Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwi z okręgu toruńskiego świętują stulecie zjednoczenia polskiego łowiectwa

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Program obchodów stulecia zjednoczenia polskiego łowiecka, planowanych w okręgu toruńskim, przedstawili łowczy okręgowy Piotr Pawlikowski (z prawej) oraz Michał Przepierski
Program obchodów stulecia zjednoczenia polskiego łowiecka, planowanych w okręgu toruńskim, przedstawili łowczy okręgowy Piotr Pawlikowski (z prawej) oraz Michał Przepierski Agnieszka Bielecka
Zawody strzeleckie, akcja oddawania krwi, Hubertus - to tylko część wydarzeń, które składają się na obchody w okręgu toruńskim stulecia zjednoczenia polskiego łowiectwa.

Rozpoczęły się badania archeologiczne na toruńskim bulwarze

od 16 lat

Obchody przygotowują działacze okręgu toruńskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Nawiązują one do wydarzenia z 1923 roku, gdy myśliwi zrzeszeni w pierwszych towarzystwach łowieckich na ziemiach polskich podpisali w Warszawie akt, na mocy którego powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich. W 1936 roku zmienił on nazwę na Polski Związek Łowiecki.

Stulecie zjednoczenia myślistwa: czy zmieni się jego wizerunek?

Działalność PZŁ budzi duże kontrowersje w sporej części społeczeństwa. Powodem jest zabijanie zwierząt. Myśliwi przekonują z kolei, że PZŁ jest najbardziej ekologiczną organizacją w Polsce.

- Przy okazji jubileuszu chcemy pokazać, czym jest Polski Związek Łowiecki - mówi Michał Przepierski, rzecznik prasowy okręgu toruńskiego PZŁ. - Jesteśmy kojarzeni z zabijaniem zwierząt, czym owszem, też się zajmujemy, ale mamy o wiele większe spektrum działalności. Mamy ustawowy obowiązek zajmowania się przyrodą, opiekowania się nią - przy świadomości, że przyroda jest okrutna. Panujemy nad stanami ilościowymi zwierzyny, dbamy by była dobrej jakości. Mamy w tym sukcesy, bo Europa zazdrości nam łowiectwa i stanu jakościowego zwierzyny. Tego społeczeństwo nie wie.

Oprócz centralnych uroczystości organizowanych przez PZŁ, jubileusz obchodzony jest w poszczególnych okręgach. W toruńskim w czerwcu odbył się finał konkursu wiedzy o przyrodzie, ekologii i łowiectwie dla szkół podstawowych.

- Program obchodów jest bogaty, chcemy szeroko dotrzeć do lokalnej społeczności, pokazać naszą tradycję, kulturę, osiągnięcia, radość obcowania z przyrodą - mówi Piotr Pawlikowski, łowczy okręgowy, czyli szef okręgu toruńskiego PZŁ. - W planie mamy więc kolejne wydarzenia.

23 sierpnia odbędą się zawody na strzelnicy przy ulicy Poznańskiej w Toruniu. Weźmie w nich udział stu najlepszych strzelców myśliwskich w Polsce, wyłonionych na podstawie tegorocznego rankingu. Będą rywalizować o puchar zarządu głównego PZŁ. Na ten sam dzień zaplanowano galę mistrzów strzelectwa myśliwskiego w hotelu Rubens w Łysomicach.

1 września myśliwi z okręgu na strzelnicy w Toruniu będą oddawać krew w ramach akcji "Darz bór, dasz krew". 15 września będzie ona kontynuowana w Grudziądzu i Brodnicy.

- Na 8 września planujemy konferencję jubileuszową. W jej trakcie leśnicy powiedzą, jakie problemy napotykają w swojej działalności. Myśliwi skupią się na kłopotach z dzikami miejskimi, czyli zwierzętami, których obecność w miastach niepokoi wielu mieszkańców. Chcemy też rozmawiać o tym, jak zmienia się prawo - w stosunku do lasów oraz polskiego łowiectwa - mówi Piotr Pawlikowski.

Polecamy

Święto myśliwych: co się będzie działo w Toruniu?

Kulminacją jubileuszowych obchodów ma być zaplanowany na sobotę 16 września okręgowy Hubertus, czyli święto myśliwych. Będzie myśliwska msza święta w katedrze świętych Janów w Toruniu oraz blok wydarzeń na Rynku Nowomiejskim: prezentacja psów myśliwskich i sygnalistyki łowieckiej, koncert zespołu myśliwskiego. Swoje umiejętności zaprezentuje Tomasz Górzyński, mistrz w sztuce wabienia jeleni.

- Na stulecie wydamy także monografię, w której skupimy się na historii toruńskiej organizacji łowieckiej, myśliwych oraz kół działających w okręgu. Na 17 listopada planujemy z kolei bal charytatywny w Karbówku. Dochód z niego przeznaczymy na hospicjum dla dzieci - dodaje Piotr Pawlikowski.

Okręg toruński Polskiego Związku Łowieckiego to mniej więcej obszar dawnego województwa toruńskiego, a dokładniej rzecz ujmując - powiaty: toruński, chełmiński, golubsko-0dobrzynski, rypiński, grudziądzki, brodnicki i nowomiejski. Tworzą go 54 koła, gospodarujące w 79 obwodach łowieckich. W rejestrze okręgu PZŁ jest 2400 myśliwych. W skali całej Polski do organizacji tej należą 126 702 osoby, w tym 4823 kobiety. PZŁ tworzą 2770 koła łowieckie w 49 okręgach.

Obchodom 100-lecia zjednoczenia polskiego łowiectwa patronują w okręgu toruńskim marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Jarosław Molendowski i ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska