MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat spoza układu

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Rynki ze spokojem przyjęły kandydaturę Belki na prezesa banku centralnego. Zdaniem ekonomistów, może on zakończyć spory z rządem. Jego osoba daje też gwarancję niezależności NBP.

Rynki ze spokojem przyjęły kandydaturę Belki na prezesa banku centralnego. Zdaniem ekonomistów, może on zakończyć spory z rządem. Jego osoba daje też gwarancję niezależności NBP.

Marek Belka, jeśli zostanie prezesem NBP, będzie musiał przede wszystkim pogodzić skłóconą Radę Polityki Pieniężnej. Rząd, który musi łatać dziurę budżetową, chce z ubiegłorocznego zysku NBP dostać osiem miliardów złotych. Również większość członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że taka kwota powinna zostać wypłacona do budżetu. Tymczasem były prezes NBP Sławomir Skrzypek był gotowy dać połowę tej kwoty, a pozostałe pieniądze odłożyć w tzw. rezerwie kursowej.

<!** reklama>O tym, że Belce uda pogodzić się zwaśnione strony przekonani są ekonomiści. - Marek Belka potrafi godzić ludzi i dążyć do kompromisu - mówi Mirosław Gronicki, były minister finansów w rządzie Marka Belki. - To osoba spoza politycznego układu. Myślę, że dzięki niemu polityka zostanie tam zastąpiona przez merytoryczną dyskusję. Dąży do konsensusu, jest świetnie przygotowany do pełnienia tej funkcji - uważa Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP.

Ekonomiści podkreślają, że ważną zaletą Belki jest duże doświadczenie zdobyte w instytucjach międzynarodowych i to, że od pięciu lat jest praktycznie nieobecny w bieżącym życiu politycznym. W tym czasie był komisarzem gospodarczym ds. Europy w ONZ, a teraz pracuje jako dyrektor ds. Europy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Informacja o kandydacie nie wstrząsnęła rynkiem. Jest postrzegany jako specjalista. Inwestorzy patrzą raczej na to, co dzieje się na rynkach bazowych. Nie oznacza to jednak, że rynek nie spodziewa się zmian w NBP. Wielu analityków podkreśla, że Marek Belka wykazywał ostatnio gołębie nastawienie do polityki pieniężnej. - Jako szef departamentu europejskiego w MFW, Marek Belka opowiadał się za tym, aby nie podnosić zbyt szybko stóp procentowych, a przez luźną politykę monetarną stymulować odbudowę gospodarek. Ten punkt widzenia przełoży się zapewne na prace NBP i RPP - ocenia Ernest Pytlarczyk, główny analityk BRE Banku.

Większość ekonomistów jest zdania, że Marek Belka jako nowy prezes NBP nie wpłynie znacząco na tempo przygotowań do wejścia do strefy euro. Sam Belka sugerował w kwietniu, że Polska skorzystała z posiadania własnej waluty w czasie kryzysu.

Głosowanie nad wyborem nowego szefa NBP ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu 9 czerwca. Posłowie PSL, PiS i SLD uważają, że Komorowski za wcześnie wskazał kandydata na szefa NBP. Przekonują, że taka decyzja powinna zapaść po wyborach prezydenckich.(money.pl, parkiet.com)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska