Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marbud z Torunia - od wielu lat czołowa firma budowlana - tonie

Małgorzata Oberlan
Firma buduje między innymi świątynię w Toruniu obok Portu Drzewnego
Firma buduje między innymi świątynię w Toruniu obok Portu Drzewnego Grzegorz Olkowski
W sądach złożono cztery wnioski o upadłość Marbudu. Trzy złożyli wierzyciele, kolejny - sama firma. Do akcji wkroczyli już komornicy.

Tak naprawdę Marbudu już nie ma. Firma w październiku zmieniła nazwę na Holding Budowlany MGB i przeniosła siedzibę do Warszawy, na ul. Rozbrat 44a. Prezesem nie jest już Mariusz Prestel, tylko Paweł Paluchowski. W zarządzie są jednak członkowie rodziny Bartosińskich, założycieli firmy.
[break]
Wierzycieli firma ma całe grono, ale skali problemów finansowych nie zdradza. „Nowości” dotarły do trzech dużych firm, które złożyły do sądów wnioski o upadłość likwidacyjną Marbudu. Dwie występują już oficjalnie.
- Nam Marbud winien jest 1,3 mln zł. Mieliśmy sądowy nakaz zapłaty i komornik zajął marbudowskie sprzęty oraz nieruchomości. Potem egzekucja została wstrzymana - mówi Witold Jarocki, prezes Składów Budowlanych Betor w Toruniu.
Firmie Chemia Gdańsk i jej podwykonawcy Marbud dłużny jest 450 tysięcy złotych.
- Też wnioskujemy i upadłość likwidacyjną. Denerwuje nas kombinowanie Marbudu: zmiana nazwy, siedziby, zarządu i ewidentna ucieczka z majątkiem - nie kryje Wiesław Kołodziejski, prezes Chemii Gdańsk.
Zaległości Marbud ma też wobec szeregu innych firm: instalacyjnych, projektowych itd.
Wnioski upadłościowe od wierzycieli trafiły do sądów w Toruniu i Warszawie. W stolicy też wniosek o upadłość, ale układową, złożył sam Holding Budowlany MGB.
- Jest to element planu restrukturyzacyjnego holdingu, który ma na celu jak najszybszą spłatę wszystkich przeterminowanych zobowiązań spółki - oświadcza prezes Paweł Paluchowski. - Obecnie holding realizuje bez żadnych zakłóceń budowę zespołu 104 mieszkań przy ul. Poznańskiej, pięciu budynków przy ul. Winnica 45 oraz osiedla 72 domków jedno- i dwurodzinnych. W przyszłym roku planujemy budowę 144 mieszkań w Warszawie i 80 domków w Górsku. Pragnę podkreślić, że żadna z tych inwestycji nie jest zagrożona.
Wierzyciele są jednak innego zdania. Nie kryją rozgoryczenia postawą dawnego Marbudu.
- Nowy prezes zapewnia, ze jest otwarty na negocjacje. Wyznaczał terminy spotkań, do których jednak nie dochodziło. Musieliśmy złożyć wnioski o upadłość likwidacyjną - twierdzą.
Wczoraj redakcję „Nowości” odwiedził Marian Bartosiński, jej były prezes. Mówił o 27 latach działalności, wybudowanych 5 tysiącach mieszkań, kilkudziesięciu obiektach użytkowych i „przyjaciołach”. - Ale gdy są kłopoty, to przyjaciół nie ma - podsumował.
Poważne problemy Marbudu mogą mieszkańcom regionu wydawać się niewiarygodne. Od ponad ćwierćwiecza firma kojarzona jest z budowlanym rozmachem i chwytaniem najatrakcyjniejszych zleceń inwestycyjnych.
Samych mieszkań Marbud wybudował około 5 tysięcy. W Toruniu to, między innymi, osiedla Słoneczne Tarasy, Przy Lesie, Osiedle Sztuk Pięknych, kompleks przy ul. Gerwazego, osiedle MSM przy ul. Krasińskiego. W Lubiczu - osiedla Kwiatowe i TTBS Nad Drwęcą. W Czerniewicach - TTBS Solanki. W Bydgoszczy najbardziej znane są osiedla 6 Planet i Zen.

Długa lista budynków

Dziełem Marbudu jest też wiele obiektów handlowych, biurowych i galerii. Wystarczy wspomnieć biurowiec przy ul. Grudziądzkiej, siedzibę Hestii, toruńska Castoramę i Brico Depot, czy galerię handlową w Inowrocławiu.
Jeszcze dłuższa jest lista budynków przemysłowych i użyteczności publicznej. Znajdziemy na niej szkoły, hale sportowe, fabrykę Apatora w Ostaszewie oraz zakład japońskiego Oriona, też w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
I choć trudno w to uwierzyć, kłopoty grupy budowlanej Marbud, która już nie istnieje, bo zastąpił ją Holding Budowlany MGB, są faktem. Coraz głośniej mówią o nich wierzyciele, a i sama firma nie zaprzecza. Tak jak piszemy na stronie 1, w sądach w Toruniu i Warszawie leżą cztery wnioski o upadłość Marbudu. Trzy złożone przez wierzycieli, m.in. Składy Budowlane Betor i firmę Chemia Gdańsk, o upadłość likwidacyjną. Czwarty - złożony przez sam holding, o upadłość układową.

„Brak wsparcia” banków?

Oto oświadczenie prezesa Pawła Paluchowskiego: „Firma Marbud Grupa Budowlana SA jest w trakcie restrukturyzacji, której celem jest ustabilizowanie bieżącej sytuacji Spółki, jak i przygotowanie sposobu zarządzania przedsiębiorstwem do realizowania równolegle wielu projektów deweloperskich, jak i również rozwiązanie powstałych zatorów płatniczych. W tym celu Marbud Grupa Budowlana SA została między innymi przeorganizowana w strukturę holdingową co miało również odzwierciedlenie w zmianie nazwy na Holding Budowlany MGB SA z siedzibą w Warszawie. Bieżące problemy Spółki, powstałe między innymi przez brak wsparcia ze strony instytucji finansowych, wynikającego ze słabej koniunktury na całym rynku mieszkaniowym, nie mają wpływu na działalność Spółki, która w miesiącu październiku złożyła wniosek o upadłość układową. Wspomniany wniosek jest elementem planu restrukturyzacyjnego całego przedsiębiorstwa, przyjętego przez Zarząd holdingu, którego celem działania jest dbałość o jak najszybszą spłatę wszystkich przeterminowanych zobowiązań Spółki”.
Holding osiągnął przychody za cały rok 2013 w kwocie 120 mln zł, natomiast za trzy kwartały 2014 w kwocie 31 mln złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska