Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawca ma prawo ustalić pensję niższą od minimalnej krajowej. Jest to zgodne z prawem.

redpp
Wideo
od 7 lat
Dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia niekoniecznie musi oznaczać, że rzeczywiście wzrośnie zapis dotyczący naszej minimalnej pensji. Pracodawca może zaoferować pensję niższą od minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Co istotne, może zrobić to wyłącznie w określonej sytuacji. Jakiej? Sprawdź!

Spis treści

Niższe wynagrodzenie pracowników bez złamania prawa

Przepisy prawa wbrew pozorom umożliwiają pozostawienie bez zmian zasadniczego wynagrodzenia wpisanego w ramach umowy o płacę. Pracodawca nie musi zmieniać zapisów pomimo tego, że w 2024 roku aż dwukrotnie wzrasta minimalne wynagrodzenie. Bez złamania prawa może to być jednak zrobione w konkretnych warunkach.

Kiedy pensja może być niższa od minimalnego wynagrodzenia?

Pracodawca może ustalić pensję niższą niż minimalna krajowa, jeśli różnica między nią a płacą minimalną jest wyrównywana przez rozmaite dodatki lub też premie. Wtedy też jest to traktowane jako wynagrodzenie za pracę - które musi być na poziomie co najmniej minimalnej krajowej - nie zaś jako zasadnicze wynagrodzenie opisane w umowie o pracę.

Instrukcja PIP - co wskazuje?

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy możemy znaleźć poradę prawną poświęconą wynagrodzeniu o pracę z następującą informacją:

"Przepisy prawa pracy nie określają sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę, ani nie wyliczają wszystkich składników, które mogą się do niego zaliczać, dlatego też pracodawcy mają swobodę w zakresie systemu wynagradzania, jaki wprowadzą dla swoich pracowników".

Pracodawca ma prawo ustalić pensję niższą od minimalnej krajowej. Jest to zgodne z prawem.
Pixabay

Co nie liczy się do wynagrodzenia?

Nie oznacza to jednak, że wszystkie dodatki i premie można traktować w ten sposób. Są dodatki, nagrody, które stanowią podwyższenie zarobków i nie mogą być dopełnieniem do minimalnego miesięcznego wynagrodzenia - są raczej wskazaniem, o ile ponad minimalne wynagrodzenie musimy zarobić. Co tu wchodzi w grę?

Do wynagrodzenia za pracę nie zalicza się:

  • Wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • Nagrody jubileuszowej;
  • Odprawy przysługującej w związku z przejście na emeryturę lub też rentę otrzymaną z tytułu niezdolności do pracy;
  • Dodatku za staż pracy;
  • Dodatku za pracę w porze nocnej.

Składniki wynagrodzenia - minimalna wysokość

Wszystkie składniki wynagrodzenia, pomijając wskazane wcześniej, muszą wynosić co najmniej równowartość obowiązującej płacy minimalnej. Jeśli są niższe, pracodawca łamie prawo.

Realny wzrost płac 2024 może wynieść nawet sześć procent! W przypadku osób zarabiających minimalne wynagrodzenie wzrost będzie jeszcze wyższy! Na to wskazują wyliczenia ekonomistów polskiego banku.

Oto prognozy dotyczące pensji na rok 2024! Dowiedz się, o il...

Przypominamy! Od stycznia 2024 minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto. Od lipca 2024 będzie to już 4300 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska