MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrodzielnie wokół Torunia. Sąsiadujące gminy zyskały miejsca, w których można oddać jedzenie

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Dobrodzielnie – taką właśnie noszą nazwę specjalne lodówki, w których mieszkańcy Obrowa, Złotorii, Łubianki i Turzna mogą umieścić to, czym chcą się podzielić.
Dobrodzielnie – taką właśnie noszą nazwę specjalne lodówki, w których mieszkańcy Obrowa, Złotorii, Łubianki i Turzna mogą umieścić to, czym chcą się podzielić. KK
Jadłodzielnie w Toruniu zna już chyba każdy. Jest to jedna ze społecznych inicjatyw, której głównym zadaniem jest zapobieganie marnowania żywności. W czterech gminach wokół Torunia postanowiono utworzyć podobny projekt. Dobrodzielnie – taką właśnie noszą nazwę specjalne lodówki, w których mieszkańcy Obrowa, Złotorii, Łubianki i Turzna mogą umieścić to, czym chcą się podzielić.

Punkt wymiany jedzenia pod Toruniem

W czterech podtoruńskich gminach zostały otwarte Dobrodzielnie, w których mieszkańcy gminy Obrowo, Łubianki, Lubicz i Łysomice mogą umieszczać jedzenie. Ruch foodsharingu, czyli wymiany jedzenia mieszkańcami, popularny jest w całej Polsce. I w Toruniu znajdują się specjalne jadłodzielnie, w których można zostawiać to, czego nie można już spożytkować. Starostwo Powiatowe w Toruniu wraz ze społecznikami oraz wójtami gmin przyglądali się temu pomysłowi bardzo długo i postanowili dać do niego dostęp także mieszkańcom gmin.

– Dobrodzielnia jest inicjatywą bardzo potrzebną. Cieszę się, że do tego przystąpiliśmy. W Polsce i na świecie marnuje się mnóstwo żywności, a przecież wśród z nas znajduje się nie tylko wielu potrzebujących, ale także chętnych do dzielenia. Sprawdzaliśmy, jak sprawdza taki system. Mamy nadzieję, że podobnie jak w miastach taki sposób dzielenia się dobrem również przyjmie się w naszych gminach – mówił Marek Olszewski, starosta toruński.

Na jakich zasadach działają Dobrodzielnie?

Każda z Dobrodzielni zyskała swojego opiekuna, który będzie doglądał, czy wszystko jest w porządku i czy umieszczone tam jedzenie nie jest już popsute. Stworzono specjalny regulamin dla wszystkich użytkowników Dobrodzielni, by wiedzieli, jak z niego korzystać. Każdy, kto chciałby pozostawić jedzenie w specjalnej lodówce, powinien oznaczyć produkty datą ważności. Ten, kto chciałby poczęstować się jedzeniem, powinien sprawdzić za pomocą węchu, smaku lub informacji na opakowaniu, czy pokarm jest zdatny do użytku. Do Dobrodzielni nie powinien zostać przekazany alkohol, surowe mięso oraz produkty zawierające surowe jaja. Ważne jest także to, by brać tyle, ile rzeczywiście jest w stanie przejeść.

– To jest pierwsze tego typu miejsce w Złotorii. Chciałabym zwrócić się do mieszkańców z apelem, by zaglądali do Dobrodzielni. To nie służy tylko ludziom w ubóstwie czy biednym. Sytuacje w życiu są różne. Proszę się nie wstydzić, nie bać. Zaglądajmy, częstujmy się i dzielmy się jedzeniem – mówiła sołtys Złotorii, Katarzyna Janas.

Już podczas oficjalnego otwarcia Dobrodzielni w Obrowie pojawiali się mieszkańcy, którzy nie tylko zaglądali do tego, co czeka na nich w środku, lecz także postanowili dołożyć do nich swoją cegiełkę choćby w postaci owoców czy warzyw.

– To bardzo dobra inicjatywa, cieszymy się, że powstała – mówią mieszkańcy, którzy z zaciekawieniem obserwują przecinanie wstęgi.

Gdzie można znaleźć Dobrodzielnie?

  • Dobrodzielnie powstały w czterech podtoruńskich miejscowościach:
  • w Obrowie Dobrodzielnia stanęła przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przy ul. Szkolnej 4,
  • w Złotorii natomiast przy piekarni Anusiak przy ul. Lipowej 4,
  • w Łubiance punkt wymiany jedzenia stanął przy bibliotece przy ul. Toruńskiej 4,
  • w Turznie Dobrodzielni należy szukać przy bibliotece przy ul. Toruńskiej 30.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska