Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 10-lecia powstania nowego mostu w Toruniu. Zobaczcie, co i kiedy zaplanowano!

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Wideo
od 7 lat
9 grudnia 2013 roku oddano w Toruniu do użytkowania długo wyczekiwany most drogowy im. gen. Elżbiety Zawackiej. Na ten weekend przypadają jubileuszowe obchody.

Zobacz: Drugi most drogowy w Toruniu ma już 10 lat
[video]113703[/video]

Budowa drugiego mostu drogowego rozpoczęła się 19 października 2010 roku. Jego oddanie do użytku miało miejsce 9 grudnia 2013 roku. Początkowo planowano oddać most w lipcu 2013 roku, jednak ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i niski stan wody podczas budowy termin oddania przesunięto o kilka miesięcy.

Przez nowy most przejeżdża średnio 32 tysiące pojazdów dziennie. Dzięki niemu zdecydowanie poprawiła się komunikacja między lewobrzeżem a prawobrzeżem Torunia. Zyskało zwłaszcza to pierwsze, które dziś stało się modne zarówno dla biznesu, jak i deweloperów.

Jak zaplanowano obchody rocznicy?

W piątek o godzinie 10 w Dworze Artusa rozpoczęła się konferencja poświęcona toruńskiej inwestycji. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele projektanta, wykonawcy, podwykonawców i instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. Zaplanowano m.in. referat na temat toruńskich mostów, ich historii i znaczenia autorstwa inż. Krzysztofa Dudka, członka zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. Wystąpienie miał także dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który opowiadał o historii projektu i jego realizacji.

Tak powstawał drugi most drogowy w Toruniu

Most im. gen. Elżbiety Zawackiej kończy 10 lat. Jak doszło d...

A co podczas konferencji?

Na konferencji nie zabrakło także referatu przygotowanego przez generalnego wykonawcę - firmę Strabag. Jego przedstawiciel, mgr inż. Zbigniew Szubski, wyjaśnił, skąd wzięło się określenie „inżynieryjny majstersztyk” w odniesieniu do mostu gen. E. Zawackiej. Uczestnicy konferencji wysłuchali także wystąpienia dr. hab. inż. Jana Kempy, prof. Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, który przedstawił warunki ruchu drogowego w Toruniu po oddaniu do eksploatacji mostu drogowego im. gen. Elżbiety Zawackiej. Dyskusję merytoryczną zakończyło wystąpienie Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która opowiedziała o znaczeniu Wisły w rozwoju przestrzennym Torunia. Tę część zakończyło wspólne zdjęcie na punkcie widokowym na placu Daszyńskiego.

Również w sobotę, w godz. 16-19 na Rynku Staromiejskim zaplanowano rzeźbienie mostu w lodzie w bryle lodowej o długości 4 m i wysokości 1,5 m. Do przygotowania rzeźby wykorzystano 6 brył lodowych, każda o wymiarze: 1 x 1 x 0,25 m.

- Ciekawostką może być fakt, że jeden blok lodowy ma wagę ok. 230 kg. Do rzeźbienia używamy pił elektrycznych, frezarek i dłut - mówi Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM, która wykona figurę lodową.

Budowa prawdziwego mostu trwała trzy lata, natomiast jego pomniejszona kopia ma powstać w trzy godziny.

Obejrzyj: Tak powstawał drugi most w Toruniu [opowieść z piasku]

od 7 lat

Dodajmy, że ICE TEAM to rzeźbiarze lodowi tworzący artystyczne rzeźby lodowe. Należą do elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych, zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych.

W Toruniu „za budowę mostu” będą odpowiadać Robert Burkat i Michał Mizuła. To dwukrotni wicemistrzowie świata w rzeźbieniu w lodzie (ALASKA 2010 i 2011), wielokrotni medaliści konkursu rzeźbienia w lodzie w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Madrycie, rekordziści Guinnessa na najwyższą rzeźbę lodową, Dubaj 2006.

Co jeszcze zaproponowało miasto na obchody 10-lecia powstania mostu?

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego

Można tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w samochodzie pędzącym po moście. Będzie to możliwe dzięki ustawionej na Rynku Staromiejskim, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego, dużej planszy z grafiką mostu i napisem okolicznościowym. Wycięte miejsce na głowę pozwoli nam siedzieć w samochodzie, w otoczeniu mostu, nawet bez prawa jazdy.

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, vis-a- vis wejścia do Dworu Artusa

Wystawa „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie”. Wystawa pokazująca, jak zmieniał się plac budowy, najważniejsze momenty z realizacji inwestycji mostowej. Dzięki zdjęciom przywołamy wspomnienia z momentu wbicia pierwszej łopaty, pierwszego przejścia suchą stopą po moście czy montażu łuków.

9 grudnia 2023, pl. Daszyńskiego w Toruniu. Rodzinne zdjęcie torunian na moście – po 10 latach

W drugim dniu świętowania, 9 grudnia, miasto zaprasza na godzinę 10 na spotkanie po 10 latach… na moście gen. Elżbiety Zawackiej, a dokładnie w tunelu na placu Daszyńskiego (dojście do miejsca zdjęcia schodami z punktu widokowego na placu Daszyńskiego). Inspiracją do spotkania jest fotografia wykonana przez Jacka Smarza, fotoreportera „Nowości” w 2013 r. "Zachęcamy osoby z fotografii, aby przyszły i zrobiły sobie zdjęcie… po 10 latach. Zapraszamy też tych, którzy chcieliby powiększyć grono znajomych mostu" - napisało miasto w swoim biuletynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska