MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Model kroczący renty wdowiej 2024. Kto spełnia jej warunki? Jaka będzie kwota? Oto szczegóły!

redpp
Jakie ograniczenia ma renta wdowia? Wyjaśniamy >>>>
Jakie ograniczenia ma renta wdowia? Wyjaśniamy >>>>Pixabay
Przepisy dotyczące renty dla wdów i wdowców w Polsce są poddawane ciągłym zmianom. Obecnie planowane są bardzo poważne zmiany, które mogą realnie zmienić postrzeganie tych przepisów. Co warto wiedzieć, o planach rządowych w sprawie tego, jak ma się zmienić renta wdowia? Kiedy głosowanie w sejmie? Jeśli przejdzie to renta wdowia od kiedy będzie obowiązywać na nowych zasadach? Zobacz!

Spis treści

Renta wdowia 2024

Propozycja zmian przyznawania tzw. renty wdowiej jest postulowana przede wszystkim przez lewicę, gdyż ma być to świadczenie, które realnie poprawi sytuację finansową osób starszych, które straciły współmałżonka i muszą się utrzymywać tylko z jednej renty lub emerytury. Zgodnie z założeniem renta wdowia opierałaby się na takich zasadach, że osoby z niej korzystające miałyby możliwość wyboru:

  • Wybrać pełne własne świadczenie, lub;
  • Wybrać pełne świadczenie zmarłego partnera.
Model kroczący renty wdowiej 2024. Kto spełnia jej warunki? Jaka będzie kwota? Oto szczegóły!
Pixabay

Do tego zaś można będzie dobrać połowy drugiej renty lub emerytury. Co istotne, projekt ten został przedstawiony parlamentowi w poprzedniej kadencji, ale dopiero od początku lutego jest realnie procedowany wraz z innymi projektami obywatelskimi.

Kto otrzyma rentę wdowią?

Renta rodzinna jest nazywana rentą wdowią. Od kiedy i dla kogo będzie obowiązywać? Pierwszą kwestię wyjaśnimy w dalszej części artykułu. A dla kogo renta wdowia 2024? Jest to świadczenie przyznawane według określonych kryteriów dotyczących zdolności do wykonywania pracy, wieku lub też opieki nad najmłodszymi. Wśród oficjalnych wymogów wskazuje się:

  • Wiek - posiadanie co najmniej 50 lat;
  • Niezdolność do pracy - w ciągu 5 lat od zgonu współmałżonka;
  • Wychowywanie co najmniej jednego dziecka z prawem do renty rodzinnej;
  • Udzielanie opieki dziecku bez zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Nowa renta wdowia - zasady

W projekcie renty wdowiej 2024 są postulowane istotne opcje i zmiany. W założeniu każda osoba uprawniona miałaby do wyboru jedną z dwóch opcji:

  • Otrzymywanie świadczenia własnego w połowie oraz otrzymanie pełnego świadczenia po zmarłym małżonku;
  • Otrzymywanie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego w całości, a po zmarłym małżonku jedynie połowy jego świadczenia.

Istotne jest to, że renta wdowia 2024 ograniczenia ma w kwestii wysokości. Nie może bowiem przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, która obecnie wynosi 2545 zł. Oznacza to, że maksymalna renta wdowia będzie wynosiła 7 635 zł. Z kolei po waloryzacji marcowej ma wynieść nawet ponad 8500 zł.

Model kroczący renty wdowiej 2024. Kto spełnia jej warunki? Jaka będzie kwota? Oto szczegóły!
Pixabay

Kiedy wejdzie w życie nowa renta wdowia?

Istotne wydają się terminy prac sejmowych, jeśli chodzi o to, kiedy zacznie obowiązywać renta wdowia. Kiedy w sejmie można spodziewać się dalszych prac? Te w zasadzie są cały czas, jednak technicznie należy pamiętać, że istnieją w rencie wdowiej ograniczenia czasowe. Realnie wprowadzić ją będzie można po sześciu miesiącach od przyjęcia projektu w sejmie. Pierwsze czytanie w Sejmie zaś odbyło się 7 lutego, co też nadało projektowi bieg. Wiele wskazuje na to, że realnie renta wdowia 2024 na nowych zasadach może stać się faktem.

Podczas rozliczania PIT-u 2024 możesz skorzystać z tych ulg! Oto one: >>>

Ulgi podatkowe 2023/2024. Zbliża się rozliczenie PIT-u. To o...

Model kroczący renty wdowiej - na czym polega?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że jeśli renta wdowia zostanie wprowadzona, resort będzie faworyzować uruchomienie jej na nowych zasadach w formie tzw. "modelu kroczącego". Na czym on polega?

W założeniu tzw. modelu kroczącego renta wdowia byłaby wypłacana w wysokości 15 procent przez pierwsze sześć miesięcy po śmierci współmałżonka. Przez kolejne pół roku wypłata wynosiłaby 20 procent. Dopiero po roku renta wdowia wynosiłaby pełne 50 procent świadczenia współmałżonka (lub własnego, gdyby wybrano odwrotną opcję korzystania ze świadczenia).

Renta wdowia - na jaki czas jest przyznawana?

Jakie ma renta wdowia ograniczenia, jeśli chodzi o czas przyznawania? Omawiamy to w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska