Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SM "Kopernik" w Toruniu zamontowała panele fotowoltaiczne. Tak to wygląda z góry! Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z drona!

Sara Watrak
Sara Watrak
Tak wyglądało instalowanie paneli fotowoltaicznych na blokach SM Kopernik. Zobaczcie jak to wyglądało z góry. Może przy okazji na naszych zdjęciach z drona rozpoznacie swój dom?
Tak wyglądało instalowanie paneli fotowoltaicznych na blokach SM Kopernik. Zobaczcie jak to wyglądało z góry. Może przy okazji na naszych zdjęciach z drona rozpoznacie swój dom? Błażej Antonowicz / focusart.com.pl
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kopernik" idzie z duchem czasu. Właśnie zamontowała 488 paneli fotowoltaicznych na swoich osiedlach w Toruniu o łącznej mocy 272 kW. To pierwsza tak duża inwestycja w naszym mieście. Docelowo montaż paneli ma zmniejszyć koszty eksploatacyjne, a w dalszej perspektywie – obniżyć czynsz. Czy inne spółdzielnie w Toruniu pójdą w ślady SM "Kopernik"?

Zobacz wideo. Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik Instalacja Fotowoltaiczna 2021

Panele fotowoltaiczne na blokach w Toruniu

Na 21 budynkach w Toruniu, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik", pojawiły się panele fotowoltaiczne. W sumie zamontowano ich 488. Wytypowano bloki i wieżowce przy:

  • ul. Gagarina,
  • ul. Sczanieckiego,
  • ul. Chrobrego,
  • ul. Kościuszki,
  • ul. Świętopełka,
  • ul. Harcerskiej,
  • ul. Kaliskiego.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kopernik" otrzymała na wykonanie tej inwestycji 50 proc. dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Jak podkreśla inspektor Krzysztof Leończyk ze SM "Kopernik", spółdzielni zależało na tym, by pokazać, że źródła odnawialne mają sens nie tylko w domkach jednorodzinnych czy dużych halach, lecz także w budynkach wielorodzinnych.

Polecamy

Proces montażu blisko 500 paneli, wraz z podłączeniem i niezbędnymi odbiorami, zajął około trzy miesiące. Instalacja już działa i produkuje prąd.

Mniejsze czynsze mieszkańców SM "Kopernik" w Toruniu

Co montaż paneli da przeciętnemu mieszkańcowi? Jak się okazuje, w dalszej perspektywie inwestycja ta może przynieść spore oszczędności.

- Głównym założeniem montażu jest obniżenie stałych kosztów eksploatacyjnych. Windy, oświetlenie na klatkach, w piwnicach i garażach, te wszystkie urządzenia pobierają prąd – tłumaczy Krzysztof Leończyk.

Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych stawka eksploatacyjna w czynszu będzie niższa. Na efekty trzeba jednak cierpliwie poczekać. Panele najwięcej prądu produkują w miesiącach letnich, więc czynsze nie spadną od razu.

Ależ to była logistyczna operacja! Zobacz w naszej galerii jak wyglądał montaż paneli widziany z drona!

Dodajmy, że, jak szacuje inspektor Rafał Dąbrowski, łącznie wszystkie instalacje przyniosą ok. 120 tys. oszczędności rocznie. Ponadto inwestycja ta spowoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 240 ton rocznie, a to oznacza czystsze powietrze dla nas wszystkich.

Jak wygląda sytuacja w innych spółdzielniach w Toruniu?

- Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje obecnie budowę trzech budynków mieszkalnych przy ul. Watzenrodego 25-25B, ul. Watzenrodego 27-27A oraz ul. 63 Pułku Piechoty 66-68, w których wykonane zostaną instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW – informuje Władysław Dragun, kierownik działu technicznego.

W serwisie OtoDom.pl można znaleźć wiele interesujących ogłoszeń, dotyczących sprzedaży m.in. działek budowalnych, siedlisk, działek ROD oraz domów jednorodzinnych. Tym razem postanowiliśmy zaprezentować Wam oferty tanich domów do remontu, które zlokalizowane są w województwie kujawsko pomorskim. Już za mniej niż 100 tys. zł można nabyć taką nieruchomość! Oto szczegóły >>>>>

Kujawsko-Pomorskie: Tanie domy do remontu w regionie. Co moż...

Podobnie jak w przypadku SM "Kopernik" panele będą „pracowały” na potrzeby administracyjne, czyli oświetlenie części wspólnych oraz windy. - W budynkach istniejących prowadzimy obecnie analizę możliwości montażu paneli wobec planowanych zmian w przepisach prawa – dodaje Władysław Dragun.

Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” nie planuje montażu paneli fotowoltaicznych bez wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł. Jak informuje Grażyna Kaczyńska–Koska, kierownik działu technicznego, spółdzielnia prowadzi politykę
obniżania zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych poprzez wymianę lamp na lampy LED na klatkach schodowych i korytarzach oraz wymianę wind.

- Do przyjętych przez spółdzielnię szacunkowych wyliczeń w zakresie racjonalności montażu instalacji fotowoltaicznych zostały wytypowane tylko budynki wysokie, w których koszty zużycia energii w częściach wspólnych są wyższe niż w obiektach niskich. Jednak okres zwrotu inwestycji kształtował się na poziomie nie mniejszym niż 10 lat – wyjaśnia Grażyna Kaczyńska-Koska.

Dodajmy, że w 2020 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogły ubiegać się o dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych. Spółdzielnia „Na Skarpie” nie wzięła udziału w rozdaniu. - W nowej perspektywie unijnej 2021-2027 pojawią się nowe konkursy o dofinansowanie podobnych przedsięwzięć. O udziale w nich będą decydowały różne czynniki: poziom dofinansowania, gotowość techniczna, audyt energetyczny, a przede wszystkim wskaźniki ekonomiczne – mówi Grażyna Kaczyńska-Koska.
A zatem krajobraz osiedla Na Skarpie widziany z lotu ptaka na razie nie ulegnie zmianie.

Zobaczcie zdjęcia z montażu paneli na budynkach należących do SM "Kopernik".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska