Start na statku kosmicznym

Tomasz Bielicki
Jak sztuka może wpłynąć na technologię? Dziś w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu obejrzymy pierwszą wystawę, przygotowaną przez nową kurator programową tej placówki - Dobrilę Denegri.

Jak sztuka może wpłynąć na technologię? Dziś w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu obejrzymy pierwszą wystawę, przygotowaną przez nową kurator programową tej placówki - Dobrilę Denegri.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167667" sub="Richard Buckminster Fuller, z którego książki pochodzi tytuł wystawy">Serbka zastąpiła na stanowisku kuratora Joannę Zielińską. Już dziś widać, że czeka nas rewolucja w myśleniu o prezentowanej w CSW sztuce. Dobrila Denegri z wykształcenia jest historykiem sztuki. Urodziła się w Belgradzie, ale ze względu na toczącą się tam wojnę domową wyemigrowała do Włoch. Od 2001 roku jest dyrektorką artystyczną stowarzyszenia nKA/ICA, które organizuje największe na Bałkanach warsztaty artystyczne. Wykłada historię sztuki współczesnej i mody na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.

<!** reklama>Przez najbliższe cztery lata jej uwaga skupi się na toruńskim CSW. Jaki ma pomysł na tę placówkę? Z programu konkursowego, który zapewnił jej zwycięstwo, wynika, że planuje zrealizować kilkanaście powiązanych ze sobą dużych przedsięwzięć, a także wystawy polskich artystów pod opieką międzynarodowych kuratorów, które pokazywane byłyby nie tylko w CSW, ale również poza granicami Polski. W obszarze jej zainteresowań znajdują się m.in. tematy wiążące technikę i ekologię, o czym będzie można przekonać się od piątku w CSW.

<!** Image 3 align=none alt="Image 167667" sub="Praca Nikoli Uzunowskiego">- Ekologia i technologia często idą ze sobą w parze, szczególnie w kontekście sztuki. Są po prostu jednymi z najbardziej aktualnych tematów - mówiła Dobrila Denegri „Nowościom” we wrześniu ubiegłego roku, tuż po przybyciu do Torunia. Do pierwszej wystawy w CSW przygotowywała się przez kilka miesięcy. Już w piątek przekonamy się, na ile placówka ma szansę przejść artystyczną przemianę pod jej kierownictwem programowym. Ekspozycja, którą przygotowała na początek, nosi tytuł „Statek kosmiczny Ziemia”, zaczerpnięty od tytułu wydanej w 1969 roku książki jednego z wizjonerów XX stulecia, Richarda Buckminstera Fullera. Ten amerykański architekt, wynalazca, ekolog i filantrop, nazywany Leonardem da Vinci ubiegłego wieku, starał się obudzić w ludziach świadomość kruchości naszej planety i jej ograniczonych zasobów. „Wszyscy jesteśmy od siebie wzajemnie zależni i wzajemnie połączeni” - twierdził.

<!** Image 4 align=none alt="Image 167667" sub="Propozycja Massima Bartoliniego / Zdjęcia: Archiwum CSW">Dobrila Denegri punktem wyjścia wystawy uczyniła Fullerowską ideę statku kosmicznego Ziemia, pokazując wizje artystów skoncentrowanych na refleksji wokół człowieka i jego planety. Jak sztuka może wpłynąć na technologię? - rozmyślał badacz nowych mediów Matko Mestrovic. Tak postawione pytanie jest kluczowe dla toruńskiej wystawy, obejmującej doświadczenia związane z nowymi trendami i wczesną sztuką komputerową, ze szczególnym uwzględnieniem twórców z Europy Wschodniej.

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Acconci Studio, Micol Assaël, Massimo Bartolini, Vladimir Bonacić, Loris Cecchini, Gianni Colombo, Olafur Eliasson, Xárene Eskandar, Alicja Kwade, Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kowalski, Christiane Löhr, Katarina Löfström, Jakub Nepraš, Ernesto Neto, Christopher O’Leary & Casey Alt, Jorge + Lucy Orta, Diller Scofidio + Renfro, Tobias Putrih, Martin Rille, Simon Thorogood & Stephen Wolff, Aleksandar Srnec, Nikola Uzunowski, Johannes Vogl, Victoria Vesna.

<!** Image 5 align=right alt="Image 167667" sub="Praca Victorii Vesny">Wystawa „Statek kosmiczny Ziemia” kładzie szczególny nacisk na twórców i zjawiska artystyczne, które odegrały pionierską rolę w sztuce mediów. Uwzględnia aktualne badania artystyczne, które łączą sztukę z najbardziej zaawansowanymi dziedzinami współczesnej nauki i technologii, jak bio- i nanotechnologia.

Ekspozycję będzie można oglądać już od dzisiejszego wieczoru w CSW.

Dobrila Denegri mówi wprost, że interesuje ją przede wszystkim budowanie pozycji toruńskiej placówki na arenie międzynarodowej. Jest pełna optymizmu, że uda się to zrobić. Do realizacji tej koncepcji zamierza wykorzystać wszystkie swoje dotychczasowe kontakty, a gdy prześledzi się jej poprzednie działania widać, że jest ich sporo. W Toruniu Serbka nie chce ograniczać się wyłącznie do wystaw, chce również przecierać ścieżki na polu badań sztuki początku XXI wieku. Trzymamy za nią kciuki.

Gdzie, kiedy?

Wernisaż wystawy „Statek kosmiczny Ziemia” zaplanowano na dziś (piątek) o godz 19. Wstęp wolny.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie