Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Republika na obcasach

Redakcja
Jak co roku, podczas koncertu załopoczą flagi w biało-czarne pasy, a na scenie zabrzmią kompozycje twórcy Republiki. Ale nie tylko.

Jak co roku, podczas koncertu załopoczą flagi w biało-czarne pasy, a na scenie zabrzmią kompozycje twórcy Republiki. Ale nie tylko.

<!** Image 2 align=none alt="Image 201720" sub="Publiczność zeszłorocznego koncertu jego pamięci [Fot. Jacek Smarz]">Stało się już tradycją, że jedynym wykonawcą, który może pojawić się podczas tego wyjątkowego wieczoru przed publicznością z własnym repertuarem, jest laureat Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku to szczególne wyróżnienie, przyznawane regularnie od 2002 roku, trafi do rąk wokalistki Meli Koteluk. Przypomnijmy, że wcześniej sięgali po te laury m.in. Piotr Rogucki z grupy Coma, reżyser filmowy Konrad Niewolski, zespoły Lao Che i Pustki, Julia Marcell, a także toruńska Galeria Rusz. <!** reklama>

Mela Koteluk na swoim koncie ma niezwykle ciepło przyjęty album „Spadochron”, z którego pochodzą takie popularne utwory jak „Melodia ulotna” i „Dlaczego drzewa nic nie mówią”. Zanim piosenkarka wkroczyła na solową ścieżkę, śpiewała w chórkach grupy Scorpions oraz u Gaby Kulki.

- Zawsze byłam blisko twórczości takich artystów jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora i Marek Grechuta, i wydaje mi się, że miało to wpływ na moją wrażliwość - mówiła w wywiadach o swoich tekstach.

Tegoroczny koncert upłynie zresztą pod znakiem kobiet, które - jak zapowiadają organizatorzy - mają go zdominować. Kim będą zatem kolejne wokalistki? Organizatorzy tego muzycznego wydarzenia za każdym razem wzbraniają się przed ujawnieniem listy wykonawców tłumacząc, że skoro koncert poświęcony jest pamięci Grzegorza Ciechowskiego, to jego muzyka powinna być w tym dniu najważniejsza. I żadne nazwiska na plakacie nie powinny tego przysłaniać.

Autor „Białej flagi” zmarł w szpitalu po operacji serca 22 grudnia 2001 roku. Pamięć o jego Republice nadal jest w Toruniu żywa i będzie pewnie jeszcze za kilkadziesiąt lat. To właśnie tutaj Grzegorz Ciechowski studiował polonistykę. To tu na scenie starej „Od Nowy” rodziła się legenda zespołu.

Pięć lat po śmierci Grzegorza Ciechowskiego w Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa odsłonięto „Katarzynkę” Republiki. Pozostałych muzyków tej grupy można usłyszeć w republikańskim repertuarze tylko raz w roku, właśnie w grudniu w „Od Nowie”.

Koncert odbędzie się jutro, w sobotę, 15 grudnia, o godz. 20.


Warto wiedzieć

W latach 80. ubiegłego wieku Grzegorz Ciechowski stworzył jedną z najważniejszych grup w historii polskiego rocka - Republikę.

Po zawieszeniu działalności zespołu w 1986 roku jako Obywatel G.C. rozpoczął karierę solową.

Po reaktywacji Republiki w 1990 roku wydał z nią trzy płyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska