Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap wielomilionowej inwestycji w Porcie Drzewnym! Jest chętny do ułożenia ciepłociągu od odwiertów w kompleksie o. Rydzyka

Tomasz Wersocki
Do przetargu na położenie ciepłociągu z geotermii budowanej w toruńskim Porcie Drzewnym zgłosiła się jedna firma - Energoterm z Torunia. Za realizację prac oczekuje 6,6 miliona złotych.To kolejny etap realizacji inwestycji prowadzonej przez związaną z dyrektorem Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem fundację Lux Veritatis. Przypomnijmy, że na początku stycznia, za pośrednictwem spółki Geotermia Toruń, ruszyły przy Porcie Drzewnym prace przy budowie ciepłowni geotermalnej. Wcześniej przetarg na wykonanie tej inwestycji wygrało konsorcjum spółek Inżyniera Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. Koszt budowy wyniesie 61,45 miliona złotych brutto. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>Zobacz także: Program Mama plus przyjęty. Kiedy wejdą w życie emerytury dla matek z czwórką dzieci?NowosciTorun
Do przetargu na położenie ciepłociągu z geotermii budowanej w toruńskim Porcie Drzewnym zgłosiła się jedna firma - Energoterm z Torunia. Za realizację prac oczekuje 6,6 miliona złotych.To kolejny etap realizacji inwestycji prowadzonej przez związaną z dyrektorem Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem fundację Lux Veritatis. Przypomnijmy, że na początku stycznia, za pośrednictwem spółki Geotermia Toruń, ruszyły przy Porcie Drzewnym prace przy budowie ciepłowni geotermalnej. Wcześniej przetarg na wykonanie tej inwestycji wygrało konsorcjum spółek Inżyniera Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. Koszt budowy wyniesie 61,45 miliona złotych brutto. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>Zobacz także: Program Mama plus przyjęty. Kiedy wejdą w życie emerytury dla matek z czwórką dzieci?NowosciTorun archiwum Polska Press
Do przetargu na położenie ciepłociągu z geotermii budowanej w toruńskim Porcie Drzewnym zgłosiła się jedna firma - Energoterm z Torunia. Za realizację prac oczekuje 6,6 miliona złotych.

To kolejny etap realizacji inwestycji prowadzonej przez związaną z dyrektorem Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem fundację Lux Veritatis. Przypomnijmy, że na początku stycznia, za pośrednictwem spółki Geotermia Toruń, ruszyły przy Porcie Drzewnym prace przy budowie ciepłowni geotermalnej. Wcześniej przetarg na wykonanie tej inwestycji wygrało konsorcjum spółek Inżyniera Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. Koszt budowy wyniesie 61,45 miliona złotych brutto.

Energia z ciepłowni przy Porcie Drzewnym ma ogrzać nie tylko obiekty Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i znajdującego się obok sanktuarium, ale trafiałaby także do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rury ciepłociągu, które mają to umożliwić, będą - według projektu - biegły przede wszystkim przez tereny należące do miasta oraz spółki Nesta Bis - wzdłuż Szosy Bydgoskiej i ul. Pera Jonssona. Przy Motoarenie połączą się z miejską siecią. Zwycięzca przetargu, do którego zgłosił się tylko Energotor, będzie miał rok na realizację tego zadania.

Inwestor, czyli Geotermia Toruń, uzyskał już zgodę Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu na realizację tych prac. Na swój koszt ma wykonać ewentualne przebudowy, przedstawić plan organizacji ruchu drogowego, a w czasie robót zapewnić przejścia dla pieszych i dojazdy do posesji. Budowa będzie wymagała wycinki 224 drzew. 46 rosnących na trasie da się uratować. Nie ma zaś zgody na wycięcie m.in. 25 sosen, jednego dębu szypułkowego, modrzewia oraz kilku lip.

Dodajmy, że projekt geotermalny o. Rydzyka kilkukrotnie otrzymywał wsparcie z państwowego budżetu. Lux Veritatis za czasów rządów PiS otrzymała 26,5 miliona złotych odszkodowania za to, że w czasach rządów koalicji PO-PSL państwo wycofało się z finansowania wierceń poszukiwawczych. Natomiast z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na konto fundacji wpłynęło 19,5 miliona złotych dotacji unijnej oraz 8,4 miliona złotych pożyczki na wkład własny.

Warto wiedzieć, że budowa ciepłociągu także nie odbędzie się bez wsparcia unijnego rozdzielanego przez NFOŚiGW. Fundusz przyznał 4 miliony złotych na położenie rur w stronę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a 8,3 miliona złotych na fragment biegnący w stronę miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska