Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia kultury Torunia do poprawki. Co trzeba zmienić?

Paulina Błaszkiewicz
Ubiegłoroczna edycja Bella Skyway Festival widziana z drona nad toruńską starówką.
Ubiegłoroczna edycja Bella Skyway Festival widziana z drona nad toruńską starówką. Błażej Antonowicz/www.focusart.com.pl
W ramach konsultacji społecznych poświęconych nowej strategii kulturalnej miasta, 18 kwietnia o godzinie 17 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Tomasza Szlendaka - socjologa, który bada m.in. praktyki kulturalne Polek i Polaków, Łukasza Wudarskiego, dyrektora Dworu Artusa oraz Jarosława Jaworskiego, szefa promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, animatora kultury.

- Aktualizacja toruńskiej strategii kultury potrzebna jest z wielu powodów. Ze względów formalnych musi być spójna ze strategią rozwoju miasta, którą aktualizowano w maju 2018 roku na okres do roku 2028. Teraz czas na dokument bardziej szczegółowo precyzujący rozwój w zakresie kultury. Ale to nie jest jedyny powód – mówi Łukasz Wudarski.

Polecamy: Które licea w Toruniu są najlepsze a które najgorsze? Zobacz ranking

Dyrektor Dworu Artusa podkreśla, że przez ostatnie lata bez wątpienia zmieniła się panorama kultury w Toruniu. Wpływ na to miało wiele czynników, takich jak chociażby inwestycje w infrastrukturę (budowa CKK Jordanki, powstanie Młynów Wiedzy, czy nowych interaktywnych wystaw w Muzeum Okręgowym – Świata Toruńskiego Piernika, ekspozycji Domu Kopernika), rozwój i umasowienie festiwali (Bella Skyway Festival), ale także generalna zmiana w podchodzeniu do kultury - przeniesienie się wielu aktywności w sferę wirtualną.

Zobacz: Tak wyglądał milczący protest w Toruniu

To wszystko stwarza potrzebę nie tylko przyjrzenie się na nowo celom strategicznym (z naciskiem na edukację), ale także konieczność stworzenia nowego, wiarygodnego systemu oceniania i badania kultury. Obecnie istniejący system jej monitorowania przede wszystkim za pomocą podchodzenia statystyczno-ilościowego, przestaje się sprawdzać. Nie można bowiem na dłuższą metę wykazywać w kulturze progresu jedynie za pomocą większej liczby wydarzeń i wyższej frekwencji.

Obejrzyj: Spod Ekranu. Czy warto iść do kina na "Kuriera", najnowszy film Władysława Pasikowskiego?

- Częstokroć jedna świetnie przygotowana impreza może przynieść większy pożytek i mieć większą wartość niż 50 innych mniejszych wydarzeń. Ale w myśl dotychczasowego monitorowania wydarzeń kulturalnych lepsze jest te 50 imprez niż jedna nietypowa. To wszystko powoduje że istnieje paląca konieczność wypracowania metody badania jakości i sposobu oddziaływania wydarzeń kulturalnych – podkreśla Wudarski.

I tego właśnie dotyczyć będą konsultacje społeczne i dyskusja w CKK Jordanki. Organizatorzy wierzą, że jej efektem będzie stworzenie odpowiedniego systemu ewaluacji wydarzeń kulturalnych, dzięki któremu będziemy mogli lepiej monitorować kulturę w Toruniu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska