Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekundniki tylko na trzech skrzyżowaniach

Paweł Kędzia
Sekundniki są montowane na trzech skrzyżowaniach
Sekundniki są montowane na trzech skrzyżowaniach Grzegorz Olkowski
Sekundniki funkcjonowały na ośmiu toruńskich skrzyżowaniach i kilku przejściach dla pieszych. Po latach wrócą, ale zaledwie w trzy miejsca.

Pierwszy wyświetlacz w Toruniu został zamontowany pod koniec 2009 roku na skrzyżowaniu Szosa Chełmińska-Odrodzenia. Rok później Miejski Zarząd Dróg wyliczył, że liczniki poprawiły przepustowość na jednym z testowanych wówczas skrzyżowań i to o 70 aut na godzinę dla każdego pasa ruchu.

Poprawiały płynność

Dlatego pojawiały się kolejne m.in. na skrzyżowaniu ul. Podgórnej z Legionów, Plac 18 Stycznia - Warszawska, Al. J. Pawła II - Chopina - Wały Gen. Sikorskiego-Fosa Staromiejska, czy też ul.Kościuszki - Batorego. Były też wersje wyświetlaczy dla pieszych. Zainstalowano je przy światłach np. na ulicach Al. J. Pawła II - Chopina - Wały Gen. Sikorskiego - Fosa Staromiejska, pl. św. Katarzyny.

- Ograniczeniem było jedynie to, że można było je montować tylko na sygnalizacjach stałoczasowych, czyli takich, gdzie światła załączały się niezależnie od natężenia ruchu -dodaje Kobus-Pęńsko.

Czytaj też: 195 milionów na autobusy i tramwaje

Wszystkie urządzenia drogowcy zdjęli w 2014 roku, po liście urzędników wojewody kujawsko-pomorskiego, którzy swoją decyzję oparli na odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury.

- Zdemontowane wyświetlacze mamy zdeponowane w magazynie, tam czekały na swój czas - mówiła na łamach „Nowości” Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Dojrzeli do sekundników

Minęło kilka lat i minister infrastruktury i budownictwa podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Rozporządzenie podpisał również, w porozumieniu, minister spraw wewnętrznych i administracji. Nowelizacja umożliwia zarządzającym ruchem stosowanie wyświetlaczy czasu, tzw. sekundników. Niestety, urządzenia nie wrócą na wszystkie skrzyżowania, gdzie wisiały wcześniej. Na placu NOT sekundniki były, ale już nie wrócą, bo po przebudowie sygnalizacja dopasowuje cykl do natężenia ruchu. Podobnie jest na Szosie Lubickiej.

Przeczytaj także: Seria wypadków z udziałem motocyklistów

- Od 2014 roku wiele się zmieniło na naszych ulicach. W związku z realizacją wielu inwestycji sygnalizacje stało czasowe ustąpiły miejsca sygnalizacjom inteligentnym akomodacyjnym, które dostosowują się do natężenia ruchu - wyjaśnia Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD. - W tej chwili w Toruniu mamy trzy miejsca, gdzie mogą powrócić wyświetlacze. Legionów-Podgórna, Legionów-Żwirki i Wigury oraz na al. św. Jana Pawła II.

Montaż urządzeń MZD zakończy najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Polecamy w "Nowości" PLUS:

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska