Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Ukrainy w Toruniu. "Niektóre nie chcą wyjść z pokoju". Jak im pomóc?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ukraińska grupa w niedzielę (6 marac), tuż przed wyjazdem z Torunia do miejscowości Rodzone, gdzie Fundacja Inter Pares zorganizowała spotkanie integracyjne.
Ukraińska grupa w niedzielę (6 marac), tuż przed wyjazdem z Torunia do miejscowości Rodzone, gdzie Fundacja Inter Pares zorganizowała spotkanie integracyjne. Piotr Lampkowski
Przybyłe do Torunia dzieci z Ukrainy mają za sobą koszmar wojny, a przed sobą - trudy aklimatyzacji. Mieszkańcy, fundacje i samorząd robią wiele, by pomóc im odnaleźć się w nowej sytuacji. Przykładem akcja Ally Stolińskiej i Fundacji Inter Pares.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Toruń z pomocą dla Ukrainy

Alla Stolińska z pochodzenia jest Ukrainką. Wraz z mężem prowadzi w Toruniu hostel "Przy Szpitalu" przy ul. Borowiackiej 13. Tutaj udziela schronienia kolejnym już matkom z Winnicy, Łucka, Dnietropietrowska, Nikopola.

- Kobiety są pełne niepokoju o los mężów i braci, a niektóre dzieci w takiej traumie, że nie chcą wyjść z pokoju. Cierpliwie jednak zachęcamy i są efekty! W niedzielę wyjechaliśmy na spotkanie integracyjne ukraińsko-polskie do miejscowości Rodzone (gm. Radomin), gdzie Fundacja Inter Pares prowadzi azyl dla porzuconych zwierząt. Były spacery, ognisko, wspólne śpiewanie. Uśmiech na twarzy dzieci był dla nas nagrodą - mówi pani Alla.

Polecamy

W Toruniu wielu mieszkańców i instytucji wyciągnęło od razu rękę do ukraińskich dzieci. Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży przy ul. Kwiatowej oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne. Akademia Nauki w Toruniu dziś (7 marca) uruchomiła "miniszkołę" dla ukraińskich dzieci, w której uczą dwie panie pedagog z Ukrainy. Na popołudniowe zajęcia artystyczne zapraszają różne placówki, np. OPP Dom Harcerza. Bezpłatne wejścia na swoje wydarzenia oferują samorządowe placówki kulturalne.

A pomoc psychologiczna? W miarę możliwości zapewnić mają je szkoły. Na wsparcie profesjonalistów Ukraińcy mogą jednak liczyć już na starcie, np. w marszałkowskim punkcie informacyjno-doradczym przy ul. Wola Zamkowa 12a (budynek Europejskiego Centrum Współpracy młodzieży). Nieocenionym wsparciem są jednak cały czas wolontariusze, indywidualnie pomagający psychologowie, fundacje i wspólnoty parafialne. Cotygodniowe spotkania z psychoteraputką będą też w CSW.

Na Dębowej Górze trwają wyburzenia. Powstać ma tutaj nowe osiedle TTBS.

Toruń. Tak znika Dębowa Góra! Kolejne wyburzenia. Powstanie ...

Co robi Alla Stolińska z pomocnikami? Oddolna akcja na rzecz dzieci i matek

- Gdy 24 lutego wybuchła wojna na Ukrainie moje życie zmieniło się o 180 stopni. Otrzymałam mnóstwo telefonów od swoich polskich przyjaciół martwiących się o moją rodzinę i rodaków. Wszyscy deklarowali swoją pomoc. Już po kilkunastu godzinach deklaracje zamieniły się w czyny, a ja stałam się swoistym pomostem pomiędzy tymi, którzy wyciągają pomocną dłoń a tymi, którzy jej potrzebują - mówi Alla Stolińska.

W prowadzonym wraz z mężem hostelu przy ul. Borowiackiej 13 pani Alla gości już kolejne ukraińskie matki z dziećmi. To przybysze z Winnicy, Dnietropietrowska, Nikopola, Łucka i innych miast. Cel jest taki, by rodziny trafiały pod przyjazne dachy mieszkańców regionu i to już się dzieje. Wszystkim, ale szczególnie dzieciom, pani alla z pomocnikami stara się zapewnić nie tylko dach nad głową, wyżywienie, odzież etc., ale i poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz koniecznie

-Staramy się zagwarantować tym rodzinom także chwilę wytchnienia i normalności, aby mogły otrząsnąć się z traumy. Stąd choćby niedzielny wyjazd do zaprzyjaźnionej Fundacji Inter Pares w miejscowości Rodzone (gm. Radomin, pow. golubsko-dobrzyński). Kontakt ze zwierzętami, wspólne ognisko, rozmowy i śpiewanie z polskimi rodzinami - to naprawdę dużo dało. Będziemy takie wyjazdy powtarzać - mówi pani Alla.

Alla Stolińska nie prowadzi zbiórek darów na dużą skalę. Jeśli ktoś chce jednak wesprzeć dzieci i matki, którym udziela schronienia (nie tylko materialnie), może kontaktować się z nią telefonicznie pod numerem: 888 739 935.

Torunianom natomiast, którzy przyjęli ukraińskie rodziny polecamy spotkania integracyjne organizowane przez Fundację Inter Pares lub po prostu odwiedziny w jej azylu dla porzuconych zwierząt. Szczegóły na stronie: www.interpares.org.pl.

Z roku na rok w Toruniu przybywa nie tylko zwierząt, ale również gabinetów weterynaryjnych. W mieście jest ich już ponad 20. Jak wybrać tego najlepszego dla naszego pupila? Wybraliśmy tych, którzy maja najwięcej opinii. Ci weterynarze są w Toruniu najbardziej popularni. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

TOP weterynarzy w Toruniu. Te gabinety cieszą się najlepszą ...

Miniszkoła ukraińska Akademii Nauki w Toruniu - pomoc dzieciom, praca dla Ukrainek

Inicjatywa Akademii Nauki w Toruniu zasługuje na uwagę, bo łączy dwie sprawy: pomoc ukraińskim dzieciom i zapewnienie pracy Ukrainkom, które uciekły przed wojną. To niepubliczna placówka, które od kilkunastu lat w Toruniu prowadzi kursy dla dzieci (jęz. angielskiego, efektywnego uczenia się, robotyki). Szkoła dysponuje aż 13 salami, a działa na starówce - przy ul. św. Katarzyny 4.

Teraz Akademia Nauki ogłosiła, że 7 marca uruchamia bezpłatną miniszkołę dla ukraińskich dzieci. Współpomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Marta Żytkowska z Online Lab, która na codzień prowadzi profile facebookowe dla firm, a od niedawna gości pod swoim dachem dwie Ukrainki. To panie pedagog, które w ojczyźnie pracowały z dziećmi z kl. I-IV. W Toruniu pracować będą właśnie w tej miniszkole. Dodajmy, że jedna z pań pracowała również jako psycholog.

Polecamy

-W ten sposób będziemy w stanie zapewnić: zorganizowane zajęcia od poniedziałku do piątku (8.00-16.00), pomoc w nauce jęz. ukraińskiego (kl. I-IV), przestrzeń do samodzielnej nauki dla starszych dzieci i młodzieży, wsparcie psychologiczne w jęz. ukraińskim, naukę jęz. polskiego, zajęcia z robotyki, poczucie bezpieczeństwa, czas spędzony z rówieśnikami z Ukrainy - wylicza Akademia Nauki.

Oczywiście, ta miniszkoła to uzupełnienie publicznej oferty edukacyjnej. Kontakt z Akademią: tel. (56) 56 - 652 17 18 oraz kom. 603 038 168.

Pomoc psychologiczna, pedagogiczna i propozycje placówek kultury

Ukraińskie dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

Nie jest jednak tajemnicą, że nie w każdej szkole psycholog jest, a przynajmniej - nie tak dostępny, jak byłoby to oczekiwane. Stąd bardzo cennymi są wszelkie oddolne inicjatywy. Rodziny, które już przyjęły w Toruniu uchodźców wymieniają się informacjami w mediach społecznościowych. Na facebookowych grupach pojawiają się deklaracje bezpłatnego wsparcia od profesjonalistów.

Polscy sportowcy, w szczególności piłkarze są znani na całym świecie. Gra w prestiżowych drużynach sprzyja zarabianiu pokaźnych sum pieniędzy, jednak nie tylko piłka nożna jest dochodowym sportem. Jakie są więc zarobki sportowców w Polsce? Kim jest najlepiej opłacany sportowiec 2021 roku w Polsce? Będziecie zaskoczeni! Sprawdźcie zestawienie! >>>> To robi wrażenie!

Najbogatsi polscy sportowcy. Popek, Piątek, Świątek - ile za...

Bezpłatną pomoc psychologiczną zaoferowało też - na kilku polach (indywidulanie i grupowo) - Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży przy ul. Kwiatowej w Toruniu. Psycholog dostępny jest też w punkcie informacyjno-doradczym otworzonym przez samorząd województwa w budynku Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12a.

Placówki kultury w Toruniu też ruszyły z pomocą. Bezpłatne wyjścia na swoje wystawy oferuje np. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Muzeum Okręgowe czy Dwór Artusa. TAK zaprasza na darmowe zwiedzanie Zamku Krzyżackiego. Natomiast Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) ofertę dla Ukraińców ma jeszcze szerszą.

Uwaga! W CSW nie tylko zajęcia plastyczne, ale i spotkania z psychoterapeutką

CSW przygotuje od wtorku do piątku warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych do 20 osób (dziecko plus opiekun). Różne grupy wiekowe w przedziale 3-15 lat. Przewidziane są również weekendowe warsztaty rodzinne w małych grupach, w tym warsztaty dla najmłodszych, czyli "Zmysłoteka dla maluchów (1-3 lata). Będą one formą zabawy, podczas której dzieci wraz z opiekunem poznają kształty, materiały itp.

W Kinie Centrum odbywać się będą pokazy bajek i filmów dla dzieci z ukraińskim dubbingiem lub napisami. Aktualnie przygotowywana jest lista dostępnych tytułów. W tygodniu organizowane będą pokazy dla grup, z kolei w soboty i niedziele o godz. 12:00 - pokazy otwarte dla dorosłych i dzieci.

- W Czytelni CSW proponuje się zorganizowanie cotygodniowych spotkań z psychoterapeutką. Spotkania będą miały otwarty charakter, a ich celem będzie pomoc psychologiczna i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Podczas spotkań oprócz wsparcia psychoterapeutów, instytucja zapozna gości z Toruniem oraz wskaże, jak można się w nim poruszać - informuje Urząd Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska