MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma korzyść z aresztu

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Resort więziennictwa kolejny raz przedstawił swoje argumenty, mające przemawiać za budową w Toruniu zakładu karnego. Większość z nich była już wcześniej prezentowana.

Resort więziennictwa kolejny raz przedstawił swoje argumenty, mające przemawiać za budową w Toruniu zakładu karnego. Większość z nich była już wcześniej prezentowana.

<!** reklama right>W tym celu zwołano specjalną konferencję prasową, która odbyła się w toruńskim Areszcie Śledczym.

- Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy, zanim wypełnią ankiety dotyczące ich stanowiska w sprawie budowy zakładu karnego, poznali i nasze argumenty, ponieważ moim zdaniem kontrowersje wokół budowy więzienia biorą się również z pewnej niewiedzy - powiedział Waldemar Oleksiak, dyrektor inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Przedstawiciele więziennictwa przekonywali wczoraj, że w półotwartym zakładzie, który ma zostać zbudowany na toruńskim Rubinkowie, znajdą się osadzeni, którzy zasadniczą część wyroków mają już za sobą. Zachowywali się wzorowo i nie sprawiali żadnych kłopotów, dlatego nie będą żadnym zagrożeniem dla mieszkańców.

Nie powinni się oni również obawiać, że w przyszłości zmieni się charakter tego więzienia na placówkę, w której mieliby znaleźć się groźni przestępcy.

- Z naszej symulacji wynika, że co roku miasto, dzięki istnieniu zakładu, może zyskać w formie podatków, nowych miejsc pracy, kontraktów na dostawy towarów i usług do 12 milionów złotych - przekonywał Waldemar Oleksiak. - Poza tym osadzeni mogą pracować na rzecz miasta. Wykonywać roboty porządkowe, tak jak to jest na przykład w Ustce.

Szef bydgoskiego resortu więziennictwa twierdził wczoraj, że sprawa budowy zakładu karnego nie jest rozstrzygnięta. Nie ukrywał jednak, że resortowi więziennictwa cały czas bardzo zależy na zbudowaniu więzienia w Toruniu.

Przede wszystkim z powodów finansowych. Adaptacja obiektów na Rubinkowie kosztowałaby około 8 milionów złotych. Budowa nowego więzienia 10 razy więcej.

Tymczasem wczoraj toruńscy radni zadecydowali o przeprowadzeniu społecznych konsultacji dotyczących budowy „kryminału”.

Na ten temat będzie mógł wypowiedzieć się każdy. Specjalne formularze będą dostępne w punktach informacyjnych i siedzibach Urzędu Miasta.

W przypadku przewagi negatywnych opinii, będzie to argument w rozmowach władz miasta z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska