Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciw, a może nawet za

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wąską drogą na osiedlu domków przetaczają się ciężarówki. Kierowcy tkwiący w korkach na ul. Olsztyńskiej często przez Elbląską jadą na skróty do pobliskiego centrum handlowego. Mieszkańcy mają tego dość.

<!** Image 3 align=none alt="Image 219437" sub="Na ulicy Elbląskiej istnieje dziś jeden próg [Fot.: Sławomir Kowalski]">Wąską drogą na osiedlu domków przetaczają się ciężarówki. Kierowcy tkwiący w korkach na ul. Olsztyńskiej często przez Elbląską jadą na skróty do pobliskiego centrum handlowego. Mieszkańcy mają tego dość.

- To miała być nasza oaza spokoju, tymczasem okazało się, że mieszkamy przy ruchliwej trasie pozwalającej ominąć korek na ul. Olsztyńskiej i dotrzeć do pobliskiego centrum handlowego - mówią mieszkańcy domów przy ulicy Elbląskiej w Toruniu, pokazując bogatą korespondencję prowadzoną z toruńskim magistratem w sprawie budowy tu progów spowalniających. Jak dotąd udało im się doprowadzić do powstania jednego, jednak ten sukces spowodował, że pędzące Elbląską auta z piskiem opon, a często również przy akompaniamencie przekleństw kierowców, hamują przed przeszkodą, a później pędzą dalej.

Zaczęli zatem zabiegać o instalację kolejnych, co znów spowodowało nowe problemy. Między progami musi zostać zachowana odpowiednia odległość, a ulica do długich nie należy. Za ideą nie opowiedzieli się wszyscy mieszkańcy, chociaż poparła ją zdecydowana większość. Magistrat, do którego były kierowane pisma w tej sprawie, orzekł ostatecznie, że potrzeby budowy dodatkowych przeszkód nie widzi, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, może pobłogosławić ich wystawienie, o ile zainteresowani wezmą udział w podziale kosztów. Instalacja jednego progu to wydatek ok. 1000 złotych.

<!** reklama>

- To są na ogół delikatne sprawy, bo jedni progów się domagają, a inni są im przeciwni - mówi Marcin Kowallek, szef magistrackiego Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Tego typu kwestie rozstrzygamy podczas posiedzeń komisji bezpieczeństwa, jeśli ta uzna próg za konieczny, zostaje on zainstalowany. Jeśli nie, to nie ma sensu wydawać publicznych pieniędzy.

W tym przypadku komisja stwierdziła, że progu nie trzeba, ale też jego obecność nie zaszkodzi.

Stosunków między sąsiadami również nie powinna ona zburzyć. Ci domagający się większej liczby przeszkód gotowi są poprzeć przesunięcie istniejącego progu sprzed domu tych, którym on przeszkadza. Ludzi, którzy chcą jakoś ograniczyć falę pojazdów na swojej małej uliczce, po obu jej stronach nie brakuje.


W stronę progu

  • Wnioski w sprawie instalacji progów spowalniających, rozpatrywane są przez komisję bezpieczeństwa działającą przy magistrackim Wydziale Gospodarki Komunalnej i składającej się m.in. z przedstawicieli policji, straży miejskiej oraz MZD.
  • Do skierowanego tam wniosku należy dołączyć uzasadnienie oraz jak najwięcej podpisów innych zainteresowanych instalacją takiej przeszkody osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska