Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec, syn i Orkiestra dla Marka zagrają na specjalnym koncercie

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Czerwiec 2006, pierwszy sezon orkiestry po przekształceniu w symfoniczną. Marek Wakarecy prezentuje program festiwalu „Muzyka i Architektura”
Czerwiec 2006, pierwszy sezon orkiestry po przekształceniu w symfoniczną. Marek Wakarecy prezentuje program festiwalu „Muzyka i Architektura” Adam Zakrzewski/Archiwum
Najpiękniejsze kompozycje na smyczki będzie można usłyszeć w środę w Dworze Artusa. - Zabrzmią utwory, które Marek doskonale znał i które sam kiedyś wykonywał - zapowiada Magdalena Cynk.

[break]
W imieniu Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego kompozytorka zaprasza na koncert pamięci Marka Wakarecego.

Był matematykiem i muzykiem. Ostatecznie to tej drugiej dziedzinie się poświęcił. Z Toruńską Orkiestrą Kameralną związany prawie od początków jej istnienia, najpierw jako współpracujący muzyk, w latach 1994-2007 kierował nią jako dyrektor.

To za kadencji Marka Wakarecego orkiestra rozszerzyła skład i zyskała status symfonicznej. Także w czasach jego szefowania - z jego i dyrektora artystycznego Jerzego Salwarowskiego inicjatywy - narodził się letni festiwal „Toruń - Muzyka i Architektura”. W przyszłym roku impreza będzie miała 20. odsłonę.

Za dyrekcji Marka Wakarecego w Toruniu odbył się też międzynarodowy Festiwal Haendlowski, a współpraca ze szkołą muzyczną, w której uczył gry na skrzypcach i altówce, owocowała unikatowym wówczas w skali kraju przedsięwzięciem, jakim stały się koncerty najlepszych uczniów szkoły z orkiestrą.

7 listopada minie czwarta rocznica śmierci Marka Wakarecego. Zginął w wypadku samochodowym jadąc służbowo do Bydgoszczy już jako pracownik departamentu kultury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jeden z najsłynniejszych polskich rodzinnych duetów będzie gwiazdą zaplanowanego na środę koncertu „Marek Wakarecy in memoriam”. To dwaj znakomici skrzypkowie, ojciec i syn, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie. Pierwszy z nich, uczeń m.in. legendarnego pedagoga Tadeusza Wrońskiego i wirtuoza Henryka Szerynga, występował na całym świecie. Jest profesorem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Konkursowe nagrody, koncerty jako solista i wzięty kameralista ma w dorobku też Jakub Jakowicz.

Rodzinny duet zagra między innymi Koncert a-moll op. 3 na dwoje skrzypiec Antonia Vivaldiego i dwie jego sonaty. Skrzypkom solistom towarzyszyć będzie utworzona na ten wieczór z toruńskich muzyków, a wśród nich przyjaciół Marka Wakarecego, Orkiestra Smyczkowa dla Marka.

Oprócz utworów „Rudego Księdza” w programie znalazły się słynne „Adagio na smyczki i organy” przypisywane Tomaso Albinoniemu, w smyczkowej transkrypcji, i nie mniej popularna „Aria na strunie g” ze Suity orkiestrowej D-dur Jana Sebastiana Bacha. W klimacie XVIII-wiecznej muzyki pozostają też XX-wieczne „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Warto wiedzieć: Z wejściówkami

Koncert odbędzie się w środę, 4 listopada o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

Zagrają Krzysztof i Jakub Jakowiczowie (skrzypce) oraz Orkiestra Smyczkowa dla Marka. Prowadzenie - Magdalena Cynk i Justyna Sawicka.

Wstęp jest darmowy. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Dworu Artusa.

Organizatorami są Pomorskie Towarzystwo Muzyczne, TOS I Dwór Artusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska