Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kosmosu jest już bliżej

Agnieszka Jankowska
Astrobaza, którą otwarto w Rypinie przy Zespole Szkół Miejskich jest dziewiątym z kolei obserwatorium astronomicznym w województwie kujawsko-pomorskim i nie ostatnim.

Astrobaza, którą otwarto w Rypinie przy Zespole Szkół Miejskich jest dziewiątym z kolei obserwatorium astronomicznym w województwie kujawsko-pomorskim i nie ostatnim.<!** Image 2 align=none alt="Image 192247" sub="Fot. Agnieszka Jankowska">

W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstanie ostatecznie 14 astrobaz.

Wreszcie się doczekali

Na tę rypińską, rypinianie czekali długo, bo odbiór techniczny obserwatorium opóźniał się z tygodnia na tydzień z powodu pojawiających się co rusz usterek.

Wreszcie się udało, a i okazja na uroczyste otwarcie astrobazy było wyśmienita. W tegoroczne „Dni Rypina” przypadło bowiem zakończenie trzyletniego, ponadregionalnego programu edukacyjnego „Z Nauką Ścisłą za Pan Brat”. Na jego finał zorganizowano trzydniowy festiwal nauki. I właśnie otwarcie astrobazy było jedną z jego atrakcji.

- Bardzo bym chciała obserwować gwiazdy. Kosmos to wiele tajemnic, a astrobaza pozwoli je nam odkrywać. Lekcje też będą dla nas ciekawsze i może łatwiejsze – mówi Marika Borowska, gimnazjalistka.

Astrobaza będzie służyła uczniom i z pewnością uatrakcyjni lekcje, przynajmniej fizyki i astronomii. Obserwatorium astronomiczne z założenia ma być jednak miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców, którzy tak, jak Marika, są spragnieni tajemnic kosmosu. <!** reklama>

Na planie koła

- Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego, bo powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje, na których znajdują się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD – informuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

W rypińskiej, w pełni skomputeryzowanej astrobazie pojawiła się ostatnio także cyfrowa stacja pogody, lornetki i fachowa literatura astronomiczna. Niebo stroi otworem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska