Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemioła niszczy drzewa w parku na Bydgoskim Przedmieściu

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Obecność jemioły może doprowadzić do całkowitej degradacji drzewostanu
Obecność jemioły może doprowadzić do całkowitej degradacji drzewostanu Grzegorz Olkowski
Niewinna jemioła to dla naszych drzewostanów poważne zagrożenie. Czy i w jaki sposób Toruń walczy z tym zielonym pasożytem?

Jemioła to pasożytnicza roślina występująca w naszej szerokości geograficznej powszechnie. Najczęściej kojarzy się nam jak najbardziej pozytywnie - m.in. z pocałunkami i świątecznymi ozdobami. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat mają jednak miłośnicy przyrody i... same drzewa.
[break]

Pasożytnicza plaga

- Zauważyłam, że problem jest w Toruniu naprawdę poważny. Nie wiem, z czego to wynika, ale uważam, że ktoś powinien się tym zająć. W parku na Bydgoskim Przedmieściu drzewa walczą z plagą, jaką jest rozsiana niemal wszędzie jemioła. Tymczasem tamtejszy drzewostan jest niezwykle cenny i powinniśmy dbać o niego w szczególności. Inaczej niedługo nie będziemy mogli więcej cieszyć się tym skarbem, jakim jest ten park. Na pewno mamy w Toruniu odpowiedzialne za utrzymanie zieleni służby. Trzeba zainteresować je tą sprawą - uważa pani Maria, Czytelniczka „Nowości” i dodaje, że miasto powinno także zająć się psimi odchodami, które zalegają na trawnikach po zimie.
Z tymi problemami zwróciliśmy się do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. Jak się okazało, nie są one obce urzędnikom.

To widać i czuć

- Odnosząc się do odchodów, to muszę zaznaczyć, że mamy w parku 9 pojemników przystosowanych właśnie do sprzątania po pieskach - mówi Szczepan Burak, dyrektor WŚiZ. - Sęk w tym, że właściciele psów nie zawsze z nich korzystają. Efekt jest widoczny i odczuwalny, choć odchody sprzątamy na bieżąco. Jeśli chodzi o jemiołę, to w ramach rutynowych działań corocznie wycinamy ją z kilkuset drzew. W ubiegłym roku cięciami objęliśmy ponad 200 drzew.
Tego rodzaju działania są organizowane przez magistrat zimą - w okolicach grudnia i stycznia. Tego rodzaju cięcia są jednak przeprowadzane dopiero od 2 lat. - Rzeczywiście jest to spory problem, ponieważ wprowadziliśmy kiedyś do Torunia bardzo dużo topól, a są one wprost idealnymi żywicielami dla jemioły - przyznaje dyrektor Burak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska