Ciepło dla Torunia z geotermii. Będzie bezpiecznie i ekologicznie

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Geotermia Toruń przy ul. Starotoruńskiej. To stąd popłynie ciepło do mieszkań torunian
Geotermia Toruń przy ul. Starotoruńskiej. To stąd popłynie ciepło do mieszkań torunian Agnieszka Bielecka
Udostępnij:
Spółka PGE Toruń podpisała w piątek, 13 maja długoterminową umowę z Geotermią Toruń na sprzedaż ciepła. Jej zapisy wejdą w życie po uzyskaniu odpowiednich administracyjnych decyzji. Co to zmieni dla mieszkańców? Obie firmy zapewniają, że zwiększy się bezpieczeństwo dostaw ciepła dla zachodniej części Torunia, a przy tym będzie ono pochodzić z ekologicznego źródła.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

Po budowie nowej elektrociepłowni PGE Toruń i zmianie technologii produkcji energii z węglowej na gazową, wykorzystanie źródła geotermalnego w systemie ciepłowniczym Torunia będzie kolejnym przykładem transformacji ciepłownictwa w kierunku produkcji nisko i zeroemisyjnej.

- Jako lider w obszarze wytwarzania ciepła, Grupa PGE chce wykorzystać źródła odnawialne, takie jak geotermia, do produkcji ekologicznego ciepła dla mieszkańców miasta. Toruń, podobnie jak Szczecin, w którym niedawno zadeklarowaliśmy jako Grupa PGE wykorzystanie geotermii do celów ciepłowniczych, dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Geotermia w zasobach ciepłowniczych miasta to dywersyfikacja źródeł wytwórczych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców, szczególnie w zachodniej części Torunia – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Polecamy

PGE i Geotermia

Współpraca PGE Toruń z Geotermią Toruń w zakresie ustalenia sposobu i warunków dostarczania ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej trwa od kilku lat. Po przyłączeniu ciepłowni geotermalnej do sieci ciepłowniczej PGE, ciepło z geotermii będzie stanowiło około 8 procent w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci pochodzić będzie z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91 procent) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1 procenta) należącej do MPO. Ustalono, że geotermia będzie zasilać w ciepło wyznaczony obszar sieci ciepłowniczej w zachodniej części miasta.

- Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w systemie ciepłowniczym ustabilizuje rynek dostaw ciepła w Toruniu w perspektywie długoterminowej, zgodnie z regulacjami klimatycznymi. Dodatkowo, przyłączenie źródła geotermalnego do systemu ciepłowniczego pozytywnie wpłynie na hydraulikę pracy sieci ciepłowniczej i możliwości jej rozwoju oraz rynku ciepła w zachodniej części Torunia – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Kiedy nastąpi przyłączenie źródła geotermalnego?

Przyłączenie źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej PGE Toruń nastąpi po uzyskaniu koncesji przez Geotermię Toruń.

Warto wiedzieć:
PGE Toruń, spółka zależna PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia przyszłe restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej o długości 267 km i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 procent potrzeb cieplnych Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie