MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższy, najdłuższy, najmniejszy... Tak wygląda architektura Torunia czasów PRL

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Powstały w latach 1969-1972 hotel miał być i rzeczywiście był prawdziwą dumą "Orbisu".- Został ciekawie wkomponowany w sąsiedztwo Książnicy Kopernikańskiej i Osiedla Młodych. Jest dobra kompozycja, są też dobre skróty perspektywiczne - wszystko miało być widoczne już od momentu, gdy zjeżdżało się z mostu drogowego w Al. 700-lecia. „Orbis” traktował ten hotel jako jedną ze swoich najlepszych realizacji w całej PRL. Doceniano także neony projektu Eweliny Szczech-Sawickiej. W środku nie brakowało drogich materiałów, w tym marmurów, boazerii, do tego dochodziły egzotyczne rośliny, które także miały dawać namiastkę prestiżu. Helios był popisem „Orbisu” i Przedsiębiorstwa Budowlanego - nie kryje dr Emilia Ziółkowska-Ganc.
Powstały w latach 1969-1972 hotel miał być i rzeczywiście był prawdziwą dumą "Orbisu".- Został ciekawie wkomponowany w sąsiedztwo Książnicy Kopernikańskiej i Osiedla Młodych. Jest dobra kompozycja, są też dobre skróty perspektywiczne - wszystko miało być widoczne już od momentu, gdy zjeżdżało się z mostu drogowego w Al. 700-lecia. „Orbis” traktował ten hotel jako jedną ze swoich najlepszych realizacji w całej PRL. Doceniano także neony projektu Eweliny Szczech-Sawickiej. W środku nie brakowało drogich materiałów, w tym marmurów, boazerii, do tego dochodziły egzotyczne rośliny, które także miały dawać namiastkę prestiżu. Helios był popisem „Orbisu” i Przedsiębiorstwa Budowlanego - nie kryje dr Emilia Ziółkowska-Ganc. Michał Kokot
Gdzie w Toruniu znajduje się najwyższy budynek powstały w czasach PRL? Gdzie jest taki, który zasługuje na miano najdłuższego? Co wzbudziło największe kontrowersje i wzbudza je do dziś? Niedawne spotkanie w Centrum Sztuki Współczesnej przyniosło wiele ciekawych opowieści o architekturze Torunia czasów słusznie minionych, więc z przyjemnością do niego wracamy.

Wystawy to w CSW tylko część oferty, a coś dla siebie znaleźć mogą znaleźć także ci, którzy od współczesności wolą przeszłość, czasem odległą bardziej, czasem zaś mniej. Wśród rozmaitych spacerów tematycznych po mieście, a także licznych wykładów, odbyło się spotkanie "Naj" w powojennej architekturze Torunia", które poprowadziła dr Emilia Ziółkowska-Ganc.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Tytułowe słowo podpowiada całkiem sporo, bo zgodnie z nagłówkiem tego artykułu rozmaitych "naj" znaleźć można wiele, zaczynając na budynku największym, a kończąc na tym o najskromniejszych rozmiarach. Wybór czasem był obiektywny, szczególnie w przypadku obiektów, o których była mowa w kontekście ich wielkości, niekiedy zaś bardziej subiektywny, zwłaszcza wtedy, gdy mowa była o wnętrzach krytykowanych.

Toruńskich ciekawostek o architekturze z czasów PRL było jednak na spotkaniu wiele, więc zbieramy je pigułce i przedstawiamy te najważniejsze. Budynek omówiono niejeden, zatem i my przedstawiamy je w formie zdjęciowej - aby się z nimi zapoznać wystarczy kliknąć w przycisk "Zobacz galerię" i przeglądać następnie za pomocą kolejnych strzałek na ekranie klawiatury lub dzięki ekranowi dotykowemu smartfona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska