MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim. Taki był w całym 2023 roku

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Praca czeka m.in. w gastronomii, handlu, logistyce. IT i rolnictwie. Typowej biurowej jest jak na lekarstwo
Praca czeka m.in. w gastronomii, handlu, logistyce. IT i rolnictwie. Typowej biurowej jest jak na lekarstwo Sławomir Kowalski
Mamy ponad 54 tys. bezrobotnych mieszkańców regionu. Najmniej mieszka w Bydgoszczy, najwięcej w powiecie radziejowskim. Oto wnioski z raportu, podsumowującego lokalny rynek w 2023.

W grudniu 2023 roku zarejestrowanych pozostawało 54376 bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem. Było to o 2108 osób (niecałe 4 procent) mniej niż rok wcześniej. Tak wynika z opracowania „Kujawsko-pomorski rynek pracy w 2023 roku”. Autorem analizy jest Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.

Na zmniejszenie skali bezrobocia wpływają zachodzące zmiany demograficzne. Społeczeństwo się starzeje. - W minionym roku w regionie populacja osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 10,8 tys. osób - informują autorzy raportu. - Powoduje to, że w części branż w dalszym ciągu utrzymywać się będą braki kadrowe, a pracodawcy niwelują deficyt pracowników, zatrudniając cudzoziemców. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2030 roku populacja osób w wieku produkcyjnym wyniesie 1,1 mln, czyli o 50,5 tys. osób mniej niż w 2022 roku.

Pod koniec zeszłego roku stopa bezrobocia rejestrowanego dla naszego województwa wyniosła 7,1 proc. Żaden to dla nas powód do dumy. Dla porównania: według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w końcu grudnia wyniosła 5,1 proc.

Nierówny rozkład

Bezrobocie nie jest jednakowe w całym regionie. Najniższa stopa bezrobocia występowała w dwóch miastach, tzn. Bydgoszczy (2,2 proc.) i Toruniu (3,1 proc.) oraz w powiatach: bydgoskim (3,1 proc.), świeckim (6,3 proc.) i brodnickim (6,6 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia rejestrowanego odnotowano dla powiatów zlokalizowanych w południowo-wschodniej części województwa: lipnowskiego (12,8 proc.), włocławskiego (13 proc.) i radziejowskiego (15,6 proc.).

W WUP wskazują: - W 2023 roku na rynku pracy, mocniej niż rok wcześniej, widoczne były gospodarcze skutki wojny na Ukrainie. Rosnące koszty działalności oraz wysoka inflacja spowodowały spadek popytu na dobra i usługi, co miało odzwierciedlenie w malejącej liczbie dostępnych miejsc pracy i spadku liczby osób pracujących.

Na naszym terenie większość bezrobotnych stanowiły kobiety (57,5 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy). Wśród nich średnio co trzecia to była pani, która po urodzeniu dziecka już nie podjęła zatrudnienia.

Mniejszy wybór

Spada bezrobocie, co cieszy, ale też ubywa ofert pracy, co smuci. W rok liczba ofert zmalała o prawie ćwierć. - Zgłoszonych zostało 49627 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, to o 24,6 proc. mniej - kontynuują w WUP.

Ubiegłoroczna mniejsza liczba wakatów to nie był problem, dotyczący jedynie naszego regionu. W prawie całej Polsce mówiło się o tzw. redukcji ofert pracy. W efekcie spadku ich liczby, wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od prawie trzech lat i zbliżyła się, jak to określili autorzy Barometru Ofert Pracy, do covidowego dna (przypomnijmy: koronawirus pojawił się w Polsce w marcu 2020 roku, a jego skutki do dzisiaj odczuwamy).

- Pod względem długości okresu ograniczania liczby ogłoszeń o pracy, zbliżamy się do kryzysu finansowego, podczas którego liczba wakatów malała przez niemalże dwa lata - tłumaczyli eksperci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz ci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Bieżący rok przynosi zmiany w kraju. - W kwietniu został przełamany krótkoterminowy trend spadku ofert pracy - zaznacza Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. - Tych miesiąc temu było o 2000 więcej niż w marcu oraz o blisko 9000 więcej niż rok wcześniej. Rynek pracy jest sezonowy i cieplejsze miesiące zawsze przynoszą wzrost zapotrzebowania na pracowników. Wzrost ofert pracy w kwietniu w stosunku do marca miał jednak miejsce ostatni raz w 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim. Taki był w całym 2023 roku - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska