Praca w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage. Kto już ją dostał? Wśród zatrudnionych m.in. ludzie związani z Fundacją Tumult

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Prezydent Torunia Michał Zaleski i Kazimierz Suwała, dyrektor ECF Camerimage. W tle Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult.
Prezydent Torunia Michał Zaleski i Kazimierz Suwała, dyrektor ECF Camerimage. W tle Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. Jacek Smarz
Choć nie ma jeszcze oficjalnej decyzji rządu dotyczącej budowy i finansowania Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage to państwowa instytucja działa i zatrudnia już 14 osób. Wielu z nich to ludzie związani z Fundacją Tumult i festiwalem Energa Camerimage.

Na początku 2020 roku Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Kazimierza Suwałę na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Praca i Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu. Lista pracowników

O to, w jakim trybie został powołany dyrektor centrum, czy był przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora i jakie były wymagania dla kandydatów pytała ministra Glińskiego posłanka Lewicy - Joanna Scheuring-Wielgus. Minister kultury odpowiedział krótko, że wieloletni dyrektor biura festiwalowego Energa Camerimage został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora instytucji na podstawie art. 16a ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

W ostatnich tygodniach do zespołu Kazimierza Suwały dołączyli także pracownicy fundacji Tumult m.in.

  • Adam Zdunek,
  • Agnieszka Swoińska,
  • Marcelina Żydowicz,
  • Anna Salecka,
  • Magdalena Sobolewska
  • Mateusz Graj.

Wideo. Czy CV jest kluczowe w szukaniu pracy?

Adam Zdunek w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. promocji. Jest też doradcą ds. promocji w Centrum Sztuki Współczesnej. W Fundacji Tumult był dyrektorem ds. marketingu. Konkurs na stanowisko kierownika administracji wygrała z kolei Marta Kęsy niezwiązana z fundacją podobnie jak dwóch innych pracowników , których dyrektor ECFC zatrudnił. To Elżbieta Gorzkiewicz - główna księgowa i radca prawny - Sebastian Jankiewicz.

ECF Camerimage - konkursy na stanowiska

W lipcu ogłoszono nabór na kolejne wolne stanowiska w biurze festiwalowym Camerimage. Konkurs na kierownika biura wygrała Agnieszka Swoińska, która jest dyrektorem biura zarządu fundacji Tumult. Jak czytamy w uzasadnieniu, spełniła wszystkie wymogi zawarte w ogłoszeniu na to stanowisko. Tak samo komisja rekrutacyjna uzasadniła wybór kilku innych osób związanych z Tumultem na głównych specjalistów. To m.in. Marcelina Żydowicz, odpowiedzialna w fundacji za kontakty międzynarodowe, czy recepcję festiwalową. Prywatnie to synowa Marka Żydowicza- prezesa fundacji. W gronie pracowników jest też Magdalena Sobolewska, kierownik sekretariatu w Tumulcie, czy Monika Jasińska odpowiadająca przy festiwalu Camerimage za zakwaterowanie gości.

- Biuro Festiwalowe Camerimage jest częścią Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Instytucja jest domem dla festiwalu, o czym wielokrotnie była mowa, ale Adam Zdunek, Agnieszka Swoińska, Marcelina Żydowicz, Anna Salecka, Magdalena Sobolewska i Mateusz Graj to cześć pracowników Fundacji, ale też są nowe osoby - mówi Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w rozmowie z "Nowościami".

Przygotowanie tegorocznego festiwalu jest dla dyrektora państwowej instytucji kultury priorytetem. Druga rzecz to ogłoszenie konkursu architektonicznego, którego termin nie jest znany. Nie wiadomo, czy nastąpi to w tym roku, choć konkurs miał być ogłoszony pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jak mówi dyrektor ECFC, wynika to z opóźnień obiektywnych spowodowanych pandemią i aneksem do umowy głównej.

Polecamy

- Pandemia nam nie pomaga, ale w tej sytuacji uważam, że lepiej coś opóźnić niż robić w pośpiechu. Czekamy też na ostateczną decyzję rządu. Mamy czas do 30 września. Z moich ustaleń wynika, że większość ministrów zaopiniowała długoletni plan finansowania i budowy ECFC pozytywnie. Pozostaje czekać na ostatni podpis - dodaje Kazimierz Suwała.

Mimo pandemii Europejskie Centrum Filmowe działa. W przeciwieństwie do innych instytucji kultury, które zwalniają swoich pracowników albo ograniczają zatrudnienie, ECFC działa zgodnie z planem.

Rodzinne powiązania, wątpliwości i pytania

- Dziwi mnie fakt, że zatrudniono tak dużą liczbę osób, biorąc pod uwagę chociażby sytuację w Urzędzie Miasta, który nikogo w związku z pandemią nie zatrudnia, ale ECFC jest instytucją o charakterze państwowym. Do przewidzenia było to, że, Fundacja Tumult z pracownikami będzie naturalnym zapleczem dla nowej instytucji. Głęboko wierzę jednak w to, że konkursy były transparentne, ale rodzi się w mojej głowie kilka pytań - mówi radny Piotr Lenkiewicz.

