Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego Wydziału Sztuk Pięknych UMK wypadła dokładnie w 50. rocznicę wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę miasteczka akademickiego na Bielanach.
Jak powiedział rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, w planach było wtedy powstanie siedziby Wydziału Sztuk Pięknych (w miejscu, gdzie stoi obecnie akademik nr 7), jednak te plany nie zostały zrealizowane.
Tam, gdzie było boisko
Siedzibą Wydziału został budynek przy ulicy Sienkiewicza. I tam też w jego sąsiedztwie, na miejscu dawnego boiska sportowego, budowane jest nowe centrum. Budowa jest już zaawansowana.
- Zostały wykonane roboty ziemne i przygotowawcze, wykonano prace rozbiórkowe, położone zostały w większości sieci zewnętrzne (wodociągowe, kanalizacji deszczowej i sanitarnej), zaś z konstrukcji samego budynku zostały wykonane i zabetonowane ławy i stopy, teraz budowane są słupy i ściany na wysokości parteru - informuje nas dr Katarzyna Krynicka-Szroeder, koordynator projektu.
Dzień wmurowania aktu erekcyjnego wypadł również w Dniu Europy, co podkreślano podczas wczorajszej uroczystości. Pieniądze z Unii Europejskiej są bowiem znaczącą częścią finansowania inwestycji. Całkowity koszt projektu, który jest realizowany w ramach konsorcjum zawartego pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy, wynosi 50,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 38,2 mln zł.
„Mieszkanie plus” w Toruniu. Będą opóźnienia! Jakie zasady? ...
Prace budowlane od stycznia br. realizują firma Erbud. Termin zakończenia budowy wyznaczono na marzec 2022 roku.
Zakup aparatury później
Zgodnie z założeniem projektowym pod nazwą „Monumentum Sonus Visio”, Centrum prowadzić będzie działalność badawczą i usługową w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki, szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego, ale również inne badania na potrzeby podmiotów zewnętrznych.
Polecamy: Kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS w Kujawsko-Pomorskiem. Co wykryto?
W kosztach inwestycji uwzględniono także zakup najnowocześniejszej aparatury naukowo-badawczej. Budynek Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego zostanie wyposażony w 115 nowych urządzeń badawczych.
- Zakupy aparatury planujemy rozpocząć trochę później, tak, by dostawa aparatury przypadła na moment ukończenia prac budowlanych - dodaje dr Katarzyna Krynicka-Szroeder.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?