Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka piękna jak nauka – nietuzinkowe malarstwo w toruńskim Muzeum Podróżników

wixad
Autorka prac, Katarzyna Kołodziejczyk ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Autorka prac, Katarzyna Kołodziejczyk ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Nadesłane
Wystawa "Imago Caeli" - malarstwa łączącego naukę i sztukę została otwarta w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Prace malarskie Katarzyny Kołodziejczyk, zaprezentowane w Muzeum Podróżników, to rodzaj podróży przez wszechświat i umysł wielkiego naukowca Mikołaja Kopernika. Ta niezwykła peregrynacja wynika z przekonania, że nauka i sztuka mogą być dla siebie inspiracją.

Polecamy

Wizje dzięki książkom

Wystawa „Imago Caeli”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Obraz Nieba, oddaje hołd Mikołajowi Kopernikowi. Zaprezentowane prace powstały pod wpływem dwóch książek na temat przewrotu kopernikańskiego, stanowiących równocześnie biografię wybitnego astronoma: Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza – Piotra Łopuszyńskiego oraz Kopernik. Rewolucje – Wojciecha Orlińskiego.

Polecamy

Plazma i ciała niebieskie

„Część wystawy poświęcona została Ziemi, która była punktem wyjścia w badaniach Kopernika – pisze we wprowadzeniu do wystawy Katarzyna Kołodziejczyk. „Obrazy przedstawiają naszą planetę jako piękny, delikatny glob, unoszący się w kosmicznej przestrzeni. Ta część wystawy podkreśla, jakie znaczenie ma nasza planeta w skali Wszechświata. Kolejne obrazy ilustrują fascynację nocnym niebem. Kopernik przekonał nas, że nie jesteśmy centrum Wszechświata, a Słońce nie krąży wokół Ziemi. To kolejna część wystawy przedstawiająca tym razem ruch gwiazd na niebie i ukazująca, jak nasza perspektywa kosmosu zmienia się w zależności od położenia obserwatora. Jako astronom, Kopernik dokonał przełomowej obserwacji, twierdząc, że to nie Ziemia, a Słońce stanowi centrum naszego Układu Słonecznego. Dlatego na wystawie można zobaczyć również obrazy prezentujące Słońce jako potężną kulę gorącej plazmy i ilustrujące jego wpływ na naszą planetę oraz inne ciała niebieskie. dlatego całość wystawy stanowi abstrakcyjną interpretację oraz odniesienia do planet, które zrewolucjonizowały wiedzę na temat Układu Słonecznego”.

Polecamy

Architektura i malarstwo

Autorka prac, Katarzyna Kołodziejczyk ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Tworzy obrazy abstrakcyjne, interesują ją procesy postrzegania i interpretowania sensów oraz znaczeń w kontekście oddziaływania dzieł sztuki o charakterze multisensorycznym w przestrzeni międzyludzkiej,  wpływ percepcji na społeczno-komunikacyjną rolę obrazów.
„Imago Caeli” oglądać będzie można do 26 listopada br.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska