Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na chrapanie. Co robić, by noc spokojnie przespali współmieszkańcy?

Michał Fudali
Michał Fudali
Chrapanie. Przypadłość polegająca na wydawaniu głośnych dźwięków podczas snu niejednemu współmieszkańcowi skomplikowała życie. Głośność chrapania może dochodzić nawet do 90 decybeli. To więcej niż dźwięk odkurzacza. Głośnie dźwięki, które wydobywają się z gardła są wynikiem zapadania się tkanek miękkich tylnej części gardła. Przepływ powietrza podczas oddychania jest zbyt niski i gardziel oraz język wprawiane są w drgania. Wtedy mamy do czynienia z chrapaniem. Jak pozbyć się chrapania domowymi sposobami?

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Chrapanie może skutecznie zakłócić sen osoby, która żyje z człowiekiem chrapiącym. Najczęściej chrapanie nie jest objawem złego stanu zdrowia. Problem może pojawić się wtedy, gdy idzie w parze wraz z bezdechem, czyli przerwami w oddychaniu podczas snu.
Częste bezdechy powodują zbyt małe dotlenienie mózgu, nerek, serca i wątroby, a przez to człowiek często jest zmęczony i niewyspany. Utrzymujące się bezdechy przez dłuższy czas mogą w konsekwencji prowadzić do arytmii, nadciśnienia a nawet zawału.

Domowe sposoby na chrapanie

Zanim udamy się po pomoc do specjalisty warto wypróbować sposoby na chrapanie, które są w zasięgu każdej z osób. Na początek trzeba popracować nad zmiana pozycji. Chrapaniu sprzyja pozycja na wznak. Aby jak najmniej spać w ten sposób trzeba podczas zasypiania przyjmować pozycje na boku lub na brzuchu. Łatwiej będzie to osiągnąć, gdy będziemy mieli do dyspozycji wygodny materac.

Odpowiednia poduszka

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej poduszki. Nie powinna być ona zbyt wysoka ani za niska. Odpowiednio dobrana poduszka zapewni prawidłowe podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa. Najlepiej wybrać taką poduszkę, która delikatnie podniesie głowę, ale nie za wysoko. Im wyżej będzie ona położona, tym głośniej będziemy chrapać, ponieważ w takim ułożeniu drogi oddechowe ulegają zwężeniu.

Polecamy

Oczyścić zapchany nos

Jeśli z reguły nie chrapiemy, a nagle zaczynamy to robić warto przed snem dobrze oczyścić drogi oddechowe. Nasze chrapanie może być spowodowane koniecznością oddychania przez usta z powodu np. infekcji.

Wyeliminować używki

Nikotyna, alkohol i leki nasenne oraz uspokajające niekorzystnie wpływają na kondycję układu oddechowego. Nikotyna jest przyczyną odkładania się śliny w tchawicy i krtani, co podrażnia gardło, wywołując obrzęk śluzówki, a alkohol i leki nasenne powodują zwiotczenie mięśni gardła i języka.

Zrzucenie zbędnych kilogramów

Osoby z nadwagą chrapią częściej, a także zacznie głośniej. Chrapanie jest wywołane odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła, powodując ucisk na drogi oddechowe. Warto zrzucić parę kilogramów i wtedy jest szansa, że wyeliminujemy przyczynę chrapania.

Lekkie kolacje

Ostre lub tłuste wieczorne posiłki mogą przyczynić się do wystąpienia chrapania. Podobnie przetwory mleczarskie — wpływają na zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie. Lepiej więc zdecydować się na coś lekkiego, najlepiej też bogatego w błonnik.

Odpowiednie przygotowanie sypialni

Przed snem warto zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. Idealną temperaturą do spania jest 18-21 stopni Celsjusza. Im częściej wietrzymy sypialnię, tym lepiej.

Kiedy z problemem chrapania pójść do lekarza?

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów, należy udać się do specjalisty (laryngologa) w celu zdiagnozowania przyczyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska