Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez 170 lat widział wiele: najbardziej znany pomnik w Toruniu obchodzi swoje urodziny

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Pomnik Mikołaja Kopernika powstał w 1853 roku, w 380. rocznicę urodzin astronoma. Na odlany z brązu wizerunek najsłynniejszego torunianina, mieszkańcom trochę przyszło poczekać.
Pomnik Mikołaja Kopernika powstał w 1853 roku, w 380. rocznicę urodzin astronoma. Na odlany z brązu wizerunek najsłynniejszego torunianina, mieszkańcom trochę przyszło poczekać. Agnieszka Bielecka
Odlany z brązu pomnik Mikołaja Kopernika na toruńskiej starówce przetrwał zabory i dwie wojny światowe. Do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Torunia i właśnie świętuje swoje 170. urodziny. Jego droga do Torunia do prostych jednak nie należała, a sam pomnik przez lata potrafił zaskoczyć torunian.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Pomnik Mikołaja Kopernika powstał w 1853 roku, w 380. rocznicę urodzin astronoma. Na odlany z brązu wizerunek najsłynniejszego torunianina, mieszkańcom trochę przyszło poczekać. - Pierwsze próby jego odsłonięcia były już pod koniec XVIII wieku. Był budowany dosyć długo, bo kilkanaście lat. Wiele rzeczy było nie po drodze, były problemy m.in. z wykonawcą - mówi dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych UMK, członek Towarzystwa Miłośników Torunia.

Pomnik Kopernika w Toruniu ma 170 lat

Projektantem i wykonawcą pomnika był Christian Friedrich Tieck. - Wybitny rzeźbiarz nie sprawdzał się jednak jeśli chodzi o terminy, sam z resztą nie dożył odsłonięcia pomnika. Były też problemy z wyborem jego lokalizacji. Ostatecznie pomnik odsłonięto 25 października 1873 roku - wyjaśnia Targowski.

Historyk zwraca uwagę na długą i skomplikowaną drogę, jaką musiał pokonać Kopernik zanim pojawił się na toruńskiej starówce. - Kamienny cokół, na którym usadowiono pomnik, ważył około 40 ton i był sprowadzony spod Wrocławia. Sam posąg dotarł do Torunia z Berlina, przez Szczecin. To były bardzo duże, długotrwałe logistyczne operacje, które kosztowały równowartość trzech kamienic. Była to wielka inwestycja, ale okazała się trwała.

Polecamy

Pomnik Kopernika widział dużo

Pomnik przetrwał czasy zaborów, a później obie wojny światowe. Dr Michał Targowski wyjaśnia, że nie ma w tym przypadku. - Pomnik nie ma akcentów germanofilskich, a inskrypcja jest napisana w języku łacińskim, a nie niemieckim. Nie ma też w niej mowy, czy Kopernik był Polakiem czy Niemcem, tylko jest to, co dla nas najważniejsze: że był toruńczykiem.

- Pomnik od momentu, gdy został odsłonięty, pełni bardzo ważne funkcje: nie tylko przypomina o astronomie, ale jest też miejscem spotkań, wydarzeń czy happeningów takich jak przebieranie go na juwenalia przez studentów. Jest więc czymś, co wrosło w życie miasta i każdego torunianina, więc warto świętować jego urodziny - dodaje historyk.

Toruń bez Kopernika byłby innym miastem

Prezydent Torunia, Michał Zaleski przyznaje, że Toruń bez spoglądającego na stare miasto Kopernika nie były taki sam. - Jesteśmy dumni z Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin świętujemy i tak samo jesteśmy dumni z tego pomnika. On jest symbolem naszej toruńskiej codzienności. Jak się umawiamy w Toruniu, to przy pomniku Kopernika, jak chcemy znajomym powiedzieć, gdzie jest coś ciekawego w Toruniu, to też zaczynamy od tego miejsca.

- Pomnik ostał się mimo wielu burz dziejowych. 170 lat temu Toruń był pod zaborem pruskim i to z inicjatywy ówczesnych władz powstał. Później były czasy I i II wojny światowej, ale pomnik zawsze trwał i pokazywał symbol naszego miasta - Mikołaja Kopernika - wielkiego uczonego, który doprowadził do powszechnych zmian myślenia cywilizacyjnego - dodaje prezydent Torunia.

Najczęściej fotografowany pomnik w Toruniu

Przez lata odlany z brązu Kopernik potrafił zaskoczyć nawet torunian, którzy codziennie go mijają. - W 1997 roku, kiedy pomnik był czyszczony przed przyjazdem papieża do Torunia, odkryto wąsy. Są one faktycznie jego oryginalną częścią. Na świecie jest mało wizerunków Kopernika, pokazujących go z wąsami, więc to na pewno coś wyjątkowego - zaznacza dr Targowski.

Polecamy

Michał Ojczyk, przewodnik oprowadzający wycieczki po Toruniu od 63 lat, opowiada nam, że turyści na wąsy jednak szczególnie wielkiej uwagi nie zwracają. - Najbardziej są ciekawi, gdzie najtaniej kupić pierniki i zjeść obiad, ale zdjęć przy pomniku robią sobie faktycznie dużo - śmieje się przewodnik. - To jest bardzo kultowe miejsce. Można powiedzieć: Kopernik tutaj stoi i wszystkich wita, astrolabium w rękach trzyma - rymuje Ojczyk.

Jedną z turystek, która z Torunia wróci z pamiątką w postaci zdjęcia pod najbardziej znanym toruńskim pomnikiem jest pani Grażyna. Razem z córką wraca z Ciechocinka do rodzinnego Leszna w Wielkopolsce. - Pomnik może taki jak wiele innych w Polsce, ale podoba mi się - zapewnia. - Jesteśmy z daleka i stwierdziłyśmy, że jak już jesteśmy w okolicy, to odwiedzimy Toruń, a jak Toruń, to i Kopernika trzeba zobaczyć.

Urodziny pomnika Kopernika obchodzono 25 października w Dworze Artusa, gdzie z uczniami ze szkół podstawowych spotkał się prezydent Torunia. Wystąpiła orkiestra Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury "Vabank", a najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się też czegoś o historii pomnika, obejrzeć przedstawienie i zjeść okolicznościowy tort.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska