Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie od razu Fort IV zbudowano. Są na ten temat różne kwity...

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Archiwalia dotyczące budowy Fortu IV są niezwykle bogate, co czyni warownię z ulicy Chrobrego obiektem bardzo wyjątkowym
Archiwalia dotyczące budowy Fortu IV są niezwykle bogate, co czyni warownię z ulicy Chrobrego obiektem bardzo wyjątkowym Adam Zakrzewski
Ósmy zeszyt „Atlasu Twierdzy Toruń” będzie poświęcony Fortowi IV. Tam też odbędzie się jego premiera - w sobotę o godzinie 12.

[break]
Fort przy ulicy Chrobrego 86 w Toruniu ma za sobą burzliwe dzieje. Wiosną 1927 roku swój tragiczny finał miała tu jedna z największych afer szpiegowskich II RP. Na terenie pruskiej warowni zostali rozstrzelani dwaj zdrajcy: Piontek i Urbaniak. Dziś jest to jednak jeden z najlepiej zachowanych i z pewnością najlepiej utrzymanych fortów zewnętrznego pierścienia toruńskiej twierdzy. Jako jedyny jest w pełni dostosowany do zwiedzania, opowieści o tym, jak powstawał, będzie więc można posłuchać w komfortowych warunkach.

Niebywała okazja ku temu trafi się w sobotę, w samo południe. Wtedy swoją premierę będzie miał ósmy tom „Atlasu Twierdzy Toruń”, poświęcony właśnie tej warowni. O forcie i publikacji opowiedzą jej autorzy, uczestnicy spotkania zapewne będą mogli połączyć teorię z praktyką, zwiedzając zbudowany w latach 1878-1884 obiekt.

- Mało kto wie, że fort był podczas budowy testowany przy okazji zorganizowanej w 1882 roku gry wojennej - mówi Lech Narębski, współredaktor i współautor wydanego właśnie tomu.

Manewry oraz zadania taktyczne jakie niemieckie dowództwo przewidziało dla fortu, opisał w Atlasie Marcin Wichrowski z Muzeum Twierdzy Kostrzyn i on też o tym podczas sobotniego spotkania opowie.

Mało kto wie również, że Fort IV jest na tle wszystkich obiektów fortecznych w Polsce budowlą bardzo wyjątkową. Jak dotąd, podróż do fortecznych korzeni sprawia badaczom duże problemy. W polskich i niemieckich archiwach, z których zasobów korzystają autorzy toruńskiego Atlasu, zachowało się bardzo niewiele dokumentów dotyczących powstawania poszczególnych obiektów.

- Archiwalia dotyczące budowy Fortu IV są tymczasem niezwykle bogate - mówi Lech Narębski. - Pokazują całą logistykę procesu inwestycyjnego: wykupy gruntów, kontrakty z wykonawcami, korespondencję z nimi. To nieprawdopodobnie bogaty materiał.

W Toruniu i Berlinie zachowało się do naszych czasów sporo planów warowni oraz dokumentów dotyczących jej przebudowy prowadzonej praktycznie do wybuchu pierwszej wojny światowej. Ze względu na bogactwo archiwalnych skarbów, w przyszłości będzie trzeba pomyśleć o tym, aby fortecy z ulicy Chrobrego poświęcić jeszcze jeden tom Atlasu.

Tymczasem, nie wybiegając aż tak w przyszłość, polecamy Państwu sobotnią premierę ósmego zeszytu ATT, poświęconego budowie Fortu IV. Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 12 przy ul. Chrobrego 86. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska