Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

wap

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]
1/42

Przejdź do
galerii zdjęć

©Tomasz Bielicki

Most drogowy im. Elżbiety Zawackiej ma już trzy lata. 9 grudnia około godziny 14 miną dokładnie trzy lata od kiedy pierwsze pojazdy przejechały przez nowy most w Toruniu.
Most przez Wisłę im. gen. Elżbiety Zawackiej był największa inwestycją w Toruniu od wielu lat. Jego wygląd odnosi się do architektonicznego układu miasta. Wykonany jako stalowa konstrukcja łukowa, kształtem przęseł nawiązuje do istniejących już toruńskich mostów: kolejowego i drogowego.

Nowoczesna, podwieszana konstrukcja oparta na jednej, centralnej podporze w nurcie rzeki, sprawia, że most w niewielkim stopniu ingeruje w naturalne otoczenie. Główna podpora mostu nie zakłóca pierwotnego biegu Wisły i zapewnia zachowanie żeglowności.

Na toruńskim moście im. gen. Elżbiety Zawackiej powstały ponad 4 kilometry tras i dróg dojazdowych,. Budowla ma 18 tysięcy ton konstrukcji stalowej, pochłonęła też 8 tysięcy ton stali zbrojeniowej, 3 tysiące ton asfaltu i 65 tys. metrów sześciennych betonu.
Nowa, a właściwie licząca sobie już 3 lata przeprawa przez Wisłę w Toruniu zawieszona została na najdłuższych w Polsce przęsłach łukowych. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Są to najdłuższe przęsła mostu łukowego w Polsce. To nie jedyna nowinka technologiczna na budowie toruńskiej przeprawy. Nawierzchnia mostu i dróg dojazdowych została wykonana z tzw. asfaltu lanego.

Polecamy:Przy budowie tego mostu wykorzystano też nowatorskie technologie chroniące środowisko. Konstrukcja oparta na jednej, centralnej podporze w nurcie rzeki, sprawia, że most w niewielkim stopniu ingeruje w naturalne otoczenie. Główna podpora mostu nie zakłóca pierwotnego biegu Wisły i zapewnia zachowanie żeglowności.

Zobacz także: Bieg Świętych Mikołajów [ZDJĘCIA]Z prawobrzeżnej części Torunia droga na most prowadzi przez trzypoziomowe skrzyżowanie w obrębie pl. Daszyńskiego – jeden z najtrudniejszych konstrukcyjnie elementów trasy mostowej. W ramach nowego skrzyżowania powstał tunel, rondo i estakada. Wykonanie węzła wiązało się z przebudową istniejącej już infrastruktury podziemnej i naziemnej. Na lewym brzegu Wisły trasa mostowa była zdecydowanie mniej skomplikowana konstrukcyjnie. Objęła między innymi wykonanie kilkuset metrów nowych odcinków dróg, przejścia podziemnego dla pieszych i wiaduktu nad koleją.

- Nowy most w Toruniu posiada iluminację. W sumie na całym obiekcie zamontowano 140 punktów świetlnych koloru białego - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Ich uruchomienie poprzedziły testy, które miały na celu sprawdzenie źródeł światła i opraw oświetleniowych. Fachowcy oceniali, jak iluminacja współgra z oświetleniem drogowym na moście. Przed ostatecznym uruchomieniem wymodelowali ją tak, aby nie oślepiała kierowców, tylko podkreślała walory architektoniczne mostu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CZYM SIE SZCZYCIC

olgierd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

ten most to nie wypal..
zbudowano go po to by zamknac ludziom buzie...
ile jest nie trafionych rozwiazan a ile nie wdrozonych( waskie ciagi pieszo rowerowe, brak tramwajow. i na co taki rozmach z...rozwiń całość

ten most to nie wypal..
zbudowano go po to by zamknac ludziom buzie...
ile jest nie trafionych rozwiazan a ile nie wdrozonych( waskie ciagi pieszo rowerowe, brak tramwajow. i na co taki rozmach z tymi lukami,, mozna bylo to zrobic za mniejsze pieniadze)
zaraz i tak jakas lajza zminusuje mi ten komentarz bo zawsze siedzi jakas pala ktora neguje ludziom dobre posty
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
most

nie glupi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

most to ma byc dzielo sztuki a co tu wybudowano!! barachlo jedzcie do wroclawia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
koniec

adi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Jeszcze jeden most w zachodniej części Torunia

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Nowości

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Nowości

Najpiękniejsze torunianki na Instagramie!

Najpiękniejsze torunianki na Instagramie!

Najlepsze szkoły jazdy w Toruniu! [RANKING ZDAWALNOŚCI]

Najlepsze szkoły jazdy w Toruniu! [RANKING ZDAWALNOŚCI]

Które niedziele są wolne od handlu?

Które niedziele są wolne od handlu?