Jak dodał, jego wątpliwości budzi m.in sposób powołania zastępcy dyrektora ds. promocji.

- Czy był w ogóle konkurs skoro polowanie nastąpiło w uzgodnieniu z Fundacją Tumult? Nie znam też zasad współpracy i personalnych powiazań niektórych osób z CSW "Znaki Czasu". Ostatnia kwestia, która budzi moje wątpliwości to zatrudnianie na zasadzie powiązań rodzinnych, co ma miejsce w przypadku jednego stanowiska w ECFC. Co innego rodzinnie pracować w fundacji, a co innego pobierać wypłatę dzięki dotacjom publicznym. To są najważniejsze kwestie, które będę chciał wyjaśnić - wymienia Piotr Lenkiewicz.

Radny miejski z Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Komisji Kultury, Turystyki i Promocji w rozmowie z "Nowościami" podkreśla, że zastępcę dyrektora ds. promocji w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage powołano zgodnie ze statutem, czyli w porozumieniu z fundacją Tumult. Zgodnie ze statutem instytucji, jednym z zastępców dyrektora ECFC ma być także dyrektor ds. inwestycyjnych. Ten z kolei ma być powołany przy udziale miasta.

- Ruszają wszelkie procedury inwestycyjne, więc czekamy na powołanie dyrektora ds. inwestycyjnych - podkreśla radny Lenkiewicz.

Warto przeczytać

Z kolei Kazimierz Suwała mówi, że dyrektora ds. inwestycyjnych chce powołać jak najszybciej, ale najpierw trzeba poczekać na decyzję rządu.

Dodajmy, że informacje o pracownikach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, a także aktualnych ofertach pracy znajdują się na oficjalnej stronie internetowej instytucji: www. ecfcamerimage.pl. Na stronie są też dostępne informacje dotyczące naboru na stanowiska kierownika biura festiwalowego Camerimage, głównych specjalistów w biurze oraz referentów. Można też sprawdzić wyniki poszczególnych rekrutacji.

  • Przypomnijmy, że do 30 września rząd musi podjąć decyzję w sprawie ustanowienia wieloletniego programu pod nazwą „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage” w Toruniu.
  • Na rok 2021 państwowa instytucja z siedzibą w Toruniu ma otrzymać 32 miliony złotych ze Skarbu Państwa, a na całą inwestycję do 2025 roku będzie to kwota 400 milionów złotych. 200 milionów złotych to kwota jaką na Europejskie Centrum Filmowe Camerimage musi przeznaczyć Gmina Miasta Toruń.
  • Organizatorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage jest minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz miasto Toruń. Fundacja Tumult jest podmiotem współtworzącym ECFC i partnerem w dalszych działaniach ECFC, w tym organizacji festiwalu Camerimage.
  • Umowa o wspólnym utworzeniu i współprowadzeniu państwowej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage została podpisana 29 września 2019 roku w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydentem Miasta Torunia oraz Fundacją Tumult.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage ma powstać obok Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", w pobliżu Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki". Toruń przekazał na ten cel działkę o powierzchni prawie 2 hektarów. W budynku ma być kilka sal, z czego największa na ok. 1500 osób, a mniejsza na 800. W planie są także sale eksperymentalne. Siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage dziś mieści się przy Rynku Nowomiejskim 28. Pod tym samym adresem funkcjonuje Fundacja Tumult.


KOMENTARZ RYSZARDA WARTY DO TEGO TEMATU: Tumult w ECFC, czyli prawda czasu i prawda ekranu

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qu
27 września, 16:50, Gość:

Prezydent obniża pensje swoim pracownikom....wylacza latarnie na mieście, a jednocześnie daje środki dla rodzinnych układów utrzymywanych ze środków urzędu miasta.....dokąd zmierza to miasto rządzone jak prywatny folwark....wstyd dla prezydenta

jaki wstyd? facet przez tyle lat wybierany prawie jak przez aklamacje! niech sie wstydza ci co go wybierali i jeszcze sa z tego dumni hahahhaa glab zawsze poprze glaba ;]

r
realista

ECFC, CSW, fundacja Tumult - to grupa trzymająca w szachu (kasę) toruńską kulturę. Miasto powinno zrezygnować z ECFC. Prywatny projekt nie może być finansowany kosztem mieszkańców. Te wszystkie powiązania powinna zbadać prokuratura?

c
ciekawski

a kto tam będzie przez cały rok chodził ?

G
Gość

Prezydent obniża pensje swoim pracownikom....wylacza latarnie na mieście, a jednocześnie daje środki dla rodzinnych układów utrzymywanych ze środków urzędu miasta.....dokąd zmierza to miasto rządzone jak prywatny folwark....wstyd dla prezydenta

Dodaj ogłoszenie