Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga sierpniowa pełnia przed nami. W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie zobaczymy tzw. Niebieski Księżyc

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Na sierpień przypadły dwie pełnie Księżyca
Na sierpień przypadły dwie pełnie Księżyca Pexels
W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie zobaczymy drugą sierpniową pełnię. Nazywana Niebieskim Księżycem wcale nie oznacza tego, że Księżyc rzeczywiście nabierze takich barw. W rozmowie z astronomem Jerzym Rafalskim dowiedzieliśmy się, na czym polega to zjawisko i co jeszcze zobaczymy na nocnym niebie.

Odkryte napisy na zabytkowej kamienicy

od 16 lat

Niebieski Księżyc, czyli kalka językowa

Na sierpień przypadły dwie pełnie Księżyca. Pierwsza z nich widoczna na niebie była dokładnie pierwszego sierpnia. Druga będzie widoczna 29 dni później, czyli w nocy z 30 na 31 sierpnia. Takie zjawisko zdarza się naprawdę rzadko, a wiele osób słysząc nazwę Niebieski Księżyc, wyobraża sobie, że rzeczywiście, gdy spojrzą na niebo, ujrzą Księżyc w kolorze błękitu. Jerzy Rafalski wyprowadza z błędu, wyjaśniając, że:

– Nazwa jest nieporozumieniem. Pochodzi od amerykańskiego przysłowia „once in a blue moon”, czyli coś jak u nas „raz na ruski rok”, coś, co zdarza się niezwykle rzadko – wyjaśnia Rafalski. – Księżyc wcale nie robi się niebieski. To zwykła kalka językowa – dodaje.

Wyjątkowość dwóch pełni w miesiącu

Dwie pełnie podczas jednego miesiąca zdarzają się rzadko. Uzależnione jest to od cyklu Księżyca, który trwa dokładnie 29,5 dnia. Nie pokrywa się to więc z przyjętym kalendarzem i podziałem na 12 miesięcy. Pełni w roku może być 12 lub 13, wszystko zależy od układu. Zjawisko to występuje co 2-3 lata.

– Kiedyś Księżyc wyznaczał miesiące. 12 pełni i troszeczkę. Co kilka lat dorzucano 13 miesiąc, by to wyrównać – opowiada Rafalski. – Stąd też podział na 30 i 31 dni. Zdarza się, że co jakiś czas są dwie pełnie.

Superpełnia – bliżej Ziemi?

Oprócz drugiej pełni w sierpniu na niebie zauważymy także zjawisko superpełni. Naturalny satelita wydaje się wówczas większy i jaśniejszy. Dzieje się tak przez krążenie Księżyca po orbicie, której kształt nie jest idealnym okręgiem, a elipsą.

– Podczas superpełni Księżyc znajduje się bliżej Ziemi – mówi Rafalski. – Ale nie zawsze widoczne jest to gołym okiem. Niekiedy powiększa się nieznacznie. To trochę zabawa w psychologię, bo wielu obserwatorom wydaje się dużo większy – wyjaśnia. – A on wcale nie musi być ogromny.

O superpełni mówi się, gdy Księżyc znajduje się od Ziemi w odległości 360 tys. km. Jest to przeciwieństwo minipełni, gdy naturalny satelita oddala się od naszej planety na odległość ok. 405 tys. km. Do tego typu zjawisk dochodzi nawet do kilku razy w roku.

Obserwacja sierpniowego księżyca

Wiele osób fascynuje obserwacja zjawisk zachodzących na niebie. Księżyc wydaje się szczególnie ciekawy, zwłaszcza że podczas całego cyklu zachodzą różne fazy – nów, sierp przybywający i zanikający, pierwsza i ostatnia kwadra oraz rosnący i znikający garb. Do obserwacji sierpniowego Księżyca nie trzeba wykorzystywać sprzętu. Gdy pogoda dopisuje jasny i powiększony Księżyc może być widoczny gołym okiem. Do dostrzeżenia więcej szczegółów przyda nawet zwykła lornetka, luneta czy teleskop.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska