Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po ponad miesiącu przy przejeździe kolejowym na ulicy Polnej wreszcie skończą się korki

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Od ponad miesiąca kierowcy przy ulicy Polnej stoją w korkach
Od ponad miesiąca kierowcy przy ulicy Polnej stoją w korkach Grzegorz Olkowski
W ostatnich tygodniach kierowcy jeżdżący ulica Polną w Toruniu narzekali na ogromne korki tworzące się przy przejeździe kolejowym.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Przejazd w ramach modernizacji linii kolejowej Toruń Wschodni - Chełmża był niedawno wyremontowany. Zepsuły się jednak rogatki. Nie pierwszy zresztą raz, wcześniej zdarzały się nawet przypadki, w których opadały i blokowały się na długie minuty.

- Kiedyś organizowałam dziecku urodziny w pobliskiej Jump Arenie - opowiadała nam niedawno jedna z Czytelniczek. - O godzinie rozpoczęcia zabawy z kilkunastu zaproszonych dzieci były tylko trzy. Córka o mało się nie zapłakała. Sytuacja wyjaśniła się, gdy ojciec, który przyjechał ze swoją córką rowerami chciał wrócić na te dwie godziny do domu. Na szczęście cofnął się i poinformował nas, że rodzice ze swoimi dziećmi, którzy jechali od zachodniej strony, już pół godziny stoją przy zamkniętych szlabanach.

Korki i znak "STOP"

Wydawało się, że po remoncie takie przypadki nie będą się już zdarzały. A jednak - znów doszło do awarii. Zarówno sygnalizacja, jak i rogatki nie działały od końcówki drugiego tygodnia grudnia. Ustawiono znaki "STOP", co spowodowało powstawanie ogromnych korków.

- Problem jest zwłaszcza w godzinach szczytu - poinformował nas jeden z Czytelników jeżdżący regularnie ta trasą. - W środę 10 stycznia sznur samochodów jadących w stronę ulicy Grudziądzkiej ciągnął się od przejazdu ulicami Polną i Równinną do ulicy Skłodowskiej-Curie. W drugą stronę korek potrafi sięgać skrzyżowania Polnej z ulicą Chrobrego. Trzeba jednak pamiętać, że w tym kierunku są na Polnej dwa pasy ruchu, dopiero przed przejazdem jezdnia zwęża się do jednego, więc i tu problem jest bardzo poważny. Jak długo potrwa ta sytuacja?

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Miejskiego Zarządu Dróg i PKP.

- Tym przejazdem zarządza PKP PLK S. A. Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy - wyjaśniła rzecznik prasowa MZD Agnieszka Kobus - Pęńsko. - My też wysłaliśmy do Kolei zapytanie, kiedy możemy liczyć na usunięcie awarii i pozbycie się korków.

Kiedy usunięcie awarii?

Odpowiedzi przyszły w środę 17 stycznia.

- 12 grudnia ubiegłego roku stwierdzono usterkę rogatek oraz sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Polnej w Toruniu - wyjaśnił w piśmie do nas Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S. A. - Powodem usterki było uszkodzenie obwodów sygnalizatorów, które skutkowało m. in. błędnym przekazywaniem informacji o sprawności systemu na przejeździe a urządzeniem zdalnej kontroli w nastawni. Na przejeździe wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa: oznakowanie przejazdu znakami „STOP” oraz ograniczono prędkość przejeżdżających pociągów do 20 km/h. Uruchomienie urządzeń na przejeździe po usunięciu usterki planowane jest w piątek, 19 stycznia, w godzinach popołudniowych.

Z kolei MZD twierdzi, że Kolej poinformowała ich o uruchomieniu sygnalizacji w godzinach przedpołudniowych.

- Kolejarze poinformowali nas, że usterka została naprawiona w środę. PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy przekazał, że sygnalizacja zostanie uruchomiona w piątek w godzinach przedpołudniowych, po wcześniejszym pozytywnym odbiorze technicznym - powiedziała nam Agnieszka Kobus - Pęńsko.

Wygląda więc na to, że udręka kierowców zakończy się za kilkadziesiąt godzin. Szkoda jedynie, że rozwiązanie takiego problemu zajęło ponad miesiąc.

Ostrożność na przejazdach

Przy okazji Przemysław Zieliński zaapelował o szczególną ostrożność przy przejazdach kolejowych.

- Przypominamy, że zbliżając się do linii kolejowej każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Pamiętajmy, że przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo. To od zachowania kierowcy na przejeździe zależą konsekwencje dla podróżnych w pociągu oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Prostym i skutecznym narzędziem podnoszącym poziom bezpieczeństwa na wszystkich przejazdach jest Żółta Naklejka PLK. W razie awarii lub zagrożenia na przejeździe kolejowo – drogowym należy skorzystać z zamieszczonych na niej numerów alarmowych. Od 2018 roku co najmniej dwie naklejki są umieszczone na każdym przejeździe, w dobrze widocznym miejscu – na napędzie rogatki lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajdziemy na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Dzięki temu, jeśli to konieczne, można wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska