705 hektarowego majątku był Kurt Laudien.

W 1945 r. posiadłość przejęło państwo, a obecnie należy do Stadniny Koni w Nowych Jankowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska