Oddział Miejski PTTK w Toruniu świętuje 100-lecie działalności. Powstał w maju 2021 roku

Marek Weckwerth
Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu obchodzi 100-lecie. Siedziba oddziału znajduje się w tej gotyckiej kamienicy przy u. Piekary 41
Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu obchodzi 100-lecie. Siedziba oddziału znajduje się w tej gotyckiej kamienicy przy u. Piekary 41 Marek Weckwerth
Udostępnij:
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu obchodzi 100-lecie działalności. Okrągły, zacny jubileusz, świętowany będzie 31 sierpnia (wtorek) w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Toruński oddział jako jednostka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego został założony 28 maja 1921 roku w Toruniu - ówczesnej stolicy województwa pomorskiego. Był pierwszym utworzonym oddziałem na Pomorzu, Warmii i Mazurach, z prezesem ks. radcą Marcelim Strogulskim na czele.

Jego celem zasadniczym było propagowanie i popularyzowanie zabytków i historii Torunia oraz całego Pomorza wśród mieszkańców miasta oraz uczestników przyjeżdżających tu wycieczek. Dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa w roku 1923 roku ukazał się specjalny, toruński numer „Ziemi” – pisma krajoznawców.

Jeszcze w tym samym roku z inicjatywy m.in. członków Towarzystw, doszło do powołania Towarzystwa Miłośników Torunia. Działalność PTK polegała w znacznym stopniu na odczytach i prelekcjach oraz na organizowaniu wycieczek. Członkowie oddziału kolekcjonowali wydawnictwa o Toruniu, widokówki, fotografie, materiały krajoznawcze oraz wiadomości o wybitnych mieszkańcach.

To też może Cię zainteresować

Obecnie Oddział Miejski PTTK działa na kilku płaszczyznach, m. in. upowszechnia turystykę kwalifikowaną. Ta realizowana jest w formie pieszej, rowerowej, górskiej, motorowej, młodzieżowej oraz imprez na orientację (dla 8 – 9 tys. dzieci i młodzieży corocznie).

Edukacja i popularyzacja turystyki oraz krajoznawsta

Oddział prowadzi również działalność edukacyjno – popularyzacyjną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie ochrony naturalnego środowiska człowieka oraz opieki nad zabytkami.

Kadra społeczna oddziału upowszechnia i popularyzuje zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej. Jest to również działalność wydawnicza związana z promocją krajoznawstwa i regionalistyki, jako źródeł do poznania tożsamości regionalnej, promuje walory krajoznawcze, przyrodnicze i turystyczne Torunia i całego województwa kujawsko – pomorskiego. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami w zakresie map turystycznych, planów miast oraz przewodników turystycznych.

Silna kadra przewodnicka

Znana jest powszechnie działalność oddziału w zakresie przewodnictwa turystycznego po Toruniu i regionie, dzięki której kilka milionów turystów z kraju i zagranicy wyjechało z naszego regionu bogatszych o profesjonalnie przekazaną wiedzę architektoniczną, historyczną i turystyczną.

Wśród wielu znanych torunian należących na przestrzeni lat do oddziału byli: Jerzy Remer, Stefan Narębski, Andrzej Tomczak, Maria Aleksandrowicz, Sławomir Kalembka, Bogdan Horbaczewski, Henryk Iwaniszewski, Zbigniew Nawrocki, Kazimierz Wajda, Tadeusz Perdzyński, Kazimierz Przybyszewski, Marian Sydow, Franciszek Rękosiewicz, Ignacy Tłoczek, Stanisław Wałęga, Michał Leśniewski, Jacek Delekta, Ignacy Dziedzic oraz Kazimierz Kulwieć.

Pierwsze szlaki wyznaczono na Pojezierzu Brodnickim

Toruński oddział PTTK to znaczący administrator i gestor podstawowej infrastruktury turystycznej jaką są znakowane turystyczne szlaki piesze i rowerowe, obejmujące łącznie ponad 1400 km, które zapoczątkowane zostały w okresie międzywojennym na Pojezierzu Brodnickim.

Oddział, jest także administratorem ponad 400 km odcinków Europejskiego Szlaku Kulturowego – Camino Polaco z Kurzętnika przez Brodnicę, Toruń i Kruszwicę, do Trzemeszna oraz Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba z Iławy, z Nowego przez Świecie, Bydgoszcz i Inowrocław, do Kruszwicy.

Będą władze województwa, będą odznaczenia

We wtorkowej uroczystości udział wezmą: wicewojewoda kujawsko – pomorski Józef Ramlau, marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, starosta toruński Marek Olszewski, członkowie ZG PTTK w Warszawie, prezesi oddziałów PTTK województwa kujawsko – pomorskiego oraz inne zaproszone osoby.

To też może Cię zainteresować

W trakcie uroczystości wojewoda odznaczy 8. działaczy kadry programowej oddziału za zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki i krajoznawstwa: brązowymi, srebrnymi i złotymi Krzyżami Zasługi RP. Część działaczy oddziału otrzyma również wyróżnienia Towarzystwa oraz nagrody ufundowane przez marszałka województwa i prezydenta Torunia.

Podczas wtorkowych uroczystości goście zostaną uhonorowani Medalem 100 – lecia Oddziału Miejskiego PTTK. Na medalu, który zaprojektował Józef Kołcz jest umieszczona panorama Torunia.

Gospodarzem uroczystości będzie Henryk Miłoszewski, od prawie 30 lat prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Oddział Miejski PTTK w Toruniu świętuje 100-lecie działalności. Powstał w maju 2021 roku - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie