MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Busy zjadą do zajezdni?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wchodzące w życie nowe przepisy ustawy o transporcie uderzają we właścicieli busów i ich klientów. Czy to koniec podróży do stolicy za 25 zł?

Wchodzące w życie nowe przepisy ustawy o transporcie uderzają we właścicieli busów i ich klientów. Czy to koniec podróży do stolicy za 25 zł?

<!** Image 2 align=left alt="Image 8221" >Od dziś rozpoczyna się proces wycofywania busów i pojazdów mieszczących do 9 osób ze sfery „regularnych przewozów osób”. Zakładający taką działalność, będą musieli dysponować autobusami, a już ją prowadzący, mają 5 lat na zastąpienie busów w taborze większymi pojazdami. By obejść przepisy, wiele firm rejestruje swoją działalność jako „okazjonalny przewóz osób”, choć w rzeczywistości regularnie porusza się po tej samej trasie. Inspektorzy od dziś mają prawo kontrolować przewoźników bez munduru.

- Problemy z „busiarzami” mamy od dawna. Często to ludzie w ogóle bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, bez licencji, oblepiający bus nalepkami z nazwą trasy i ceną, wyczekujący najczęściej w okolicach dworców PKS i PKP - relacjonują w Wojewódzkim Inspektoracie Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Problemy są też z tymi, ktorzy jeżdżą regularnie, a rejestrują się jako „okazjonalni”. Dotychczas ciężko było udowodnić, także w sądzie, że łamią prawo. Zmiana przepisów ułatwi nam kontrolę nad ich działalnością.

- To zamach na małą przedsiębiorczość i walka z konkurencją! Chcą nas, małych, po prostu zniszczyć - podsumowuje zmiany Piotr Michałek, właściciel firmy „Express Warszawa”, działającej w Toruniu od 15 lat.

Bilet z Torunia do stolicy kosztuje u niego 25 zł, podczas gdy w autbusie PKS czy Polskiego Expressu - prawie 2 razy więcej. - Cenę biletu utrzymuję niezmienioną od 3 lat, w przeciwieństwie do dużych przewoźników, nie podniosłem jej nawet po podwyżkach cen paliwa. Rok temu zmuszony byłem wykupić koncesję na przewóz busem, na 15 lat. A teraz widzę, że przepisy będą mnie wykańczać - mówi Michałek.

Niezadowoleni będą też dotychczasowi klienci busów.

- W Warszawie muszę być kilka razy w miesiącu, w sprawach zawodowych. Korzystając z autokaru zapłacę dwa razy więcej - obawia się Damian Karkowski, handlowiec z Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska