MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy w Toruniu przestanie straszyć ruina po "Grunwaldzie"? Co z budową Teatru Muzycznego?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Po kinoteatrze "Grunwald" została tylko fasada. Ciągle nie ma jasności, kiedy przy ulicy Warszawskiej powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego
Po kinoteatrze "Grunwald" została tylko fasada. Ciągle nie ma jasności, kiedy przy ulicy Warszawskiej powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego Piotr Lampkowski
Kolejny rok w centrum Torunia straszy ruina po kinoteatrze "Grunwald". Nieustająco trwają też przygotowania do wznowienia budowy w jej miejscu Teatru Muzycznego.

Obejrzyj: Kontrowersje wokół wystawy rzeźb przy CSW w Toruniu:

od 16 lat

Teatr Muzyczny powinien być po pierwszej premierze w nowej siedzibie przy ulicy Warszawskiej. Na jej otwarcie miał zostać wystawiony spektakl "Excetrycy". Ostatecznie jego premierę zaplanowano w obecnej siedzibie teatru, czyli w Pałacu Dąmbskich przy ulicy Żeglarskiej.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Toruniu: burzenie po ponad 80 latach

Na dziś trudno przewidzieć, kiedy siedziba Teatru Muzycznego przy ulicy Warszawskiej będzie gotowa. I kiedy przestanie straszyć ruina po kinoteatrze "Grunwald", w miejscu którego nowy obiekt ma powstać.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Przypomnijmy raz jeszcze, że w 2016 roku nieruchomość przy ulicy Warszawskiej na nową siedzibę Teatru Muzycznego kupił samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Zabudowana była oddanym do użytku w marcu 1933 roku budynkiem kina "Mars", w którym po II wojnie światowej urządzono kinoteatr "Grunwald". Ten został zamknięty w 2011 roku.

Budowa Teatru Muzycznego, a tym samym burzenie "Grunwaldu" rozpoczęło się w 2019 roku. Po kinoteatrze została fasada od strony ulicy Warszawskiej i fragment od strony zachodniej. Zgodnie z zaleceniem miejskiego konserwatora zabytków ma być wkomponowana w Teatr Muzyczny.

Realizacja inwestycji ciągle napotyka na problemy. Prace przy niej na dobre zostały wstrzymane wiosną 2022 roku po odkryciu przy Warszawskiej fragmentu XIII-wiecznego muru nowomiejskiego. Do kosza trafiły dwa projekty siedziby Teatru Muzycznego.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Toruniu: będzie większa niż planowano

A na jakim etapie dziś są przygotowania do wznowienia jej budowy?

- Z Polskim Holdingiem Hotelowym porozumieliśmy się w sprawie przejęcia przez nas części należącej do niego sąsiedniej nieruchomości, niezbędnej do realizacji inwestycji. Teraz kwestia jest podziału jest załatwiana w Urzędzie Miasta. Liczę, że za nowej władzy w mieście formalności będą załatwiane sprawniej, nie tak opieszale jak za poprzedniej - mówi Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu.

W nowym projekcie budynku musi być uwzględniony wspomniany mur. Będzie on wyeksponowany w foyer teatru. Wpłynie to na rozmiar obiektu. Większy budynek nie zmieści się na nieruchomości należącej do samorządu województwa. Potrzebny jest fragment sąsiedniej, należącej do PHH.

- Wkrótce powinna zostać zawarta umowa przedwstępna z PHH. Zaraz potem ogłosimy przetarg na wykonawcę nowego projektu siedziby teatru. Mamy nadzieję, że powstanie do przełomu tego i następnego roku. Potem, oczywiście w przetargu, będziemy musieli wyłonić wykonawcę inwestycji. Jeśli budowa ruszyłaby na początku przyszłego roku, to teatr powinien być gotowy w końcu roku 2026. W kwestii tych terminów jesteśmy dobrej myśli - podkreśla Anna Wołek.

Po kinoteatrze "Grunwald" została tylko fasada. Ciągle nie ma jasności, kiedy przy ulicy Warszawskiej powstanie nowa siedziba Teatru
Po kinoteatrze "Grunwald" została tylko fasada. Ciągle nie ma jasności, kiedy przy ulicy Warszawskiej powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego Piotr Lampkowski

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Toruniu: co z fasadą po Grunwaldzie?

W międzyczasie powstała także ekspertyza stanu fasady po Grunwald. Jest ona zabezpieczona specjalną żelbetową konstrukcją, zamontowaną od strony wnętrza dawnego kinoteatru. W związku z odpadającym od fasady tynkiem kilka miesięcy temu pojawiła się na niej specjalna siatka. Zniknęła jednak, podobnie jak barierki umożliwiające przejście wzdłuż ściany stojącej przy Warszawskiej.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Przekażemy ekspertyzę do biura miejskiego konserwatora zabytków. Wynika z niej, że fasada jest w złym stanie - dodaje Anna Wołek.

Czy w tej sytuacji ściana po Grunwaldzie też zostanie zburzona, tak jak wcześniej to się stało z innymi częściami budynku po kinoteatrze? Decyzja jeszcze nie zapadły. Zapaść będzie musiała zanim nowy projektant przystąpi do pracy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska