Rozpoczęły się badania archeologiczne na toruńskim bulwarze

Jagody to owoce, które warto, zwłaszcza latem, włączyć do swojej diety. W lipcu znajdziemy je w lasach. Obsypane owocami krzaczki zachęcają do jedzenia tych pysznych owoców. Jagody pomagają w leczeniu zatruć pokarmowych. Dzięki nim zmniejsza się stężenie cukru we krwi – również u cukrzyków.
Jagody dobre nie tylko na wzrok
Jagody są dobre na wzrok. Zawierają antyoksydanty (przeciwutleniacze), które z kolei usuwają szkodliwe wolne rodniki. Wzmacniają naczynia włosowate w oku, a także przyśpieszają proces polegający na zregenerowaniu rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego. Poza tym usprawniają krążenie w gałce ocznej.
Jagody nie tylko mogą nam pomóc w walce o dobry wzrok. Dzięki nim, jak czytamy w medonet.pl, można pozbyć się dolegliwości takich jak:
- biegunka – najszybciej wyleczymy ją za pomocą soku z jagód lub naparu z liści jagód. To za sprawą garbników, dzięki którym błony śluzowe żołądka się uszczelniają. Garbniki pomagają neutralizować szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniają pracę jelit. Co więcej, sok z jagód neutralizuje toksyny, które wywołują zatrucia i chroni przed pylicą. Napój jest zalecany m.in. górnikom, pracownikom kamieniołomów czy cementowni.
- podwyższony cholesterol – jagody acai – dzięki zawartemu w nich m.in. kwasowi oleinowemu – redukują poziom złego cholesterolu (LDL) i wspomagają produkcję tego pożądanego. Obecne w nich składniki wzmacniają naczynia włosowate, które dzięki temu stają się szczelną barierą i nie przepuszczają cholesterolu (LDL). Niemniej skuteczne są także jagody goji. Zarówno jedne, jak i drugie można brać również profilaktycznie.
- ból, regulacja poziomu cukru we krwi – napar z suszonych jagód pomoże nam się uspokoić i złagodzi ból, a syrop zniweluje kaszel i pomoże zwalczyć infekcje układu oddechowego. Jagody nazywa się roślinną insuliną – to za sprawą obecnych w nich glukokinin.
- szkodliwe bakterie – jagody posiadają związki podobne do tych, które znajdziemy w żurawinie. Dzięki nim bakterie nie przywierają do ścian pęcherza moczowego, co chroni go przed wystąpieniem stanu zapalnego dróg moczowych.
- nowotwory – jagody są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki. Mają również korzystny wpływ na naczynia włosowate oczu i wspomagają regenerację barwnika obcego w siatkówce, odpowiadającego za widzenie po zmroku. Dzięki mirtylinie zawartej w przeciwutleniaczach, naczynia krwionośne są uelastycznianie.
Polecamy
- Jesienią najważniejsze są te witaminy! Jak organizm reaguje na ich niedobór?
- Mandaty za brak szczepienia? Przybywa przeciwników szczepień, także w regionie
- Ten nowotwór dziesiątkuje głównie mężczyzn. Pomóc może kawa i dużo ruchu!
- Te objawy świadczą o braku witaminy K w organizmie. Jak sprawdzić jej poziom?
Jagody a witaminy
Jagody to dobre źródło cennych witamin i składników mineralnych. Zawierają też antocyjany (barwniki roślinne), które nie tylko nadają im ciemnoniebieski kolor, ale są też jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy (m.in. zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów, wzmacniają naczynia krwionośne, chroniąc przed miażdżycą). Jagody zawierają także:
- witaminę C
- witaminę A
- witaminę K
- witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B2 oraz niacynę)
- fosfor
- potas
- cynk
- żelazo
- mangan.
Jagody to owoce bardzo nietrwałe, dlatego trzeba je spożywać niedługo po zebraniu. Z jagód można też przygotowywać przetwory, np. dżemy, kompoty, soki.
Warto jednak pamiętać o tym, by nie jeść owoców nieumytych prosto z krzaka. Można zakazić się bąblowicą (choroba pasożytnicza powodowana przez larwy tasiemca bąblowcowego). Jaj pasożyta można się też pozbyć w czasie obróbki termicznej jagód – wystarczy temperatura powyżej 60 st. C.
Jak przechowywać jagody?
Najlepiej jagody zjeść jak są świeże. Można jednak przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Pojemnik, w którym jagody będą przechowywane, powinien być czysty i zawierać dziury umożliwiające wietrzenie. Na dnie pojemnika warto położyć papierowy ręcznik do wchłaniania wilgoci – dzięki niemu nie powstanie pleśń.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?