Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmżyński Bioetanol wraca do gry

Małgorzata Oberlan
Pod koniec kwietnia pracownicy Bioetanolu wyszli na ulicę i zablokowali drogę krajową nr 91
Pod koniec kwietnia pracownicy Bioetanolu wyszli na ulicę i zablokowali drogę krajową nr 91 Jacek Smarz
Dyrektor Izby Celnej cofnął jedną z decyzji podjętych przez naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu. Bioetanol może prowadzić skład podatkowy, czyli wznowić działalność i produkować alkohol.

Nie wiadomo jednak nadal, czy chełmżyński zakład może na bazie skażonego alkoholu produkować wyroby chemiczne bez płacenia akcyzy. Sprawa dotycząca nałożenia akcyzy wróciła do naczelnika do ponownego rozpatrzenia.
[break]
Przypomnijmy, że 19 lutego firma „Bioetanol” zatrzymała produkcję, ponieważ celnicy cofnęli jej pozwolenie na produkcję bioetanolu oraz naliczyli zaległą ich zdaniem akcyzę. Nie podejmując produkcji, każdego dnia zakład tracił ponad 20 tysięcy złotych.
Skąd wziął się pat? Decyzją Izby Celnej w Toruniu firma ma zapłacić aż 115 mln zł podatku akcyzowego! - Przesłanką cofnięcia z urzędu zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych była błędna klasyfikacja taryfowa sprzedawanych wyrobów chemicznych (uchybienie wymogom określonym w ustawie o podatku akcyzowym) oraz posiadanie zaległości podatkowych w podatku akcyzowym - informowało Ministerstwo Finansów.
Tymczasem Roman Mierzwa, prezes firmy, alarmował (także w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego), że żadna z pięciu dotychczas wydanych decyzji naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu lub dyrektora Izby Celnej w Toruniu w sprawie nie jest ostateczna, wobec czego, zgodnie z ordynacją podatkową, nie powinna być wykonywana. - Włączając nakaz zaprzestania funkcjonowania składu podatkowego z dniem 19 lutego 2015 roku - podkreślał
13 maja na ręce zarządu firmy Bioetanol AEG trafiły pisma od dyrektora Izby Celnej. Zwolnił on zakład z opłacenia wielomilionowego zabezpieczenia akcyzowego oraz przywrócił skład podatkowy. Dzięki temu zakład może wznowić produkcję. Ale to wcale nie koniec kłopotów.
Wciąż nieuregulowana pozostaje bowiem sprawa 115 mln zł akcyzy. Władze zakładu liczą, że sąd szybciej zakończył postępowanie układowe, co umożliwiłoby porozumienie się z wierzycielami. Jeśli tak się nie stanie, gdy produkcja ruszy i pojawia się zyski, w pierwszej kolejności zainteresują się nimi komornicy. Jeśli jednak wszystko pójdzie po myśli dyrekcji Bioetanolu, zakład powinien ruszyć z produkcją w połowie czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska