Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panela słoneczne trafią na 10 obiektów w Toruniu

Małgorzata Oberlan
Tadeusz Szymborski, pracownik Urzędu Marszałkowskiego na dachu tego budynku. Solary stanęły tu w 2012 r.
Tadeusz Szymborski, pracownik Urzędu Marszałkowskiego na dachu tego budynku. Solary stanęły tu w 2012 r. Jacek Smarz
Trzy szkoły, przedszkole, żłobek, blok operacyjny szpitala przy ul. Batorego i trzy inne placówki medyczne - one będą miały solary. Dopłaca solidnie Bruksela.

Fotowoltaika zainstalowana ma zostać na 10 budynkach użyteczności publicznej i placówkach medycznych w Toruniu. To inwestycja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Dwa dni temu Urząd Miasta Torunia ogłosił przetarg na wykonanie technicznej dokumentacji inwestycji. A także dokumentacji aplikacyjnej o środki unijne w ramach RPO. Stąd znamy dokładne lokalizacje fotowoltaiki w Toruniu.

Energię ze słońca przyciągać mają dachy: przy ul. Grudziądzkiej 126 b (należy do UMT), Zespołu Szkół nr 28 przy ul. Przy Skarpie, III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Raszei, Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Łyskowskiego 28, a także przedszkola miejskiego nr 15 przy ul. Bażyńskich i żłobka publicznego przy ulicy Piskorskiej.

Polecamy: Magda Gessler znów w naszym regionie! Komu tym razem pomaga?

Kolejne cztery instalacje fotowoltaiczne zainstalowane zostaną na budynku bloku operacyjnego szpitala przy ul. Batorego, na gmachu Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej, na drugiej takiej przychodni przy ul. Łyskowskiego (dawny MORDiM) oraz na budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.

Panele fotowoltaiczne (zwane też słonecznymi) przekształcają światło w energię elektryczną. Instalacje takie są w stanie przynieść swoim właścicielom wymierne oszczędności. Dokładnie rok temu Dariusz Nadolski z Wydziału Gospodarki Komunalnej w magistracie przedstawiał na łamach naszej gazety pewną symulację.

Wynikało z niej, że instalacja fotowoltaiki na sześciu obiektach (Motoarena, hala przy ul. Bema, ZSMEiE, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska, zajezdnia autobusowa i budynek magistratu przy ulicy Grudziądzkiej 126b) zwróciłaby się miastu po 13 latach. Przy założeniu, że instalacje zamontowane by były bez dofinansowania, prąd służyłby tylko tym obiektom, moc systemu byłaby na poziomie 39 kilowatów, a cena energii wraz z przesyłem - 0,6 zł. Roczne oszczędności miasta przekraczałyby przy takich założeniach 100 tysięcy zł.

To były wyliczenia nie biorące pod uwagę środków z zewnątrz. Tymczasem obecnie przygotowywana inwestycja dla 10 wymienionych lokalizacji odbędzie się przecież w ramach RPO. Zainteresowanie ekologią i alternatywnymi źródłami energii ciągle rośnie. Promuje je Bruksela i chętnie dofinansowuje.

Zobacz także:

Dziś około godz. 2 w nocy na rozjeździe kolejowym w Inowrocławiu doszło do zderzenia bocznego dwóch pociągów towarowych z węglem. Nie ma na szczęście ofiar w ludziach. Są straty materialne. - Na skutek tego dwa wagony jednego ze składów wypadły z szyn, a jeden przewrócił się. Doszło do uszkodzenia sieci oświetleniowej i trakcyjnej. Na miejscu działa policja oraz komisja badania wypadków kolejowych - informuje asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.Maszynistów sprawdzono pod kątem stanu trzeźwości. Wstępny wynik wykazał, że byli trzeźwi.- Od obu mężczyzn pobrano też krew do badań, które wykluczą obecność innych zakazanych  środków. W tej chwili gromadzone są informacje i dowody, by wyjaśnić co było przyczyną zdarzenia na kolei - dodaje Drobniecka.Więcej informacji z Inowrocławia na: www.pomorska.pl/inowrocaw;nfINFO Z POLSKI odc.22 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

W Inowrocławiu zderzyły się dwa pociągi towarowe [zdjęcia]

Torunianom nie trzeba tłumaczyć, że każda alternatywna energia to krok do przodu w walce ze smogiem. A tego tej zimy zaczerpnęliśmy w płuca już wystarczająco dużo...

Jak to robią sąsiedzi? Warto spojrzeć na Pomorskie, które jest w czołówce pod względem rozwoju energetyki solarnej. Elektrownie słoneczne powstają tutaj nawet na... zabytkach.

Panele fotowoltaiczne imponująco prezentują się na przykład na siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, obok zabytkowego Kanału Raduni. Obecne są też na dachach budynku Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Panele zamontowane są też na dwóch zabytkowych obiektach: Koszarach Schronowych oraz na Willi. Obiekty te znajdują się tzw. na Górze Gradowej, wznoszącej się nad dworcami PKS i PKP Gdańsk Główny. Instalowane były także z unijną dotacją w okolicach 2012 roku, czyli wtedy, gdy solary pojawiły się także na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska