MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lis rudy może zarazić wścieklizną, a kleszcz boreliozą lub zapaleniem mózgu [MISJA WAKACJE]

PK
Przed kleszczami mogą uchronić specjalne preparaty. Ale gdy już kogoś ukąsi nie wolno go niczym smarować, bo to tylko podrażnia
Przed kleszczami mogą uchronić specjalne preparaty. Ale gdy już kogoś ukąsi nie wolno go niczym smarować, bo to tylko podrażnia Fot: Mateusz WróBlewski / Polskapresse
Powoli zbliża się pierwszy okres zwiększonej aktywności kleszczy. Wczesna wiosna to najlepszy czas, żeby zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Latem zagrażać nam mogą zwierzęta przenoszące groźne choroby. Jedną z nich jest wścieklizna. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). W Polsce nosicielem wścieklizny jest lis rudy. Chorobę przenoszą też nietoperze. Okres inkubacji wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.

Co zrobić w przypadku ugryzienia przez zwierzę?

- Jak najszybciej przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem - radzi Główny Inspektorat Weterynarii. - Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę powinno być zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Ugryzienie kleszcza może powodować boreliozę lub zapalenie mózgu.

POLECAMY:
Nowy Kodeks Pracy 2018: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? Ciąże, premie, umowy
Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Niektóre mrożą krew w żyłach
awód, który pasuje do Twojego znaku zodiaku. Sprawdź czy pracujesz we właściwym miejscu

- Kleszcze najbardziej lubią niską roślinność, a na swoją ofiarę się wspinają, a nie skaczą z drzew, jak się powszechnie uważa - mówi nadleśniczy Krzysztof Sztajnborn z Nadleśnictwa Żołędowo.

Kleszczy możemy się spodziewać też w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. Co należy robić, aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza? Idąc do lasu ubrać się tak, by zakryć jak największą powierzchnię ciała, a po powrocie ze spaceru dokładnie się obejrzeć. A co gdy już zauważymy u siebie kleszcza?

- Nie wolno kleszcza niczym smarować, bo to go podrażnia, powodując wymioty i intensywne wydzielanie śliny, przez które człowiek zostaje zarażony - mówi dr n. med. Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. - Najlepiej wyciągnąć go pęsetą lub za pomocą zestawów z apteki. Kleszcza nie wykręcamy, tylko wyciągamy szybkim ruchem. Miejsce po ukąszeniu przemyć spirytusem i przez kilka tygodni obserwować.

Interwencje toruńskich policjantów w nieoznakowanym radiowozie BMW

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska