Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy wciąż otwarty. I to nie tylko dla pokolenia Z! Seniorzy także mogą liczyć na zatrudnienie!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Aktywność rekrutacyjna firm w Polsce jest niezwykle wysoka. Na co firmy zwracają uwagę podczas prowadzenia aktywnej rekrutacji? Gdzie szukać szczęścia w pracy? Jakie branże najchętniej prowadzą rekrutację? >>>>>
Aktywność rekrutacyjna firm w Polsce jest niezwykle wysoka. Na co firmy zwracają uwagę podczas prowadzenia aktywnej rekrutacji? Gdzie szukać szczęścia w pracy? Jakie branże najchętniej prowadzą rekrutację? >>>>>Pixabay
Aktywność rekrutacyjna firm w Polsce jest niezwykle wysoka. Jak pokazuje raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), ma to się utrzymać! Dla części firm powodem jest konieczność zastąpienia pracowników odchodzących. Istotne są również wprowadzane nowe inwestycje, co po zimie może rozruszać rynek pracy. Na co firmy zwracają uwagę podczas prowadzenia aktywnej rekrutacji? Gdzie szukać szczęścia?

Spis treści

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Seniorzy i Pokolenie Z na rynku pracy - firmy chcą ich zatrudnić!

Obecnie pracodawcy w coraz większym stopniu zauważają, że na rynku pracy zaczyna się liczyć Pokolenie Z, czyli osoby urodzone w latach 1995-2012. Stają się oni aktywni zawodowo, a obecnie szacuje się, że właśnie generacja Z już w 2025 roku ma stanowić około 27 proc. pracowników na całym świecie. Tym samym pracownicy ci będą poszukiwać firm reprezentujących wartości, z którymi oni sami się identyfikują.

Polecamy

Paradoksalnie okazuje się, że nie słabnie, a wręcz wzrasta rola seniorów. Mają oni wypełnić lukę, która powstała w zapotrzebowaniach rynku.

Co na rynku pracy ma większe znaczenie? Co przestaje być tak istotne?

Według raportu PARP pracodawcy powinni zwrócić większą uwagę na istotne kwestie przy tworzeniu przyjaznych miejsc pracy. Tu warto wymienić:

  • Zrównoważenie rozwoju;
  • Krótszy wymiar pracy;
  • Wprowadzenie elastycznego, czyli hybrydowego modelu pracy;
  • Zapewnienie równowagi między pracą a życiem prywatnym;
  • Równość płac;
  • Zapewnienie perspektywy rozwoju zawodowego.

Warto przy tym nadmienić, że coraz mniejsze znaczenie ma wykształcenie potencjalnych pracowników. Szczególnie istotne stały się praktyczne umiejętności oraz doświadczenie - choć tu właściwie trudno mówić o tym, żeby dotąd były mało istotne.

Podnoszenie płac przez firmy! Co pracownicy źle oceniają?

W raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wykazano, że aż 83% firm podniosło swoje prace. Jednak nie powstrzymało to wielu pracowników przed zmianą pracy celem uzyskania wyższych zarobków. Dotyczy to wszakże 41 procent osób zmieniających pracę. Ponadto dla 44 procent zatrudnionych to właśnie niskie zarobki stanowią źródło demotywacji przy pracy. Krytycznie oceniane są również kwestie złego zarządzania firmą, a także ignorowanie i niewykorzystywanie umiejętności oraz talentów pracowników.

Zwiększa się aktywność na rynku pracy!

Według najnowszych raportów zwiększa się aktywność rynku pracy, a przedsiębiorstwa chętniej zatrudniają dodatkowe osoby, aby powiększyć liczebność zespołów. Nowych pracowników planuje zatrudnić aż 28 procent badanych przedsiębiorstw, a o zwolnieniach mówi 19 procent firm. Biorąc pod uwagę, że 4 procent firm jeszcze nie zna swoich planów w tym zakresie, a 49 procent pracodawców zakłada utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia, bilans zatrudnienia wychodzi dodatnio. A gdzie najchętniej będą przyjmować kolejnych pracowników.

Polecamy

Gdzie firmy poszukują pracowników?

Co do zasady powiększenie zespołów jest deklarowane we wszystkich analizowanych obszarach. W drugim kwartale 2023 roku najwięcej ofert pracy ma się pojawić w następujących branżach:

  • Energetyka i usługi komunalne (+22 procent);
  • Usługi komunikacyjne (+21 procent);
  • Sektor transportu, logistyki oraz motoryzacji (+19 procent).

Pozytywnie wygląda kwestia nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+11 procent), finansów i nieruchomości (+9 procent), IT (+8 procent), a także przemysłu i surowców (również +8 procent).

Stabilizacja rynku? W tych branżach nie ma dużej rekrutacji!

Na wyraźną stabilizację wskazują branże dóbr i usług konsumpcyjnych. Tam prognoza rekrutacyjna jest deklarowana w najbliższym czasie na +1 procent. Eksperci wskazują jednak na to, że polscy pracodawcy bardzo szybko reagują na sytuację na rynku, a to zmusza ich do weryfikowania planów rekrutacyjnych. Wskazuje na to Tomasz Walenczak, dyrektor zarządzający Manpower Group, dodając, że obecna sytuacja na rynku dla pracodawców nie jest komfortowa.

Gdzie w Polsce najłatwiej znaleźć pracę?

Korzystne obecnie jest to, że po początkowym przestoju, charakterystycznym dla zimy, firmy uruchomiły swoje budżety z myślą o powiększaniu personelu oraz rozpoczęciu nowych inwestycji. Według raportu zaprezentowanego przez ManpowerGroup na największe szanse zatrudnienia można liczyć na północnym zachodzie oraz na wschodzie Polski. Tu kolejno jest deklarowana chęć powiększenia zatrudnienia kolejno o 27 i 13 procent. W centrum Polski wynosi to 0 procent, południe 7 procent, a południowych zachód 5 procent. Najgorzej przedstawia się sprawa przedsiębiorstw zlokalizowanych w północnej Polsce. Tu zatrudnienie może spaść nawet o 4 procent!

Uwaga! Już od kwietnia ważne zmiany w kwestii pracy zdalnej! Szczegóły znajdziesz >>>W TYM MIEJSCU<<<

Bezrobocie w Polsce 2023! Gdzie jest najwyższe? Gdzie mamy najniższe bezrobocie?

Najwyższe bezrobocie obecnie jest w województwie warmińsko-mazurkism (9,3%) oraz podkarpackim (9,2%). Na niechlubnym podium znajduje się równie województwo lubelskie (8,4% bezrobocia). Po drugiej stronie z kolei możemy wymienić przodujące w statystykach województwo wielkopolskie (3,1% bezrobocia) oraz śląskie (3,9%). Zaraz za nimi jest województwo mazowieckie (4,4%).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska