Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy powinno się ustępować miejsca seniorom w MZK? [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Paweł Kędzia
Dla wielu seniorów już wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej jest wyzwaniem. Warto ustąpić im miejsca...
Dla wielu seniorów już wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej jest wyzwaniem. Warto ustąpić im miejsca... Sławomir Kowalski
Plakaty na przystankach zachęcają do uprzejmości. Tymczasem pasażerowie w podeszłym wieku skarżą się, że nawet zwrócenie uwagi nie jest skuteczne. "Pasażerowie nie ustępują miejsca w pojazdach komunikacji miejskiej osobom w podeszłym wieku" - alarmują.

Nasza Czytelniczka z Torunia zwraca uwagę na obyczajowy problem w pojazdach komunikacji miejskiej, z którym - jak mówi - spotyka się ostatnio nagminnie.

- Często jeżdżę tramwajem i autobusem. Młodzież często zajmuje miejsca dla inwalidów. Młodzi nie ustępują miejsca osobom starszym, a na zwróconą uwagę bezczelnie się śmieją - skarży się nasza Czytelniczka. - Rozmawiałam ze znajomymi i mają podobne obserwacje. Młodzi ludzie grają na telefonach. Na zwróconą uwagę nie ruszą się z miejsca, ostentacyjnie się gapią. Same napisy na przystankach to za mało. To nic nie daje. Być może, gdyby takie ogłoszenie pojawiało się w tramwajach, czy autobusach, na zwróconą uwagę oni by inaczej reagowali? Czy nie można by w tramwajach i autobusach oprócz informacji o przystankach nadawać ogłoszenie do młodzieży, żeby ustąpiła miejsca starszym?

[b]Czytaj także: Rodo 2018. Co będzie mógł zrobić pracodawca?

[/b]

Co można coś zrobić? Ze sprawą zwróciliśmy się do miejskiego przewoźnika.

- Jeśli młodzi ludzie nie ustępują miejsca osobom starszym lub inwalidom, jest to rzeczywiście bardzo przykre - zgadza się Sylwia Derengowska, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Jednak rolą Systemu Informacji Pasażerskiej jest informowanie pasażerów o tym, co dzieje się na trasie, godzinach przyjazdu środków komunikacji, o ewentualnych utrudnieniach, czy o zbliżającym się przystanku. Na tego typu komunikaty czekają pasażerowie, gdyż ułatwiają im one podróżowanie. Kulturę osobistą każdy zaś powinien wynieść z domu.

Naukowcy przeciw ustępowaniu?

Tymczasem zdania co do ustępowania miejsca są podzielone. W Polsce wciąż dobrym obyczajem jest ustępowanie miejsca osobom starszym, osobom z małymi dziećmi i kobietom w ciąży.

Polecamy: Zakazane słowa na Facebooku. Sprawdź czego nie wolno pisać!

Tymczasem naukowcy z Oxfordu doszli do zaskakujących wniosków, że młodzi ludzie dla dobra seniorów nie powinni ustępować im miejsca w komunikacji miejskiej! Sir Muir Gray, doradca Public Health England, który zajmuje się zagadnieniami zdrowotnymi seniorów, stwierdził, że osoby starsze powinny spacerować przynajmniej przez 10 minut dziennie oraz że zamiast jeździć windą powinny chodzić schodami.

„Powinniśmy zachęcać osoby starsze do aktywności fizycznej, a nie do siedzenia w fotelach. Zamiast wybierać windę, niech chodzą schodami. Lepiej dwa razy zastanowić się przed ustąpieniem miejsca osobie starszej, ponieważ pozycja stojąca to lepsze ćwiczenie dla nich” - stwierdził w jednym z wywiadów Muir Gray.

Majówka: 1.05.2019. TOP 10 najlepszych win do grilla, na któ...

Zobacz także: Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska