Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadłodzielnie w Toruniu po świętach Bożego Narodzenia. Czy torunianie chętnie dzielą się tym, co zostało w ich lodówkach?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Jadłodzielnie działają w całej Polsce. Ich głównym celem jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem, a także niesienie pomocy tym, którzy niekoniecznie mogą pozwolić sobie na zakup dużej ilości jedzenia.
Jadłodzielnie działają w całej Polsce. Ich głównym celem jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem, a także niesienie pomocy tym, którzy niekoniecznie mogą pozwolić sobie na zakup dużej ilości jedzenia. Grzegorz Olkowski
Jadłodzielnie działają w całej Polsce. Ich głównym celem jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem, a także niesienie pomocy tym, którzy niekoniecznie mogą pozwolić sobie na zakup dużej ilości jedzenia. W Toruniu mieści się kilka punktów, gdzie można zostawić żywność. Miejsca te służą zwłaszcza teraz – w okresie poświątecznym.

Toruńskie jadłodzielnie – gdzie się znajdują?

Nadwyżki jedzenia trafiają się niemal co roku po świątecznej uczcie. Aby uchronić żywność przed zmarnowaniem, w całej Polsce wciąż powstają jadłodzielnie, czyli punkty nieodpłatnej wymiany jedzenia między mieszkańcami danego miasta. W Toruniu również można je znaleźć. Pierwsza toruńska jadłodzielnia powstała w 2016 roku na targowisku Manhattan. Każdego roku zaczęło ich jednak przybywać ze względu na potrzeby mieszkańców oraz zainteresowanie tego typu przedsięwzięciem.

Dziś w Toruniu znajduje się sześć jadłodzielni, a jedna także powstała w Lubiczu Górnym. Poniżej znajdują się adresy do każdej z nich:

  • Jadłodzielnia Manhattan znajduje się przy płocie targowiska od strony parkingu strzeżonego i wjazdu od strony Szosy Lubickiej;
  • Jadłodzielnia przy Waryńskiego 19, przy wjeździe do firmy SIG;
  • Jadłodzielnia przy targowisku przy Szosie Chełmińskiej, znajduje się przy płocie od strony wjazdu do Wydziału Ewidencji UMT;
  • Jadłodzielnia Wędka znajduje się przy ul. Sukienniczej tuż przy siedzibie Stowarzyszenia Wędka;
  • Jadłodzielnia Legionów znajduje się przy siedzibie fundacji Serce Torunia przy ul. Legionów 238;
  • Jadłodzielnia Wrzosy znajduje się przy ul. Zbożowej 122;
  • Jadłodzielnia Lubicz znajduje się w Lubiczu Górnym przy sklepie ABC przy ul. Kołłątaja 2.

– Najpopularniejszym punktem jest jadłodzielnia na Manhattanie – mówi Michał Piszczek, koordynator toruńskich jadłodzielni.

Co można oddać do jadłodzielni i jak funkcjonują?

Każda z jadłodzielni czynna jest przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Każdy może przyjść i poczęstować się tym, co znajduje się na półkach lub podzielić się tym, czego nie zagospodaruje we własnym domu. Marnowanie żywności jest problemem powszechnym na całym świecie, a dzięki takim miejscom jak jadłodzielnie choć w jakimś stopniu można temu zaradzić. Do jadłodzielni można przynieść niemal wszystko, lecz są pewne wytyczne, których należy przestrzegać.

– Nie należy przynosić alkoholu, surowego mięsa i surowych jaj. Nie należy przynosić tam także produktów, które zostały już napoczęte lub mają wyraźne oznaki popsucia – mówi Michał Piszczek, koordynator toruńskich jadłodzielni. – A poza tym to można dać tam wszystko, co zalega w lodówce i czego nie chcemy pozbywać się za pomocą śmietnika.

Do jadłodzielni mogą więc trafiać przygotowane przez nas posiłki, np. zupy czy obiady szczelnie zapakowane, ciasta czy inne domowe wyroby, których nie przejemy. Ponadto można oddać tam także produkty, które nie przekroczyły daty minimalnej trwałości, czyli te z napisem „najlepiej spożyć przed”, a także te, które wciąż nie przekroczyły terminu przydatności, czyli te z napisem „najlepiej spożyć do”. Produkty oznaczone drugim napisem po upływie terminu przydatności wciąż mogą być dobre i pełnowartościowe. Jest jednak jeden warunek – opakowanie nie mogło być wcześniej naruszone.

Jadłodzielnie na okres poświąteczny nie przygotowywały się specjalnie. Funkcjonują normalnie, czekając na tych, którzy chcą podzielić się tym, co zalega im w domu. Niemniej wśród mieszkańców Torunia na najróżniejszych grupach na Facebooku zaczęły pojawiać się komunikaty, które informują co zrobić z jedzeniem, które zalega w lodówce, zwłaszcza teraz. Udowadnia to, że świadomość o marnowaniu żywności rośnie z każdym rokiem, a dzięki takim miejscom, jak jadłodzielnie, można uniknąć marnowania. Wiele osób w kryzysie bezdomności bądź tych ubogich może zyskać dla siebie coś pysznego. Ale i ci, którzy na co dzień niekoniecznie muszą martwić się o zapełnienie lodówki, mogą zyskać najróżniejsze smakołyki i wzbogacić swoją lodówkę.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska